Skałki Chronowskie i Rezerwat Kamień Grzyb
Skałki Chronowskie to grupa skał w miejscowości Chronów na terenie powiatu bocheńskiego w gminie Nowy Wiśnicz, około 60 kilometrów od Krakowa. Zbudowane zostały z piaskowców istebniańskich. Znajdują się na zboczach Kobylej Góry. Mają 75 metrów długości i 2,5 metra wysokości. Na skale są wyryte znaki w języku łacińskim nieznanego pochodzenia. Jeden z nich przedstawia kościół lub grób oraz datę 1707. W 1997 roku to miejsce zostało objęte ochroną i uznane jako pomnik przyrody.
Jak dojechać do skałek?
Najłatwiej na miejsce dojechać z Bochni. Jedziemy drogą 965 do Nowego Wiśnicza. W nim po lewej stronie widzimy zamkowe mury. Skręcamy w lewo na Uszew w ulicę Rynek i po chwili w prawo na ulicę Lipnicką ze znakiem na Lipnicę Murowaną. Jedziemy cały czas prosto do miejscowości Borówna. W niej mijamy kościół, zjeżdżamy w dół i po prawej stronie duży przystanek autobusowy, a po lewej za kilkaset metrów szukamy znaku 3,5t. Skręcamy w wąską kamienistą drogę i parkujemy za mostem na poboczu.
Skałki Chronowskie na mapie
Jak dojść z parkingu do skałek?
Na miejsce prowadzi znakowana ścieżka z miejscowości Borówna od kościoła. Można także zaparkować za wcześniej wspomnianym mostem. Z tego miejsca idziemy za kamienistą drogą w stronę domu. Przed tabliczką, że jest teren prywatny skręcamy w lewo do lasu. Prowadzi nas wąska ścieżka i oznaczenia ścieżki na drzewach. Wychodzimy po drewnianych schodach i za nimi skręcamy w prawo. Idziemy delikatnie pod górę przez około 10 minut. Ścieżka doprowadza nas na odpowiednie miejsce.
Rezerwat Kamień Grzyb
Chociaż na terenie Pogórzy Karpackich można spotkać wiele różnych i ciekawych skał o różnych kształtach, to Kamień Grzyb znajdujący się w Połomiu Dużym jest jednym z ciekawszych okazów. Wraz z lasem bukowym tworzy rezerwat przyrody nieożywionej. Grzyb ma 7 metrów wysokości, obwód czapy 27 metrów, a obwód trzona 17 metrów. Można tam znaleźć łacińskie napisy oraz cyfry. Są to podobno imiona zakonników, którzy przychodzili w to miejsce z pobliskiego klasztoru z Wiśnicza. Niestety teraz to miejsce nie wygląda zbyt ciekawie ze względu na liczne działania wandali i pseudoturystów. Grzyb jest spisany różnymi napisami, imionami, datami i słowami, których lepiej nie wymawiać.
Jak dojechać do Kamienia Grzyba?
Z Bochni zmierzamy drogą numer 965 do Nowego Wiśnicza. Przejeżdżamy przez niego, dalej przez miejscowość Leksandrowa i w Połomiu Dużym musimy zachować czujność, bo będziemy skręcać. Po prawej stronie będziemy mieć kościół, a potem po lewej pomnik i sklep. Tam skręcamy w lewo i jedziemy do szlaku niebieskiego. Gdy pojawi się znak Lipnica Murowana w prawo, to my jedziemy w lewo. Dalej zmierzamy wąską drogą asfaltową, aż do szlabanu i tablicy informacyjnej.
Jak dojść do Kamienia Grzyba?
Do Kamienia Grzyba dojdziemy szlakiem niebieskim od szlabanu i tablicy w ciągu około 10 minut. Parking przy rezerwacie jest kiepski, bo trzeba zostawić samochód na małym poboczu. Na poniższym zdjęciu po lewej stronie. Można także się dostać od Nowego Wiśnicza również za kolorem niebieskim.