Sardynia to włoska wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Dopłynęliśmy tam z francuskiej Korsyki. O naszej podróży po atrakcjach Korsyki możesz przeczytać w obszernym wpisie, w którym opisaliśmy naszą podróż.
Sardynia – niebieska strefa (blue zone)
Sardynia jest jedną z najsłynniejszych „Niebieskich Stref” na świecie. Termin ten odnosi się do regionów, gdzie ludzie żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem niż średnia globalna. Sardynia jest szczególnie znana ze względu na wysoką liczbę osób, które dożywają 100. roku życia, co jest wynikiem specyficznego stylu życia, diety i warunków społecznych.
W szczególności w okolicach górskiego regionu Barbagia, znajduje się duża liczba osób starszych, które żyją bardzo długo i w dobrym zdrowiu. Istnieje kilka czynników, które wpływają na ten fenomen:
- Dieta: Tradycyjna sardynijska dieta jest bogata w warzywa, owoce, oliwę z oliwek, sery, wino (w umiarkowanych ilościach) oraz ryby. Jest uboga w przetworzoną żywność i mięso czerwone, co sprzyja zdrowiu serca.
- Aktywność fizyczna: Ludzie w Sardynii pozostają aktywni przez całe życie, często wykonując ciężką pracę na świeżym powietrzu, np. prace rolnicze lub pasterskie. Nawet starsi ludzie regularnie chodzą pieszo i angażują się w codzienne aktywności fizyczne.
- Silne więzi społeczne: Społeczność na Sardynii jest bardzo zżyta, a osoby starsze cieszą się szacunkiem i wsparciem rodziny oraz są aktywne w życiu społecznym. Takie więzi społeczne sprzyjają długowieczności i dobremu samopoczuciu.
- Geny: Na Sardynii pojawiają się także określone geny, które mogą przyczyniać się do długowieczności, chociaż genotyp nie jest jedynym czynnikiem decydującym.
Niebieska strefa na Sardynii, to doskonały przykład miejsca, gdzie kultura, dieta, aktywność fizyczna i silne więzi społeczne łączą się, tworząc środowisko sprzyjające zdrowiu i długowieczności.
Prom z Korsyki na Sardynię
Mieliśmy płynąć z Korsyki z miasta Bonifacio do portu w Santa Teresa Gallura. Rejs miał trwać zaledwie 50 minut. Ostatecznie okazało się, że przewoźnik zawiesił te kursy i musieliśmy płynąć z Porto-Vecchio do Golfo Aranci i już nie 50 minut, tylko 4 godziny. My płynęliśmy 1 lutego, a widzieliśmy, że bilety można kupić od połowy miesiąca. Potem mieliśmy jeszcze prawie 2 godziny do noclegu, więc po 23 byliśmy na miejscu.
Przewoźnik Moby – niebieski delfin
Jeszcze otrzymaliśmy rano SMS oraz e-mail, że: informujemy, że ze względu na złą pogodę, nasz rejs jest 01/02/25 o 17:00 i żeby zameldować się o 4:00 rano. Nie wiedzieliśmy w ogóle, o co chodzi. Przecież ta data to nasza, to po co komunikat o złej pogodzie i jeszcze o 4 rano? Stwierdziliśmy, że może ma być zmiana daty z pierwszego na drugiego lutego, tylko coś się pomylili.
Potem dostaliśmy kolejną wiadomość, ale już nie 4 rano, ale 16:00. No dobra, ale co z tą złą pogodą? I jeszcze, że można odwołać rejs i zostanie zwrócona cała kwota. Dalej nie byliśmy pewni, o co chodzi. Zdecydowaliśmy się pojechać wcześniej do portu w Porto-Vecchio.
Okazało się, że prom normalnie kursuje i nie ma żadnej zmiany. I dalej będziemy się zastanawiać, po co był ten komunikat o złej pogodzie. Po tej wiadomości już się baliśmy, że nam odwołają rejs, a noclegi na kilka dni do przodu były zarezerwowane.
Z Polski na Sardynię samochodem
Na Sardynię można dopłynąć promem z różnym portów. Jeśli jedziesz z Polski, to prawdopodobnie wybierzesz trasę z Livorno. Na południe Włoch jest jeszcze port w Civitavecchia, a północny zachód w Genui. Z Sardynii można dopłynąć również do Barcelony w Hiszpanii.
Sardynia – nocleg
Przez taką zmianę z tym promem, dopłynęliśmy dopiero na godzinę 21, więc nie zobaczyliśmy nic w północno-wschodniej części Sardynii. Od razu przejechaliśmy do naszego noclegu, który mieliśmy po drugiej stronie w okolicach Alghero.
Dobrze, że akurat na mapie atrakcji Sardynii najmniej mieliśmy w tamtej części zaznaczonych ciekawych miejsc. Dopiero od Sassari mieliśmy więcej punktów. Do naszego pierwszego noclegu w okolicy lotniska Alghero dojechaliśmy o 23:20. Gospodarz czekał na nas, żeby się z nami przywitać i przekazać klucze.
W kolejnym noclegu klucze odebraliśmy ze skrytki nad kod, a w kolejnych widzieliśmy się z gospodarzami. Szukaliśmy mieszkań z pełnym wyposażeniem. Wszystkie noclegi szukaliśmy na Bookingu. Spaliśmy w Tortoli, San Giovanni Suergiu, Abbasanta i Cagliari.
Co warto zobaczyć na Sardynii – mapa atrakcji i ciekawe miejsca
Poniżej opisaliśmy miejsca, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży po Sardynii. Podzieliliśmy je na kilka części. Zobacz poniżej mapę atrakcji Sardynii.
Atrakcje i ciekawe miejsca na Sardynii w okolicy Alghero
W okolicach Alghero spędziliśmy dwa pełne dni. To właśnie niedaleko od miasteczka, znajduje się słynna Grota Neptuna.
- Kościół Trójcy Świętej od Łaciatej Krowy – na miejsce można podjechać samochodem. Czytaliśmy w przewodniku, że faktycznie ta świątynia ma taką nazwę. Związana jest z łaciatą krową.
- Miasto Osilo i Chiesa di Nostra Signora di Bonaria – malowniczo położone miasteczko oraz kościół znajdujący się na górze. Wysoko można dojechać samochodem. Droga jest bardzo atrakcyjna i widokowa.
- Porto Torres – polecamy podjechać pod kościół (Chiesa di San Gavino a Mare), następnie zejść do plaży (Spiaggia di Balai) i iść dalej do wiaty i poza nią. Są tam ukryte ogromne skały.
- Grota Neptuna – o tym miejscu zbyt wiele pisać tutaj nie trzeba. Niesamowite miejsce. Opisaliśmy to miejsce szczegółowo w osobnym wpisie – Grota Neptuna.
- Belvedere Foradada – piękny punkt widokowy niedaleko groty.
- Porto Conte – przyjemne miejsce z kamienną wieżą. Cudownie widać Capo Caccia, czyli teren, gdzie znajduje się powyższa jaskinia.
- Miasto Alghero – ciekawe miejsca z zabytkami. Zaparkowaliśmy w porcie i ruszyliśmy na spacer. Warto zobaczyć Katedrę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Franciszka, Piazza della Juharia czy pomnik. Polecamy spacer wzdłuż murów twierdzy. Zobacz naszą wycieczkę po atrakcjach Alghero.



Od Alghero do Oristano
Następnie jechaliśmy dalej na południe w stronę Oristano.
- Miasto Bosa – popularne miasto z kolorowymi budynkami i twierdzą na wzgórzu. Zamek w lutym był zamknięty, więc wybraliśmy się na zwiedzanie miasta. Żeby zobaczyć kolorowe budynki, najlepiej stanąć przy moście – Ponte Vecchio. Tam przy sklepie jest bezpłatny parking. Do centrum jest kilka minut. Zobacz nasze zwiedzanie miasta Bosa.
- Casteddu Etzu – mało znana atrakcji na Sardynii. To ruiny zamku położone w malowniczym miejscu. Warto się do niego wybrać. Już widok z parkingu na wysokie góry robi wrażenie. Poniżej jest miasto Cuglieri i Bazylika di Santa Maria delle Neve.
- S’Archittu – łuk skalny znajdujący się tuż nad morzem. Z parkingu dojście zajmuje kilka minut. Jest tam także ładna plaża i punkty widokowe.
- Necropolis of Prunittu (Domki Wróżek) – dawne grobowce, które często nazywane są Domami Wróżek. W Sardynii jest takich miejsc pełno, a nas najbardziej zainteresowało konkretnie to. Jest taka duża skała z otworem.




Atrakcje i ciekawe miejsca na Sardynii na wschodniej stronie wyspy
Dalej jechaliśmy na wschód Sardynii. Poniżej możesz zobaczyć okolice Tortoli, Dorgali i tereny lekko na zachód.
- Cumbessias di Monte Gonare – szczyt mierzący 1083 m n.p.m., na którym stoi kościół Matki Bożej z XVII wieku. Wysoko można wyjechać samochodem, a potem pozostaje około 20 minut wędrówki pod górę. Szczyt jest cudownym miejscem widokowym.
- Droga pod La Marmora – La Marmora to najwyższy szczyt Sardynii mierzący 1834 m n.p.m. Jeden ze szlaków rozpoczyna się pod dolną stacją kolejki i można tam podjechać na parking. Niestety droga kilka kilometrów od szczytu była zamknięta. Podobno jakieś osuwisko jest.
- Piscine Naturali di Bau Mela – naturalne baseny znajdujące się dziko w górach. Najlepiej zaparkować na zakręcie i zejść w dół. Po drodze jest mała zagroda świń, a na trasie można spotkać krowy.
- Torre di Bari – kamienna wieża znajdująca się przy plaży. Wygląda malowniczo, ponieważ prowadzą do niej schody obrośnięte roślinami.
- Czerwona skała w Arbatax – wyróżniające się miejsce na wybrzeżu Sardynii. To wysoka skała, do której można dojechać samochodem. Musi ciekawie wyglądać o wschodzie słońca, gdy oświetla ją pomarańczowe słońce.
- Pedra Longa – długa skała, która dawno temu oderwała się od klifu i zatrzymała się przy brzegu. To jeden z najpiękniejszych cudów natury na Sardynii. Na miejsce można dojechać samochodem.
- Plaża – Spiaggia Dei Milanesi – przyjemna plaża niedaleko Tortoli. Plaża jest piaszczysta, a na jej końcu znajduje się sporo skałek.
- Ghenna Silana – przełęcz, z której rozpoczyna się szlak do kanionu Gorropu. Dotarliśmy na przełęcz, mieliśmy wędrować szlakiem do kanionu, a na tablicy widniała informacja, że kanion jest zamknięty. Dzwoniliśmy na podany numer i potwierdzono zamknięcie.
- Punta Orotecannas – skała, do której szybko można dotrzeć z drogi głównej – około 30 minut. Po drodze czekają piękne widoki. To miejsce należy do nieoczywistych atrakcji Sardynii.
- Plaża – Spiaggia del Lido delle Rose – plaża z malutkimi kamieniami niedaleko Arbatax, do tego z pięknym widokiem na góry.
- Gairo vecchio – opuszczone miasto. Nie można do niego wchodzić, ponieważ jest zakaz wstępu dla pieszych i samochodów.






Su Nuraxi di Barumini – jedno najciekawszych miejsc na Sardynii
Su Nuraxi di Barumini to jedno z najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć na Sardynii. To dawna nuragijska wioska. Obiekt zwiedza się z przewodnikiem. My zwiedzaliśmy w języku angielskim. Byliśmy tylko w trzy osoby i przewodnik. Obiekt wpisano na listę UNESCO w 1997 roku. Zbudowano go w drugim tysiącleciu przed naszą erą. Na zwiedzanie obowiązują bilety wstępu.

Ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki w południowej części Sardynii
Poniżej ciekawe miejsca i atrakcje w południowej części Sardynii.
- Grotta San Giovanni – mniej znana jaskinia niż Grota Neptuna. Warto ją odwiedzić. Przez jaskinię prowadzi droga asfaltowa. Można ją przejechać rowerem.
- Iglesias – ciekawe miasteczko, w którym warto zobaczyć katedrę.
- Masua – punkt widokowy na charakterystyczną skałę o nazwie „Głowa Cukru”.
- Spiaggia di Plagemesu – piaszczysta plaża z pięknym widokiem na góry.
- Nuraghe Seruci – kompleks nuragijski, który można zwiedzać. Poniżej pięknie widać góry.
- Capo Altano – przylądek z pięknym widokiem. Z parkingu dojście zajmuje 10 minut.
- Torre del Budello – wieża, do której można podejść i zobaczyć widoki. Otoczenie jest bardzo malownicze.
- Cala Is Crabas – piękny punkt widokowy.
- Nora – park archeologiczny. Po zakupie biletów wchodzimy i zwiedzamy ruiny starożytnego miasta.
- Cagliari – szlak na Sella del diavolo, czyli siodło diabła. Piękny trekking mierzący około 4 kilometry.
- Cagliari – ogród botaniczny, bastion, katedra, zamek. Zobacz nasz osobny wpis o atrakcjach Cagliari.





