Roztocze: Kościół na wodzie św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

#objazdówka po Polsce – dzień II | 22.08.2018 | Kościół na wodzie św. Jana Nepomucena to jedna z głównych atrakcji Zwierzyńca i całego Roztocza. Nazywany jest kościołem na wodzie lub na wyspie. Nie ma się co dziwić, że to miejsce przyciąga tylu turystów. Jego usytuowanie i okolica potrafi na każdym zrobić wrażenie. Na początku jednak dowiedzmy się, dlaczego go w takim miejscu wybudowano.

Żona III ordynata Jana „Sobiepana” Zamoyskiego, a późniejsza małżonka króla Polski Jana III Sobieskiego – Marysieńka zleciła wybudowanie w Zwierzyńcu stawu, na którym znajdować się miała wyspa z altaną. 100 lat później Tomasz Antoni Zamoyski wraz z żoną Teresą ufundowali nad stawem barokowy kościółek w intencji powrotu do zdrowia ordynata oraz jako wotum dziękczynne za narodziny oczekiwanego syna – Klemensa. Lokalizacja kościoła na jednej z wysp miała przypominać męczeńską śmierć św. Jana Nepomucena, który na rozkaz króla Czech Wacława IV zginął w wodach Wełtawy, nie chcąc ujawnić tajemnicy spowiedzi. Jego figury mają chronić przed powodziami i chorobami.

Z przodu umieszczono kartusz z herbami Zamoyskich „Jelita” (trzy skrzyżowane włócznie) i Michowskich „Rawicz” (panna na niedźwiedziu). W ołtarzu głównym mieści się obraz MB Częstochowskiej, a na zasuwie – obraz św. Jana Nepomucena. Są także dwie kaplice z ołtarzami. Co roku pod koniec maja, podczas odpustu ku czci świętego Jana Nepomucena, wokół kościoła na wodzie odbywa się widowiskowa procesja na łodziach. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl oraz wsparcia naszej pracy. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *