Szczeciński Park Krajobrazowy Puszcza Bukowa – krótki opis, lista atrakcji oraz mapa parku
Szczeciński Park Krajobrazowy Puszcza Bukowa to kolejne miejsce na mapie województwa zachodniopomorskiego. Znajduje się częściowo na terenie Szczecina oraz gmin Stare Czarnowo i Gryfino. Są to tak zwane Wzgórza Bukowe. Jedno miejsce na terenie parku już Ci pokazaliśmy na blogu, to Jezioro Szmaragdowe. Teraz skupimy się już na całym parku, a przy okazji możesz zobaczyć także atrakcje turystyczne Szczecina.
Mapę Szczecińskiego Parku Krajobrazowego znajdziesz tutaj.
Podstawowe informacje i opis Szczecińskiego Parku Krajobrazowego
Szczeciński Park Krajobrazowy jest bardzo rozległy i żeby poznać jego wszystkie ciekawe miejsca, to trzeba spędzić tam trochę czasu. Przeznaczony jest on głównie dla osób, które lubią przyrodę i długie spacery. Na samym początku polecamy odwiedzić Centrum Informacji Turystycznej w Szczecinie, żeby zabrać darmową mapę parku. Teraz przeczytaj najważniejsze informacje o Szczecińskim Parku Krajobrazowym.
- Park został utworzony 4 listopada 1981 roku,
- Jego powierzchnia to 90,96 km2, a powierzchnia otuliny wynosi 118,42 km2,
- Znajduje się tam 7 rezerwatów przyrody: Buczynowe Wąwozy, Bukowe Zdroje, Kołowskie Parowy, Osetno, Trawiasta Buczyna, Zdroje i Źródliskowa Buczyna,
- Na terenie parku znajduje się ponad 100 pomników przyrody: drzewa, głazy narzutowe, źródła,
- Najbardziej znanymi atrakcjami turystycznymi w Szczecińskim Parku Krajobrazowym są: Jezioro Szmaragdowe oraz ogród dendrologiczny w Glinnej.
- Wiele osób nazywa to miejsce Szczecińskim Parkiem Narodowym, ale oczywiście jest to błąd,
- W Puszczy Bukowej dominują lasy, zwłaszcza bukowe (buczyna pomorska).
Rezerwaty przyrody na terenie parku
Na terenie parku znajduje się kilka charakterystycznych rezerwatów przyrody oraz utworzono obszar Natura 2000. Poniżej lista rezerwatów przyrody.
- Buczynowe Wąwozy imienia profesora Floriana Celińskiego – 1956 r.
- Bukowe Zdroje imienia profesora Tedeusza Dominika – 1956 r.
- Źródliskowa Buczyna imienia Jerzego Jackowskiego – 1956 r.
- Trawiasta Buczyny imienia profesora Stefana Kownasa – 1956 r.
- Kołowskie Parowy imienia Józefa Lewandowskiego – 1956 r.
- Zdroje – najmniejszy rezerwat powołany w 1959 roku,
- Osetno – najmłodszy rezerwat powołany w 2008 roku.
Ciekawe pomniki przyrody – drzewa oraz głazy narzutowe
W Szczecińskim Parku Krajobrazowym znajduje się wiele pomników przyrody – drzew oraz głazów narzutowych. Niektóre z nich związane są z wydarzeniami na Pomorzu Zachodnim.
- Lipa Święty Otton – rośnie przy kościele w Płoni. Została zasadzona w 1124 roku podczas misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu,
- Dwa dęby w Klęskowie – zwane są Dębami Krzywoustego. Według tradycji pamiętają rok 1121, gdy Bolesław Krzywousty pokonywał pomorskie wojska. W rzeczywistości mogą być młodsze.
- Głaz Grońskiego,
- Kamień Serce,
- Głaz Krajoznawców,
- Szwedzki Kamień.
Podróż po atrakcjach Szczecińskiego Parku Krajobrazowego Puszcza Bukowa
Przez bliskość Szczecina ten park krajobrazowy jest prawdopodobnie najchętniej odwiedzanym parkiem na Pomorzu Zachodnim. Co ważne – na jego terenie znajduje się wiele parkingów. Co warto zobaczyć w Szczecińskim Parku Krajobrazowym? Sprawdź nasze podpowiedzi dotyczące atrakcji turystycznych.
Bukowiec – najwyższy szczyt Wzgórz Bukowych
Najciekawsze są tutaj na pewno formy morenowe, czyli Wzgórza Bukowe. Najwyższą jest tam góra Bukowiec mierząca 149 m n.p.m. To pierwsze miejsce, które warto zobaczyć w Szczecińskim Parku Krajobrazowym. Wędrując ścieżkami parku trzeba mieć na uwadze, żeby nie schodzić ze szlaku. Miejscami zbocza są strome i poprzecinane strumieniami. Tereny są podmokłe, występują torfowiska i doliny rzeczne.
Jezioro Szmaragdowe
Jezioro Szmaragdowe to sztuczny zbiornik wodny. Powstał po dawnym wyrobisku margli kredowych na skutek gwałtownego zalania przez naruszenie poziomu wód gruntowych. Było to w 1925 roku. Jezioro można obejść dokoła specjalną ścieżką. Najlepiej wybrać się tam przy pełnym słońcu, żeby zobaczyć piękny kolor wody.
Ogród dendrologiczny w Glinnej
Ogród dendrologiczny w Glinnej to druga największa atrakcja turystyczna w Szczecińskim Parku Krajobrazowym, którą warto zobaczyć. Posiada długą historię, która sięga połowy XIX wieku. Powierzchnia ogrodu to około 6 hektarów, na której rośnie prawie 900 gatunków drzew i krzewów. Co najciekawsze, pochodzą one z różnych kontynentów. Arboretum w Glinnej można zwiedzać w określonych godzinach. Wstęp jest bezpłatny.
Godziny otwarcia Arboretum w Glinnej: Od 15.03 do 31.10 w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 do 18:00. W weekend od 10:00 do 19:00.
Głazy narzutowe
W Puszczy Bukowej znajduje się wiele głazów narzutowych, a te ze Szczecińskiego Parku Krajobrazowego należą do największych na Pomorzu Zachodnim. Warto zobaczyć np. Głaz Grońskiego (pionier turystyki szczecińskiej), Kamień Serce, Głaz Krajoznawców, Szwedzki Kamień.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Jezierzyce
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Jezierzyce położony jest we wschodniej części parku. Powstał, aby chronić wartości przyrodnicze i krajobrazowe w dolinie Płoni. Swój wygląd zawdzięcza cystersom z sąsiedniej miejscowości Kołbacz, w której znajduje się opactwo. Obecnie można tam zobaczyć do dziś istniejące dwa stawy: Staw Klasztorny oraz Staw Cysterski.
Umocnienia i bunkry w Puszczy Bukowej
Wzgórza Puszczy Bukowej podczas II wojny światowej kryły stanowiska artyleryjskie i niemieckie schrony. Najpopularniejsze są te przy Jeziorze Szmaragdowym na górze. Obecnie jest tam informacja turystyczna. Inne pozostałości znajdują się w zachodniej części. W ich pobliżu przebiega droga Szczecin – Gryfino. Wiele z tych miejsc jest dostępnych tylko dla wprawionych turystów.
Dawne mosty
W Uroczysku Mosty na terenie puszczy znajdują się trzy betonowe mosty, które prowadzą donikąd. Są pozostałościami dawnego ogródka doświadczalnego saperów niemieckich. Uczono tam zakładać ładunki wybuchowe na obiektach komunikacyjnych. W pobliżu są jeszcze ruiny dawnego obozu pracy przymusowej. Przebywały w nim polskie włókniarki z Łodzi i Pabianic.
Kamienne kościoły
Zwiedzając Szczeciński Park Krajobrazowy i jego okolicę, warto zwrócić uwagę na kamienne kościoły, pochodzące z XIII i XIV wieku. Znajdują się w: Binowie, Kartnie, Żelisławcu oraz Chlebowie. Są to jedne z najstarszych atrakcji w okolicy. Na szczególne zainteresowanie zasługuje kościół w Binowie, który w XVI wieku był jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych na Pomorzu.
Cmentarz żołnierzy niemieckich w Glinnej
W Glinnej oprócz ogrodu znajduje się cmentarz żołnierzy niemieckich. Pochowani są tam żołnierze, którzy zginęli podczas wojen na terenie naszej ojczyzny. Spoczywa na nim około 18 000 osób.
Brukowane drogi
Jeśli zobaczysz na mapę parku to znajdziesz tam wiele nazw dróg, którymi w większości można przejeżdżać samochodem. Niektóre z nich są w fatalnym stanie, więc należy uważać na samochód. Są to drogi historyczne, powstałe na początku XX wieku: Droga Królewska, Leśna Droga, Droga Binowska i chyba najładniejsza Droga Górska.