Poradnik,  Świętokrzyskie

Co warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim w weekend?

Przedstawiamy Ci opracowany, 2-dniowy plan podróży, a w nim miejsca w województwie świętokrzyskim, które warto zobaczyć. Niedawno sami odwiedziliśmy te tereny, spędziliśmy tam kilka dni i poznaliśmy kilka nowych, ciekawych atrakcji. Na naszej liście są góry, park rozrywki, a także zamek i wzgórza. Jeśli szukasz informacji, jak zaplanować weekend w województwie świętokrzyskim to właśnie znalazłeś.   

Świętokrzyskie na weekend

Miejsca, które podaliśmy, są według nas warte odwiedzenia i zobaczenia. Jest to nasza subiektywna ocena. Województwo świętokrzyskie słynie z wielu ciekawych atrakcji, na które trzeba przeznaczyć kilka tygodni. Wtedy dokładnie możemy każdą z nich poznać bliżej i dokładnie ocenić. Jeśli jednak nie masz pomysłu, jak zaplanować czas będąc w województwie i w Górach Świętokrzyskich to zobacz na nasz proponowany plan.

Nie jest on bardzo napięty, ponieważ nie ma sensu zwiedzać wszystkiego jak najszybciej, żeby tylko być w danym miejscu i jechać dalej, bo wtedy tak naprawdę nic nie zobaczymy. Zajrzyj też do mapy, którą tutaj we wpisie udostępniamy. Zaznaczyliśmy tam kilka dodatkowych miejsc, które mogą zwrócić Twoją uwagę. Może masz jeszcze coś do dodania do tej listy? Może jest takie miejsce, którego jeszcze nie znamy. Jeśli tak to podziel się nim w komentarzu. Fajnie jak opiszesz swoje odczucia, które mogą pomóc innym czytelnikom w wyborze najciekawszych miejsc. 

Świętokrzyskie – noclegi

Najczęściej jest tak, że do kwatery przyjeżdża się, albo w piątek po pracy, albo w sobotę wieczorem po dniu spędzonym na zwiedzaniu. Ze znalezieniem agroturystyki, pensjonatu, motelu czy hotelu nie powinno być problemu. Wiele z nich można znaleźć w samych Kielcach. Są to przeważnie hotele w wyższej półce cenowej i o wyższym standardzie (choć nie zawsze). Kielce to bardzo dobry punkt wypadowy do poszczególnych atrakcji przez nas proponowanych, ponieważ znajduje się prawie w centralnym punkcie.

Różnorodny wybór zakwaterowania znajdziemy w okolicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Tam pod uwagę warto wziąć takie miejscowości jak: Święta Katarzyna, Krajno, Nowa Słupia. Po drugiej stronie uwagę zwróćmy na miasteczko Chęciny oraz miejscowość Strawczyn. Sprawdź koniecznie, jak tanio podróżować.  

Na co wydaje się pieniądze, będąc w podróży?

Noclegi

Na wyjazd możesz przeznaczyć tyle na ile Cię stać. Ja napiszę, jak to wygląda u nas w najważniejszych kwestiach. Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to szukamy noclegów głównie w agroturystykach lub pokojach gościnnych. Tam ceny są niższe niż w hotelach czy willach. Staramy się nie przekroczyć 45 złotych za osobę. Bierzemy noclegi bez wyżywienia z 2 powodów: niższa cena i brak konieczności uzależnienia planu dnia do godzin posiłków. Do tego łazianka w pokoju, WIFI oraz aneks kuchenny ogólnodostępny.

Jedzenie

Posiłki przygotowujemy sami, dlatego sporo zaoszczędzamy na jedzeniu. Czasowo wychodzi tyle samo co oczekiwanie na dania w różnych restauracjach, chociaż czasem jak nam się nie chce nic robić, to zamawiamy pizzę lub jakieś jedzenie na wynos.

Bilety wstępu do atrakcji

Bilety wstępu są dla wszystkich jednakowe i trudno je ominąć, także tutaj ciężko jest na tym zaoszczędzić. Jedyna możliwość to chyba wejście do jakiejś atrakcji poza sezonem. Wtedy ceny są niższe. Chyba że znasz jakieś inne sposoby, żeby taniej coś zwiedzić, to napisz w komentarzu.

Pamiątki

Pamiątki nie każdy kupuje. My jak jest okazja, to przywozimy magnesy, które przypinamy na lodówkę. Czasem skusimy się na jakąś pocztówkę. 

Świętokrzyskie – miejsca, które warto zobaczyć w weekend

Jeśli znaleźliśmy już odpowiednią kwaterę, to warto przemyśleć, co chcemy zobaczyć. Czytając ten wpis, oszczędzasz sobie myślenia, bo wystarczy, że zobaczysz poniższą mapę i już wiesz, gdzie znajdują się poszczególne atrakcje. Zwiedzając województwo świętokrzyskie, warto skorzystać z map papierowych, a jeśli takich nie masz, to zobacz darmowe mapy turystyczne w wersji online.

2-dniowy plan podróży | Sobota

W opracowanym przez nas planie godziny podane są orientacyjnie. Każdy może sobie zaplanować dzień według swojego uznania. My tylko proponujemy jaki przedział czasowy jest optymalny na daną atrakcję. Powyżej znajduje się mapa z zaznaczonymi atrakcjami w województwie świętokrzyskim.

Świętokrzyski Park Narodowy – Łysica z Kakonina

9:00 – 12:00

Zaczynamy zwiedzanie w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Godziny poranne przeznaczamy na krótką wycieczkę na Łysicę. Jest to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich i miejsce, w którym znajduje się słynne rumowisko skalne – gołoborze. Wyruszamy z miejscowości Kakonin, dlatego przeznaczamy na wycieczkę 2-3 godziny. Do przejścia mamy około 8 kilometrów bez większych wzniesień. Zobacz opis szlaku na Łysicę

Święta Katarzyna, Krajno-Zagórze i Bodzentyn

12:00 – 13:00

Godzina czasu na przerwę obiadową. Restaurację znajdziemy w Świętej Katarzynie, Krajnie-Zagórzu lub Bodzentynie. Jeśli ktoś nie ma w zwyczaju stołowania się w lokalach, to przerwę na jedzenie zrobi sobie na trasie, a potem obiad przygotuje w kwaterze po powrocie z wycieczki. My w 99% korzystamy z drugiej opcji. Po pierwsze jest ona tańsza, a chcemy tanio podróżować, a także nie lubimy się odrywać jak mały założony plan, w którym chcemy jak najwięcej zobaczyć. 

Park rozrywki Sabat Krajno

13:00 – 18:00 

Tyle czasu powinno nam wystarczyć, żeby zobaczyć wszystkie atrakcje znajdujące się w Sabacie Krajno. Jest to park rozrywki i miniatur znajdujący się pod Łysicą. Do dyspozycji mamy tam restaurację, ośrodek narciarski, lunapark, park linowy oraz park miniatur, który bardzo polecamy. Sama podróż po całym świecie wśród miniatur zajmie nam ponad godzinę. 

2-dniowy plan podróży | Niedziela

Łysa Góra i galeria widokowa na gołoborzu 

8:00 – 11:00

Rozpoczynamy niedzielę o godzinie 8:00 w Hucie Szklanej na parkingu. W ciągu trzech godzin powinniśmy dotrzeć na Łysą Górę, obejrzeć galerię widokową na gołoborzu, podejść do Sanktuarium na Świętym Krzyżu i wrócić. Jest to najłatwiejszy szlak i zajmuje do godziny. 

11:00 – 13:00

Dojazd z Huty Szklanej na parking pod Zamkiem w Chęcinach zajmie nam około 45 minut. Po drodze możemy zatrzymać się w Kielcach na przerwę obiadową lub zjeść coś w Chęcinach. Dojazd + obiad zajmie nam około 2 godziny.

Zamek w Chęcinach

13:00 – 15:30

2 godziny przeznaczamy na zwiedzenie Zamku w Chęcinach. Szczerze za wiele do chodzenia tam nie ma, jednak samo przebywanie pośród grubych murów sprawi, że stracimy poczucie czasu. Do tego możemy doliczyć zakup pamiątek oraz spacer po miasteczku.

Miedzianka 

15:30 – 17:00 

Przejazd z Chęcin pod Miedziankę zajmie nam 15 minut. Wyjście na górę także 15 minut. Reszta czasu przeznaczona jest na dokładne eksplorowanie terenu oraz podziwianie widoków. Polecamy zachód słońca na Miedziance. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

13 komentarzy

 • Krzysiek K.

  Zresztą miejsc z klimatem w regionie nie brakuje.Np. Końskie i okolice z Gagatami Sołtykowskimi,Rezerwat „Wąwóz w Skałach” i Grzegorzowice z rotundą romańską,Bodzentyn z ruinami zamku biskupów krakowskich,kościółkiem i dwoma rynewczkami oraz malarstwem Józefa Szermentowskiego (który się w Bodzentynie urodził).Jeśli chodzi o Św>Katarzynę to warto zajrzeć i do Wilkowa oraz „Szklanego Domu” w Ciekotach gdzie znajdziemy zrekonstruowany dom z czasów Żeromskiego wraz z minimuzeum z pamiątkami po pisarzu (W Kielcach Muzeum Stefana Żeromskiego,a obok w Dworku Laszczyków plenerowe wystawy o zmiennej tematyce-obecnie bożonarodzeniowej.Nie mówiąc o Muzeum Narodowym w Pałacu Biskupów Krakowskich,katedrze ,Pałacyku Zielińskiego,parku miejskim z Borutą-pomnikiem miłości (legenda związana ze Stefanem Żeromskim,a obok BWA).Atrakcji bez liku-tylko trzeba chcieć je poznać.

 • Krzysiek K.

  Witam! Oprócz Jaskini Raj w okolicach Chęcin jest również Jaskinia Piekło w Gałęzicach z pozostałościami po kamieniołomie oraz grzędą skalną na Zelejowej-nie mówiąc o śxcieżce mnicha po mieście Chęciny wiodący po ciekawych obiektach tego miasteczka oraz w Podzamczu Chęcińskim Centrum Leonardo.A w Kielcach Energetyczne Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym (obydwa obiekty super).Poza tym Muzeum w Oblęgorku w niedziele jest bezpłatne zwiedzanie.Nie mówiąc o resztówce Sienkiewiczówki z możliwością jazdy konnej lub bryczką po okolicy.Jest też stamtąd czarny szlak na Baranią Górę a potem kawałeczek czerwonym szlakiem na Przełęcz Siniewską z tarasem widokowym na okolicę i Dom Piaska np.Buduje się tu SPA (ale to za kilka lat-otwarcie).

 • Erwinn

  Jako mieszkaniec Kielc polecam również ZOO Leśne Zacisze w Lisowie, Oceanarium i Park Miniatur w Chrustach, Skansen w Tokrani, Zamek Krzyżtopór, Park Rozrywki Bałtów, Jaskinię Raj, Dąb Bartek, Dworek Sienkiewicza, Perzową Górę z grotą Rozalii i wiele innych ciekawych miejsc 🙂

  • Mateusz Grzegorzek

   Dzięki! 🙂 Kilka z nich wymieniliśmy na mapie w miejscach, które dodatkowo można zobaczyć, a kilka jest dla nas nowych, np. Zoo. 🙂

   • Erwinn

    Leśne Zacisze to idealne miejsce do spędzenia tam całego dnia. Oprócz zwierząt, a jest ich obecnie 90 gatunków można skorzystać również z placu zabaw, darmowych grilli i innych atrakcji 🙂

     • Erwinn

      20 km od Kielc w stronę Buska Zdroju 🙂 ZOO znajduje się w środku lasu. Jeżeli chodzi o Oceanarium to znajduje się 10 km za Kielcami w Chrustach koło Zagnańska. Można tam zobaczyć rekiny, płaszczki, mureny, rafę koralową, piranie i inne. Stąd niedaleko jest do Dębu Bartek oraz Ruin Wielkiego Pieca Hutniczego w Samsonowie 🙂

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.