Roztoczański Park Narodowy: Piaseczna Góra, Bukowa Góra i Muzeum w Zwierzyńcu

#objazdówka po Polsce – dzień II | 22.08.2018 | Będąc w Zwierzyńcu i spacerując po Roztoczańskim Parku Narodowym warto wybrać się na Piaseczną Górę żółtą ścieżką, a następnie zajrzeć na obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra i zdobyć szczyt o takiej samej nazwie. 

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Zwierzyńcu w pobliżu browaru oraz kościoła na wodzie. Jest kilka darmowych parkingów, także o wolne miejsce nie trzeba się martwić. Ruszamy ścieżką koloru żółtego w kierunku Piasecznej Góry. Idziemy ulicą Ordynacji Zamojskiej i skręcamy w lewo w ulicę Szkolną. Opuszczamy asfalt i wchodzimy do lasu. Po chwili pojawiają się pierwsze tabliczki wskazujące drogę. Odbijamy na kilka minut na ścieżkę o kolorze czerwonym, żeby dojść na cmentarz wojenny. Nieopodal słychać głośne, religijne śpiewy, a przy lesie widać rozłożone namioty. 

Wracamy z powrotem na właściwą drogę i pomału podchodzimy pod Piaseczną Górę (298 m n.p.m.). Idziemy szeroką polaną z widokiem za plecami na Zwierzyniec i okoliczne wzniesienia. Na szczycie jest ławka i tabliczka z oznaczeniem. Z Piaseczną Górą związana jest legenda z czasów powstania styczniowego z 1863 roku. Legenda głosi, że o północy zboczem Piasecznej Góry pędzą jeźdźcy na białych koniach, słychać dudnienie ziemi, a osoby, które odważą się spojrzeć w ich stronę przeszywa silny podmuch powietrza. Prawdopodobnie legenda ta miała na celu odstraszenie rosyjskich oddziałów, walczących z Polakami w czasie powstania, przed wkraczaniem na te tereny.

Po wyjściu trzeba teraz zejść. Kontynuujemy za żółtą farbą. Kilkanaście minut drogi, kilka miniętych osób i widzimy ścieżkę zieloną, którą mamy dojść na Bukową Górę (310 m n.p.m.). Przed nami mamy pomnik leśników poległych w walce o wolność ojczyzny składający się z około 60 głazów ułożonych w formie krzyża. 

Wchodzimy na obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra. Jest on lasem o pierwotnym charakterze, mało zmienionym przez działalność człowieka. Idziemy najpierw po prostej ścieżce, a następnie czeka nas ostre podejście już na sam szczyt. Po 800 metrach jesteśmy na miejscu. Jest drewniana wiata, a także cudowne widoki. 

Wracamy do pomnika i skręcamy w prawo. Kolejnym naszym punktem wycieczki są Stawy Echo, na których byliśmy już kilka godzin temu o poranku. Zobaczymy jak będą wyglądały jak już zaczną się zbierać ludzie. Po dojściu żółtą ścieżką do drogi asfaltowej odbijamy w prawo i idziemy nią około 300 metrów.  Wchodzimy na drewnianą kładkę na wydmie przez parking i drewniane budki. Na plaży jest już kilka osób. Dzieci nawet się już kąpią. 

Zmieniamy kolor ścieżki na niebieski i idziemy dalej zmierzając do Zwierzyńca. Nie jest ona długa, bo mierzy nieco ponad 1 kilometr. Wychodzimy na ulicy Plażowej przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym, który jest czynny w miesiącach V ? X w godzinach 9.00 ? 17.00 (oprócz poniedziałków) i w miesiącach XI ? IV w godzinach 9.00 ? 15.00 (oprócz poniedziałków). W muzeum można obejrzeć wystawy przyrodnicze i artystyczne, odbyć wycieczki z przewodnikiem, obejrzeć projekcje filmów przyrodniczych, odbyć zajęcia dydaktyczne, uzyskać szeroką informację turystyczną oraz skorzystać z bogatych zbiorów bibliotecznych i czytelni. 

Na koniec warto jeszcze zajrzeć do zabytkowego browaru w Zwierzyńcu. Obiekt od niedawna można zwiedzać, poznać jego historię oraz napić się świeżego piwa. Do zwiedzania upoważnia cegiełka, wydawana przez przewodnika. Dostępne są cegiełki o wartości 10, 20 lub 50 zł do wyboru przez zwiedzających. Dochód przeznaczony jest na utrzymanie Browaru Zwierzyniec. Te wszystkie atrakcje Zwierzyńca można zobaczyć podczas jednej pieszej wycieczki. Mierzy ona 9 kilometrów i zajmie Ci około 3 godzin z przerwami. Kliknij tutaj, a zobaczysz trasę GPS do pobrania na swoje urządzenie. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl oraz wsparcia naszej pracy. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *