Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Na Rusinową Polanę z Wierchu Poroniec. Łatwy szlak z dzieckiem

Rusinowa Polana to pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy w Tatrach wspólnie w trójkę w 2018 roku. Można powiedzieć, że zrobiliśmy sobie mikołajkowy prezent, ponieważ wybraliśmy się tam 6 grudnia. Zdecydowaliśmy się iść najłatwiejszym według nas szlakiem dojściowym z Wierchu Poroniec, oznaczonym kolorem zielonym

Rusinowa Polana – jak dojechać z Zakopanego?

Z Zakopanego kierujemy się w stronę Morskiego Oka i za rondem parking mamy po prawej stronie. Jadąc z Nowego Targu w stronę Morskiego Oka, warto zatrzymać się przy Polanie Głodówka i obejrzeć panoramę Tatr. 

Parking Wierch Poroniec 

Na parking przyjechaliśmy przed godziną 9. Czekaliśmy, aż temperatura się podniesie o kilka stopni, dlatego nie startowaliśmy od samego poranka. Sprawdziliśmy dzień wcześniej prognozy i okazało się, że ma być lekki mróz, słońce i bez opadów. Jak dojechaliśmy na miejsce, to nikogo jeszcze nie było. Jak się szykowaliśmy do drogi, to nadjechał parkingowy i musieliśmy zapłacić 25 złotych za postój.

Plac, na którym staliśmy, jest w stanie pomieścić kilkadziesiąt samochodów. W sezonie może on być przepełniony, ponieważ wiele osób wybiera właśnie ten szlak na Rusinową Polanę. Teraz poza sezonem jest luz, natomiast mijało nas bardzo dużo ludzi jadących w stronę Morskiego Oka lub na Słowację.

Mapa trasy turystycznej na Rusinową Polanę

Trasa na Rusinową Polanę, to przyjemna wycieczka dla każdego. Nie jest turdna i także niedługa. Przejściem szlakiem zajmuje około 60 minut. Dla ułatwienia podrzucam mapę szlaku na Rusinową Polanę.

Opis szlaku turystycznego z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę

Czas przejścia z Wierchu Poroniec na Rusinową Polanę zajmuje około 60 minut. Trasa liczy ponad 3 kilometry. Jest to bardzo łatwy szlak, na który bez problemu można wybrać się z dzieckiem. Tym szlakiem można rozpocząć wspólne zwiedzanie Tatr. Jest to łatwa trasa na wycieczkę letnią i odpowiednia na wycieczkę zimową. Po opłaceniu parkingu ruszamy w drogę. Na początku przez około 15 minut podchodzimy lekko w górę. Ten odcinek pokonujemy łatwo i wychodzimy na małą polanę, z której widać Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. 

Następnie wchodzimy z powrotem do lasu, którym idziemy przez kolejne metry. Trasa wiedzie po prostym, dlatego ciężko się tutaj zmęczyć. Maszeruje się bardzo przyjemnie. Co odważniejsi mogą skusić się na pokonanie tej trasy z wózkiem. Po kilkunastu minutach wychodzimy z lasu i możemy oglądać piękną panoramę Tatr, która uważana jest jedną z najpiękniejszych. 

Rusinowa Polana – pomysł na wycieczkę z dzieckiem

Wchodzimy na Rusinową Polanę 1210 m n.p.m. Pierwsze co zauważamy to porozrzucane po całej polanie kamienie. Są także ławki i drewniana bacówka, w której w okresie letnim można spróbować wyrobów z owczego mleka. Kilkaset metrów dalej na niebieskim szlaku w stronę Doliny Filipka znajduje się Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach. Na Rusinowej Polanie znajduje się węzeł szlaków. Oprócz niebieskiego koloru idącego do doliny jest także droga do Palenicy Białczańskiej, a także zielony szlak na Gęsią Szyję, również polecany dla początkujących. Zawsze lubimy tutaj wracać, chociaż jeszcze nigdy nie byliśmy zimą. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

17 komentarzy

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *