Rezerwat Krępak
Podkarpackie,  Podróże z dzieckiem

Rezerwat Krępak niedaleko Przemyśla – ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza

Rezerwat Przyrody Krępak to miejsce znajdujące się w miejscowości Korzeniec niedaleko Przemyśla. Jest to mniej znana atrakcja, do której warto wybrać się przy okazji zwiedzania Pogórza Przemyskiego. My Krępak znaleźliśmy, gdy przeglądaliśmy mapę okolicy. Zaciekawiła nas ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza, która prowadzi po rezerwacie. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że Rezerwat Przyrody Krępak w gminie Bircza został utworzony w 1991 roku, a jego powierzchnia to 136,46 hektarów. Zapraszamy do poznania zielonego Podkarpacia. Z Przemyśla to około 25 minut.

Rezerwat Krępak

Rezerwat Krępak znajduje się między szczytami

Rezerwat podzielony jest drogą numer 28 na dwie części. Ma nieregularny kształt, a ścieżki do spacerów wyznaczone są w jego północnej części. W pobliżu znajdują się szczyty: Księży Dział 438 m n.p.m., Makówki 490 m n.p.m., Krępak 475 m n.p.m., Smyczal 459 m n.p.m. oraz Panieński Czub 501 m n.p.m. Warto wyjechać samochodem na Przełęcz pod Panieńskim Czubem, ponieważ stanowi ona ciekawy punkt widokowy.

Co najważniejsze? Przy wejściu na ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą znajdują się: obszerny parking, drewniane wiaty, miejsce na ognisko, czerwona tablica z nazwą rezerwatu oraz mapa ścieżki.

  • Współrzędne geograficzne parkingu przy rezerwacie Krępak: 49.7032, 22.5331.
Rezerwat Krępak - parking
Rezerwat Krępak - parking

Dlaczego ktoś utworzył rezerwat?

Rezerwat Przyrody Krępak został utworzony w celu zachowania lasu jodłowo-bukowego naturalnego pochodzenia. Na ziemi znajduje się runo, charakterystyczne dla podgórskiej buczyny karpackiej.

Dlaczego ktoś utworzył rezerwat?
Dlaczego ktoś utworzył rezerwat?

Mapa ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej Krępak

Na drewnianej tablicy znajduje się mapa ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej. Na mapie mamy zaznaczone: trasę ścieżki, granicę rezerwatu, przystanki, parking, potok, drogę leśną, zbiorowiska roślinne oraz grunty wsi Korzeniec.

Krępak - mapa
Krępak - mapa

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w rezerwacie Krępak

Już na początku mogę powiedzieć, że aktualny przebieg ścieżki w terenie różni się z tym na mapie. Został on znacznie skrócony. Cała ścieżka w rezerwacie Krępak mierzy 1,5 kilometra, a czas jej przejścia to 45 minut na spokojnie. Po drodze mijaliśmy tablice informacyjne i edukacyjne, przeznaczone głównie dla dzieci. Co jakiś czas widzieliśmy wbite w ziemię tabliczki z kierunkiem marszu. Aby ułatwić turystom zwiedzanie, zbudowano betonowe schody i ogrodzono barierką. Cała ścieżka znakowana jest na czerwono. Wejście na nią jest bezpłatne.

W okolicy wyznaczona jest także niebieska ścieżka „Kamionka”, prowadząca z Korzeńca do powyższego parkingu.

tablica edukacyjna
ścieżka
schody w lesie
schody w lesie
schody w lesie
schody w lesie
schody w lesie
schody w lesie
Potok Korzeniecki
las
las

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *