Małopolskie

Sucha Góra na Pogórzu Rożnowskim

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wybraliśmy się spalić nieco kalorii. Przeszukaliśmy kilka map, w celu znalezienia szlaku w pobliżu domu, żeby nie trzeba było daleko jechać. Wreszcie na mapie Pogórza Rożnowskiego znaleźliśmy przyjemną trasę przyrodniczo-krajobrazową „Na Budzyń”, prowadzącą na szczyt Sucha Góra.

Jastrzębia – szlak na Suchą Górę

Zostawiliśmy samochód w miejscowości Jastrzębia, na parkingu pod kościołem pomocniczym Miłosierdzia Bożego. Jastrzębia to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Ciężkowice. Jastrzębia to wieś, którą można nazwać lokalną stolicą folkloru. A to za sprawą zespołu ludowego „Pogórzanie”. Istnieje tutaj również zespół ludowy „Mali Jastrzębianie”, który prezentuje folklor regionu Pogórza Ciężkowickiego, którego tańce, pieśni i przyśpiewki, a także zabawy tworzą niepowtarzalny klimat na scenie. Oba te zespoły odnoszą duże sukcesy artystyczne na przeglądach regionalnych, ogólnopolskich i nie tylko.

Kościół pomocniczy Miłosierdzia Bożego

Najpierw podeszliśmy czarną ścieżką rowerową kilkaset metrów do naszej ścieżki przyrodniczej koloru brązowego, a w zasadzie brązowego liścia.

Ścieżka przyrodniczo-krajobrazowa „Na Budzyń”

Akurat zaczął padać śnieg i wokół zaczęło się robić biało. Po dojściu do skrzyżowania skręciliśmy w prawo i stanęliśmy przed pierwszą tablicą informacyjną.

Na ścieżce znajdują się tablice informacyjne, opisujące ciekawe miejsca. Tutaj akurat punkt widokowy

Ruszyliśmy już prawidłowym szlakiem. Ścieżka jest bardzo dobrze oznaczona i prowadzi nas początkowo po płaskim terenie. Przy jednym z domów odbijamy w lewo i wchodzimy na polną drogę, a później do lasu.

Na szlaku

Ośrodek w Polichtach

Dotarliśmy do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych w miejscowości Polichty. Celem Ośrodka jest przede wszystkim prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie ochrony przyrody, ochrony środowiska i ekologii, jak też propagowanie walorów przyrodniczych Użytku.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

Na terenie Użytku wytyczona została ścieżka przyrodnicza o długości 1700 metrów. Na trasie ścieżki obserwować można różne typy ekosystemów takich jak: łąka, las, staw (ekosystem wodny) oraz wiele gatunków chronionych roślin i zwierząt. Największą atrakcją jest z pewnością staw. Jest to dawny zbiornik przeciwpożarowy, który z czasem pokryty został zbiorowiskami roślinnymi.

Staw

Z uwagi na duże zainteresowanie w pobliżu Ośrodka wytyczono kolejne 2 ścieżki „Pod Kurhan” (3 km) i „Na Budzyń” (6,5 km). Atrakcjami na ścieżkach są źródła wód siarczkowych, są to źródła: „Paweł” oraz „Geologów”.

Takich mostków na szlaku jest wiele

Idziemy teraz ścieżką „Pod Kurhan”. Po ostrzejszym podejściu dochodzi do nas szlak zielony, idący z miejscowości Polichty. Kilka minut później jesteśmy już Suchej Górze (396 m).

Sucha Góra

Sucha Góra – szczyt na Pogórzu Rożnowskim

W rejonie Suchej Góry trwały walki partyzantów Armii Krajowej z Niemcami. Podczas walk toczących się we wrześniu 1944 roku na Suchej Górze zabitych zostało 13 niemieckich żołnierzy. Niemcy w odwecie spalili 13 domów w rejonie Suchej Góry i Jastrzębi oraz zabili 3 mieszkańców. Ku pamięci ustawiono krzyż poświęcony pamięci wszystkich partyzantów poległych w walce z Niemcami w 1944 roku.

Kurhan na Suchej Górze

Zmieniliśmy szlak na żółty i po chwili dotarliśmy do Źródła Geologów. Zawartość siarkowodoru wynosi 17,8 mg/dm3. Woda ma charakterystyczny zapach, pokrywa ją biały osad. Wody siarczkowe mają działanie lecznicze, szczególnie w schorzeniach przewodu pokarmowego i zapaleniach stawów. W okresie międzywojennym źródła były wykorzystywane systemem gospodarczym. Znajdował się tu prywatny zakład zdrojowy.

Źródło Geologów

Teraz już czeka nas lekkie zejście i kilkunastominutowe podejście na drugą kulminację Suchej Góry. Po drodze możemy zobaczyć między innymi „Młakę”, czyli niewielkie oczko wodne. To miejsce występowania wielu gatunków roślin wodno-błotnych.

Młaka

Na drugim wierzchołku Suchej Góry (396 m) znajduje się szlakowskaz i kapliczka. Z tego miejsca dojdziemy do Jastrzębi, na Jamną, do Gromnika, Siemiechowa i Zakliczyna.

Sucha Góra – drugi szczyt

Teraz już kierujemy się szlakiem żółtym i ścieżką przyrodniczą, którą szliśmy na początku. Droga prowadzi po asfalcie, a po obu stronach drogi zaczynają się pojawiać kolejne domy. Szkoda, że nie było pięknej pogody, bo byśmy podziwiali piękne pogórzańskie widoki.

Pogórzańskie widoki

Dotarliśmy do czarnej ścieżki rowerowej i wróciliśmy  na parking. Na całej trasie spotkaliśmy tylko jedną osobę. Czy to była wina pogody, czy mało osób jest przekonanych do uroków Pogórza Rożnowskiego?

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

3 komentarze

 • Lucyna

  Byłam w Polichtach wielokrotnie z młodzieżą i prywatnie. Świetne miejsce na wypoczynek i do nauki. A co najważniejsze nie ma tam zasięgu w telefonach komórkowych. 🙂
  Pozdrawiam opiekuna ośrodka pana Jarka i do zobaczenia w połowie czerwca.

 • Piotrek

  Świetna sprawa, właśnie się z dziewczyna wybieramy w te strony. Pozdrawiam : )

 • michał

  Wspaniałe miejsce.Chodź tam jeszcze nie byłem to jestem pod wrażeniem tego niezwykle urokliwego miejsca.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *