fajerwerki w gorach
W naszym plecaku

Sylwester w górach 2019/2020

Sylwester w górach to coś wyjątkowego. Gdzie najlepiej go spędzić? Być może w tym roku warto postawić właśnie na góry? Jest to bardzo ciekawa opcja, która daje wiele możliwości. Pobyt w górach często wiąże się z przejażdżkami na nartach, czy wędrówkami po ścieżkach obsypanych białym śniegiem. Należy jednak pamiętać o tym, by pobyt w górach w ostatnich dniach roku zarezerwować już wcześniej. Jeżeli wybierzemy się do najbardziej popularnych miejsc, wtedy możemy utknąć w korku i mieć problem z dotarciem do wybranego miasteczka na czas.

Sylwester w górach może być przeżyciem niezwykle ekscytującym. Wiele osób decyduje się na udział w imprezach otwartych, z pewnością nie żałują oni tego wyboru. Oczywiście nie można zapominać o odpowiednim ubraniu dostosowanych do srogich zimowych warunków w tym klimacie. Jeżeli nie będziemy tańczyć w balowej sukni na salonach, wtedy gruba zimowa kurtka jest elementem nieodzownym stroju wyjściowego. Podczas koncertów na świeżym powietrzu panuje spory chłód, który jest znacznie bardziej odczuwalny, gdy stoimy w miejscu. Podwójna para skarpetek i dodatkowo ocieplane buty pomogą cieszyć się sylwestrową atmosferą i oczekiwaniem na kolejny rok.

Sylwester w górach

Sylwester – atrakcje w górach

Jakie atrakcje czekają na turystów, którzy decydują się spędzić sylwestra w górskich regionach? Przede wszystkim mogą oni zdecydować się na pobyt w hotelach. Obiekty te oferują bardzo przytulnie, urządzone w różnym stylu pokoje i apartamenty. Co więcej, warto zarezerwować pobyt kilkudniowy z wyżywieniem, wtedy nie trzeba martwić się o zakup śniadania w pobliskich supermarketach, czy restauracjach. Sylwester w górach może okazać się niezwykle atrakcyjnym doświadczeniem, Wiele osób, szczególnie kobiet cieszy się na myśl o ubraniu gustownej sukienki i tańcach do białego rana.

Hotele, czy inne obiekty często organizują dodatkowe atrakcje, chociażby w postaci sztucznych ogni, czy przekąsek charakterystycznych dla danego regionu. Kieliszek szampana o północy? Obiekty noclegowe zadbają także i o to w czasie sylwestrowej nocy. Często zabawa dla gości jest organizowana aż do rana. Dużym ułatwieniem jest sam fakt, iż powrót z zabawy wiąże się jedynie z pokonaniem kilku schodów, czy wzięciem windy do wynajmowanego pokoju.

Gdzie na sylwestra w góry?

Sylwester w górach to niezapomniane przeżycie. Głównym powodem tego stanu jest fakt, iż znajdujemy się w miejscu, które tętni życiem, często można spotkać tam turystów z całego świata i nawiązać nowe znajomości. Co więcej, góry są dobrym miejscem na zimowe wędrówki, przejażdżki na nartach, a góralska atmosfera wyłącznie podgrzewa i umila cały pobyt. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się na to, by spędzić kolejny Sylwester w górach. Ciężko napotkać turystów, którzy żałują takiego wyboru. Nie trzeba koniecznie uczestniczyć w typowych koncertach na świeżym powietrzu.

Równie dobrze jest zarezerwowanie stolika ze znajomymi, czy rodziną w typowej chacie góralskiej, gdzie zapewnione mamy ciepłe dania oraz sylwestrową atmosferę. Z pewnością przy okazji możemy skosztować tradycyjnych regionalnych potraw i spędzić całą noc na tańcach przy góralskiej muzyce. Jeśli zatem jeszcze zastanawiamy się na wyborem właściwego miejsca, warto podjąć decyzję o spędzeniu ostatniego wieczoru w tym roku przy akompaniamencie skrzypiec i w doborowym towarzystwie.

Kolej gondolowa

Imprezy sylwestrowe w górach

Imprezy na otwartym powietrzu ostatniego dnia roku stają się coraz bardziej popularne i zrzeszają coraz to więcej chętnych osób. Uczestnicy często spotykają i poznają innych ludzi, razem z innymi doświadczają niesamowitej atmosfery, który poniekąd również sami tworzą. Koncerty otwarte to imprezy zorganizowane. Należy pamiętać, że wstęp na nie możliwy jest tylko po zakupieniu biletu. Istnieje jednak wiele takich, które planowane są przez publiczne telewizje w miejscach ogólnodostępnych, dzięki czemu nie ma konieczności płacenia za wstęp.

Jeżeli mamy zamiar spędzić udany sylwester w górach, wtedy z pewnością natrafimy na wiele mniejszych ulicznych koncertów, jak i na te w pełni logistycznie przygotowane. Spodziewać się ochrony, a także nie bądźmy zdziwieni, gdy zostaniemy przeszukani włącznie z prywatnymi rzeczami. Są to kwestie bezpieczeństwa, nie ma w tym niczego niewłaściwego. Kolejno możemy zostać poproszeni o wyrzucenie wszelkiego rodzaju alkoholu, czy innych napoi w szklanych butelkach i pojemnikach. Nie zostaniemy wpuszczeni na teren obiektów, jeśli znajdujemy się w posiadaniu przedmiotów ostrych i niebezpiecznych.

Sylwester w górach z dziećmi

Spędzanie sylwestra w górach z dziećmi staje się coraz popularniejsze. Wiele rodzin decyduje się na spędzenie ostatnich dni w roku na wspólnym świętowaniu. Czemu akurat w górach? W górach na rodziny z dziećmi czeka sporo atrakcji. Z roku na rok usługodawcy przygotowują specjalne rodzinne pakiety, zapewniając kompleksową obsługę od A do Z. Wycieczki górskie i krajoznawcze, kuligi, ogniska, lodowe labirynty, zimowe place zabaw, nauka jazdy na nartach, to tylko niektóre atrakcje, na które mogą liczyć wybierające się na sylwestra w górach rodziny.

Kulig w górach

Sylwester w górach – Zakopane 2019

Najpopularniejszym sylwestrowym kierunkiem wśród turystów z całej Polski jest Zakopane. Miasto znajdujące się u stóp Tatr przyciąga ludzi jak magnes. Noclegi należy rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a większość z nich jest już zabukowana w połowie roku, a nawet wcześniej. Restauracje pękają w szwach, a Krupówki wypełnione są ludźmi jak nigdy. Jeszcze kilka dni temu trwał konflikt, gdzie odbędzie się największa impreza sylwestrowa roku. Planowo zabawa miała odbyć się na skoczni, jednak bliska odległość Tatrzańskiego Parku Narodowego spowodowała, że sylwester w Zakopanem odbędzie się na Równi Krupowej.

Góry na sylwestra

Jeśli nie przeszkadza Ci zwiększona obecność turystów na szlaku i w przyległych miejscowościach wypoczynkowych, a nawet lubisz to i dziwnie się czujesz, jeśli nikogo nie ma w pobliżu, to odpowiedź jest prosta. Ruszaj w Tatry i do Zakopanego. Miejsca na Podhalu sprzedają się najszybciej, co świadczy o wysokiej popularności południowej Małopolski. Popularne szlaki w Tatrach są zatłoczone, a wieczorem w Zakopanem impreza sylwestrowa planowana jest na ogromną skalę, na którą przyjeżdżają turyści z całej Polski.

Bieszczady i bieszczadzkie szlaki o każdej porze roku są chętnie uczęszczane, dlatego możemy spodziewać się sporego natężenia. Z taką samą sytuacją możemy się spotkać w paśmie Karkonoszy i Gór Izerskich. Szlaki będą chętnie odwiedzane także w Pieninach, Górach Stołowych, Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Sląskim, Beskidzie Małym, Beskidzie Sądeckim, Rudawach Janowickich, Górach Wałbrzyskich, Górach Sowich, Górach Orlickich, Gorcach, Masywie Śnieżnika i Górach Świętokrzyskich.

W każdym paśmie jest cała masa szlaków, jednak znajdą się takie, na których możemy nie spotkać nikogo. Jeśli chcemy trochę powędrować w samotności, to trzeba wybrać się w pasmo: Beskidu Makowskiego, Beskidu Wyspowego, Beskidu Niskiego, Gór Kaczawskich, Gór Kamiennych, Gór Bardzkich, Gór Bystrzyckich, Gór Bialskich, Gór Złotych oraz Gór Opawskich.

W 2019 roku zbyt wiele się nie zmienia. Poniższe miejsca w dalszym ciągu będą chętnie odwiedzane przez turystów. Teraz w górach powstało kilka wież widokowych, na które wybierze się wiele ludzi, żeby powitać Nowy Rok i zobaczyć fajerwerki na niebie. 

Najpopularniejsze kierunki górskie w sylwestra

  1. Tatry: Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Dolina Kościeliska 
  2. Bieszczady: Połonina Wetlińska, Tarnica, Połonina Caryńska
  3. Karkonosze: Śnieżka, Szrenica, Śnieżne Kotły
  4. Pieniny: Trzy Korony, Palenica, Wysoka
  5. Beskid Śląski: Skrzyczne, Barania Góra, Klimczok
  6. Beskid Żywiecki: Babia Góra, Rysianka, Pilsko
  7. Góry Izerskie: Wysoki Kamień, Wysoka Kopa, Stóg Izerski
  8. Gorce: Turbacz, Lubań, Gorc
  9. Beskid Sądecki: Jaworzyna Krynicka, Wierchomla, Radziejowa
  10. Beskid Mały: Leskowiec, Potrójna, Magurka Wilkowicka 

Dzwoniliśmy do wielu hoteli, pensjonatów, agroturystyk i sprawdzaliśmy, jak wygląda sytuacja na przełom starego i nowego roku. Dowiedzieliśmy się, że kwatery mają pełen stan, a jak jest coś wolnego to tylko na minimum 4-5 dni i do tego dochodzi kolosalna cena. Trzeba pamiętać, że jest bardzo wiele kwater, które nie mają ogłoszeń w Internecie i na miejscu jest spora szansa znalezienia miejsca do spania. My na szlaku kilka razy kończyliśmy stary rok. Nigdy nigdzie nie spaliśmy, bo nie mamy do tego nerwów. 

Preferujemy 31 grudnia i 1 stycznia spędzić w górach z noclegiem w domu lub o północy w górach. Tworząc czołową dziesiątkę, wzięliśmy pod uwagę: informacje o zakwaterowaniu w miejscowościach przyległych, dane z portali społecznościowych i forów górskich, własnej subiektywnej opinii poszczególnych pasm górskich oraz ilości i atrakcyjności szlaków. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *