stara kopalnia wałbrzych
Dolnośląskie,  Podróże z dzieckiem

Stara Kopalnia w Wałbrzychu – Centrum Nauki i Sztuki

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to kolejne miejsce, które poznaliśmy podczas naszej podróży na Dolny Śląsk. Wałbrzych do tej pory kojarzyliśmy z Zamkiem Książ oraz Chełmcem, czyli szczytem, który zdobyliśmy kiedyś do Korony Gór Polski. Teraz przyjechaliśmy i oprócz zwiedzania dawnej kopalni węgla pojechaliśmy jeszcze do Palmiarni w Wałbrzychu

Dojazd i parking na terenie dawnej kopalni

MISTRZOSTWA

Dojazd z centrum miasta do obiektu mierzy około 3 km. Musisz kierować się w stronę dzielnicy Biały Kamień. Dla turystów zapewniono bezpłatny parking, dlatego za to spory plus. 

  • Współrzędne parkingu: 50.7714, 16.2608.

Jak wygląda zwiedzanie Starej Kopalni w Wałbrzychu?

Starą Kopalnię Węgla Kamiennego „Julia” zwiedzaliśmy z przewodnikiem, Panem Bogdanem, który dawniej pracował pod ziemią. Teraz oprowadza turystów i opowiada, jak to wszystko wyglądało z drugiej strony. Były to 2 godziny, które zleciały bardzo szybko. Nawet nie wiedzieliśmy kiedy. Zawsze mówimy, że ocena ogólna zwiedzania, będzie w dużej mierze zależała od tego, jaki będzie przewodnik. 

Od kasy biletowej ruszyliśmy z Panem Bogdanem do sąsiedniego budynku. Tam dowiedzieliśmy się sporo podstawowych informacji o samej kopalni. Później przechodziliśmy przez kilkanaście pomieszczeń, w której zatrzymywaliśmy się na chwilę, żeby posłuchać różnych historii i ciekawostek. Widzieliśmy sprzęt górniczy, sporo zdjęć, mapy, maszyny, które używano w kopalni. Była również sala związana z mundurami. Poznaliśmy ciekawostki związane z Lisią Sztolnią. To miejsce pobudza wyobraźnię, ale jest bardzo niebezpieczne. 

Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Byliśmy chwilę na zewnątrz, później wjechaliśmy pod ziemię, żeby poczuć klimat kopalni. Na szczęście nie czekał tam na nas żaden Skarbnik tak jak w sąsiedniej kopalni w Nowej Rudzie.

W Wałbrzychu zobaczysz najstarszy i też największy zespół górniczych budowli przemysłowych. Najokazalej wygląda z dostępnej wieży widokowej, na której będziesz na samym końcu trasy. Idealny moment na zobaczenie z góry tego, co poznawałeś podczas przejścia trasy turystycznej.

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu – godziny otwarcia

Stara Kopalnia otwarta jest w każdy dzień w godzinach od 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście zaplanowano o godzinie 16:00. My zachęcamy, aby przyjechać tutaj wcześniej, niż w drugiej części dnia. Jest tutaj wiele możliwości, na tyle, aby spędzić nawet cały dzień. Bilety najlepiej zarezerwować online – tutaj.

Co jeszcze możesz robić na terenie muzeum?

Stara Kopalnia w Wałbrzychu proponuje przybywającym turystom możliwość spędzenia u siebie kilku godzin, a nawet całego dnia. Mało tego – możesz zostać w pokojach gościnnych i odpocząć. Jakie poznasz tam atrakcje?

QUEST: Po trasie turystycznej możesz skorzystać z propozycji questowej. Folder z questem pobierz w kasie biletowej, zabierz ze sobą długopis i eksploruj to miejsce poprzez rozwiązywanie kolejnych zagadek. Jeśli uda Ci się go rozwiązać i będziesz posiadał hasło to pędź z powrotem po nagrodę. 

WYSTAWA: Możesz również zobaczyć wystawę. W czasie, gdy byliśmy to dotyczyła Solidarności. Podczas przejścia trasy turystycznej, przewodnik poinformuje Cię o takiej możliwości i również udzieli wskazówek jak tam dotrzeć samodzielnie. Będziesz korzystał z windy.

SOWA: Zostań mistrzem majsterkowania, nauki i doświadczeń w SOWA przy Starej Kopalni.

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA

Co to takiego?

To możliwość sprawdzenia swojej wyobraźni, jak również strefa odkrywania poprzez doświadczenia na interaktywnych stanowiskach. To mała namiastka tego, co oferuje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tutaj nie musisz używać siły, wystarczy logiczne myślenie. Jeśli wybierzesz się tutaj z rodzinką to zapewniam Cię, nie opuścicie tego miejsca nawet po 2 godzinach. Koniecznie:

  • skorzystaj z dostępnych pudełek w strefie majsterkowania i rozwiążcie niejedną zagadkę,
  • sprawdźcie jak to możliwe, aby okrągła sprężyna mogła kroczyć po bieżni,
  • stwórzcie film z użyciem drewnianego ludzika i drewnianych klocków,
  • pokręćcie tak pokrętłami, aby widoczny kot był niewidoczny,
  • dopasuj narządy człowieka z dostępnych elementów,
  • sprawdź jak wyglądałbyś, gdyby Twoja twarz wyglądała symetrycznie do jej jednej połówki. 

Czeka Cię moc zabawy w tym miejscu. 

SOWA przy Starej Kopalni otwarta jest od wtorku do niedzieli. W poniedziałek to miejsce jest niedostępne ze względu na przegląd techniczny ekspozycji. W dni powszednie (wtorek – piątek) godziny otwarcia to: 8:30 – 16:00. W weekend: 10:00 – 17:00. My spędziliśmy w tym miejscu około 1 godzinę i 30 minut. Nie udało nam się wszystkiego dogłębnie poznać. Następnym punktem na naszej trasie była Palmiarnia w Wałbrzychu.

Bilety do strefy doświadczeń i majsterkowania SOWA kosztują: bilet normalny 15 złotych, ulgowy jest tańszy o 3 złote i kosztuje 12 złotych. Są również bilety grupowe dla grup zorganizowanych w wysokości 10 złotych za osobę. 

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *