Samotna wyprawa na Jaworz w sobotni poranek

Samotna wyprawa na Jaworz w sobotni poranek

Rozpoczął się sierpień. Gdzie można lepiej rozpocząć miesiąc jak nie w górach ?. Tym razem sam, bez Angeliki wybrałem się na jedną z moich ulubionych gór, na Jaworz. W tym dniu wybieraliśmy się na wesele kuzyna, tak więc moja towarzyszka spała przed tańcami do białego rana, a potem przecież musiała się jeszcze stroić. Ja nie miałem takiego problemu i zdecydowałem się na wschód słońca na górskim szlaku. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę, bo takich warunków o poranku dawno nie mieliśmy.

Na miejscu byłem po godzinie 4:15. Jaworz jest mi dobrze znany, bo to była moja 7 wizyta tam. Ta góra może nie jest za wysoka, ale znajduje się tam wieża widokowa, z której można oglądać przepiękne panoramy, wschody słońca, Tatry, Beskidy, Gorce cz Pogórza. W pobliżu znajduje się klimatyczne górskie schronisko „Hubertówka pod Jaworzem”, do którego zawsze można zajrzeć na kawę lub herbatę. Właściciele są bardzo sympatyczni i na pewno z uśmiechem przyjmą każdego wędrowca. Podchodząc pod wieże zrobiłem kilka zdjęć patrząc w stronę wschodzącego słońca. Wstawało ono tego dnia nad pogórzami.

Przed wschodem słońca
www.mynaszlaku.pl

Kolejne zdjęcia wykonałem już na wieży. Statyw w sumie nie był potrzebny, bo aparat kładłem na belkach wieży. Od samego rana widoczne były nawet Tatry. Przejrzystość nie wydawała się za dobra, ale jednak było pozytywne zaskoczenie. O godzinie 5:10, słońce zaczynało się już pokazywać na horyzoncie.

Już wstaje
I już całe
Tatry
www.mynaszlaku.pl
www.mynaszlaku.pl
Widok na Pogórze Rożnowskie
Kolory
www.mynaszlaku.pl
Pasmo Beskidu Sądeckiego

Kiedy światło się nieco zmieniło to wróciłem z powrotem pod wieże. Widoki trochę się zmieniły jednak i tutaj i u góry były cudowne. Będąc w tym miejscu można spokojnie rozpalić ognisko w wyznaczonym miejscu. Ważne by zachować później porządek. Można powiedzieć, że wieża znajduje się pod szczytem Jaworz. Właściwy szczyt jest kilkaset metrów wyżej, jednak to miejsce jest najbardziej widokowe i każdy jak mówi, że idzie na Jaworz czy Kretówkę to właśnie myśli o tym miejscu koło wieży.

Widoki z dołu
www.mynaszlaku.pl
Wieża widokowa pod Jaworzem

Tak jak wspominałem, w pobliżu szczytu znajduje się fajne schronisko, do którego można się udać. Na tablicy jest informacje, że idzie się 20 minut, jednak 10 minut to jest max.

Do Hubertówki
W stronę Skrzętli
I na Pogórza
Fajne miejsce na wieże
www.mynaszlaku.pl

Później udałem się w dalszą drogę w stronę Skrzętli, szlakiem niebieskim. Takie poranki mogłyby być codziennie. Jedynym minusem tego wyjazdu był brak Angeliki i samotność podczas pobytu na Kretówce. Z drugą osobą jest o wiele przyjemniej. Wspólnie można cieszyć się z obecności na górskim szlaku.

Do zobaczenia na szlaku !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *