rezerwat przyrody nieozywionej weze
Łódzkie,  Podróże samochodowe po Polsce,  Podróże z dzieckiem

Rezerwat przyrody Węże – jaskinie i Góra Zelce

W gminie Działoszyn w Załęczańskim Parku Krajobrazowym znajduje się bardzo ciekawy i warty zobaczenia rezerwat przyrody nieożywionej Węże. Jego powierzchnia to prawie 21 hektarów. Można tam znaleźć kilka jaskiń i zdobyć Górę Zelce – wapienny ostaniec mierzący 228 m n.p.m. Rezerwat Węże został utworzony właśnie w celu ochrony tego wapiennego ostańca. Przez rezerwat przebiega Szlak Jury Wieluńskiej oznaczony kolorem czerwonym.

jaskinia rezerwat weze

Jak dojechać do Rezerwatu Węże?

Z Radomska należy kierować się drogą numer 42 na Pajęczno a dalej na Działoszyn. Tam trzeba skręcić na Bobrowniki i jechać kilka kilometrów do centrum miejscowości. Można zaparkować przy tablicy informacyjnej o parku albo skręcić w lewo na most i jechać dalej na Bugaj. Zatrzymać się można przy skrzyżowaniu niebieskiego szlaku z czerwonym.

rezerwat weze parking

Rezerwat Węże – zwiedzanie

Zwiedzanie można rozpocząć albo przy tablicy w centrum Bobrownik lub dalej przy tablicy na Bugaju. Tam jest tablica z mapą rezerwatu i drzewo, pod którym można zostawić samochód. Z tego miejsca rozpoczynamy krótki spacer w kierunku tego, co nas interesuje najbardziej, czyli jaskiń i Góry Zelce. Na terenie rezerwatu znajdują się liczne szlaki turystyczne. Całość zwiedzania to około 60 minut.

dojscie do rezerwatu weze
rezerwat weze zwiedzanie

Jaskinie w rezerwacie

W Rezerwacie Węże jest kilka jaskiń: Niespodzianka, Mała, Draba, Dwuwylotowa, Zanokcica, Stalagmitowa, Za Kratą i Profesora Samsonowicza. Te dwie ostatnie były niegdyś dostępne dla każdego. Niestety teraz żadna z jaskiń nie jest udostępniona do ruchu turystycznego. Znajdowały się w nich drabinki ułatwiające wejście. Teraz, aby wejść do środka, należy mieć zgodę od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi.

jaskinia stalagmitowa
wejscie do jaskini rezerwat weze
jaskinia zanokcica weze
jaskinia zanokcica
jaskinia w rezerwacie weze

Góra Zelce w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Góra Zelce lub Góra Zelcowa to wapienny ostaniec znajdujący się na Wyżynie Wieluńskiej. Wnosi się 53 metry nad rzeką Wartą. Wzniesienie porastają murawy kserotermiczne, które znane są z występowania na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Po II wojnie światowej aktywnie wydobywano na Górze Zelce wapień i kalcyt. Do 2002 roku na wzniesienie istniała drewniana wieża widokowa. Teraz są po niej tylko pozostałości.

partia szczytowa gory zelce
gora zelce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *