Szlak Orlich Gniazd: marzenie do spełnienia jeszcze w tym roku?

Szlak Orlich Gniazd: marzenie do spełnienia jeszcze w tym roku?

Kilka dni temu wpadła nam przed oczy lektura o Szlaku Orlich Gniazd. Już nie raz o tym słyszeliśmy, bo to przecież popularna trasa, jednak nie zwracaliśmy na to tak bardzo uwagi. Tym razem postanowiliśmy się bardziej przyjrzeć temu projektowi i można powiedzieć, że po części stał się on naszym priorytetem na 2016 rok. 

Zacznijmy od początku i przedstawmy o co w ogóle chodzi. Co to są orle gniazda, jaki to szlak i gdzie się znajduje. Szlak Orlich Gniazd to szlak owiany ogromną aurą tajemniczości, w których duch historii dokłada swoje przysłowiowe trzy grosze. Wytyczony został w 1950 roku. Mierzy około 163,9 km i prowadzi z Krakowa do Częstochowy lub odwrotnie, na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Te tereny wyróżnia na pewno malownicza przyroda, unikalny krajobraz, jaskinie, źródła krasowe i zróżnicowana roślinność, zabytki kulturowe. Jednak główną atrakcją są monumentalne warowne zamki i strażnice broniące niegdyś granicę państwa, wzniesione w XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Budowane one były na szczytach wzniesień w trudno dostępnych miejscach, a ich usytuowanie na wysokich skałach dochodzi nawet do 30 metrów wysokości – w takich miejscach orły zazwyczaj budują sobie gniazda. W przeszłości na terenie Małopolski i Śląska tworzyły się pierwsze osady ludzkie. Początkiem drugiego tysiąclecia wzniesiono tutaj grody obronne, które chronić miały szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim.

Orle Gniazda 

* Korzkiew – Zamek Rycerski w Korzkwi
* Ojców – Ruiny Zamku Królewskiego na Złotej Górze w Ojcowie
* Pieskowa Skała- Zamek Królewski w Pieskowej Skale
* Rabsztyn – Ruiny Zamku Rycerskiego w Rabsztynie
* Bydlin – Ruiny Zamku Rycerskiego w Bydlinie
* Smoleń – Ruiny Zamku Rycerskiego w Smoleniu
* Pilica – Ruiny Zamku Rycerskiego w Pilicy
* Podzamcze – Ogrodzieńca – Ruiny Zamku Rycerskiego „Ogrodzieniec”
* Morsko – Ruiny Zamku Rycerskiego”Bąkowiec” w Morsku
* Bobolice – Zrekonstruowany Zamek Królewski w Bobolicach
* Mirów – Ruiny Zamku Rycerskiego koło Mirowa
* Olsztyn (koło Częstochowy) – Ruiny Zamku Królewskiego w Olsztynie

Oprócz zamków na szlaku można spotkać wiele innych atrakcji. Są to między innymi Pustynia Błędowska, Jaskinia Ciemna, słynne ostańce, a wśród nich Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale, Park Miniatur Ogrodzieniec, Park Doświadczeń Fizycznych czy Dom Legend i Strachów. Na szlaku znajdziemy sporo miejsc noclegowych, punktów gastronomicznych. Zobaczcie jak ważniejsze miejsca na Szlaku Orlich Gniazd wyglądają na mapie.

Związek Gmin Jurajskich stworzył aplikację mobilną, która ma na celu rozpropagowanie informacji turystycznej na temat regionu Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz promocje jej obszarów i obiektów atrakcyjnych turystycznie. Zadaniem aplikacji jest również udostępnienie informacji dotyczących bieżących wydarzeń, imprez kulturalnych, spotkań kulinarnych i innych odbywających się na terenie całego regionu Jury. Aplikacja jest dla wszystkich bezpłatna.

Kliknij na zdjęcie, a zobaczysz aplikację
Kliknij na zdjęcie, a zobaczysz aplikację

Kusi nas bardzo ten szlak, oj kusi i nie wiemy czy tegorocznego urlopu nie spędzimy właśnie wędrując Szlakiem Orlich Gniazd. Trzeba poczekać, aż zrobi się cieplej i dzień stanie się dłuższy. Wtedy będzie można dłużej wędrować i przez to zobaczy się o wiele więcej, a przecież Jura Krakowsko-Częstochowska kryje przed nami wiele tajemnic. Dodatkowo można zdobyć odznakę „Szlakiem Orlich Gniazd, a także „Miłośnik Jury”, bo przecież i tak będziemy wędrować po tych terenach. Więcej informacji znajdziecie na stronie orlegniazda.pl, więc serdecznie tam odsyłamy. Zachwyćcie się tak jak my oglądając powyższe filmiki i szperając w Internecie w poszukiwaniu zdjęć ze szlaku. A może ktoś z Was już tam był i powie jak jest na szlaku?. Czekamy na Wasze komentarze.

Do zobaczenia na szlaku !

6 komentarzy

  1. Uwielbiam te miejsca, mogę tam jeździć wielokrotnie i nigdy mi się to nie znudzi. Przepiękna kraina, bogata w atrakcje, niesamowite widoki i doznania. A żeby zobaczyć wszystko co ona oferuje to nie wiem czy Wam wystarczy jeden urlop 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *