Dolnośląskie,  Góry Bardzkie

Szyndzielnia – wieża widokowa nad Kłodzkiem

Przenosimy się w Góry Bardzkie, a tam czeka na nas Szyndzielnia, czyli szczyt z kolejną wieżą widokową na Ziemi Kłodzkiej. Wzniesienie mierzące 405 m n.p.m. niczym specjalnym się nie wyróżnia. Przechodzi tam żółty szlak z Kłodzka na Kłodzką Górę – najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Wieża znajdująca się na szczycie została wybudowana przed końcem II wojny światowej. Szczyt ten należy do wykazu wież widokowych Ziemi Kłodzkiej.

Szyndzielnia – wieża widokowa nad Kłodzkiem

Słyszeliście coś o niej? Jeśli wklepiemy w przeglądarkę 'Szyndzielnia' i wieża widokowa to w pierwszej kolejności znajdziemy informację o Szyndzielni tej bardziej znanej, czyli tej znajdującej się w Beskidzie Śląskim obok Klimczoka. A gdzie jakaś informacja o sudeckiej Szyndzielni? Tych informacji jest już o wiele mniej.

Aby do niej dotrzeć, kierujemy się na Kłodzko i Jaszkówkę, a następnie parkujemy na mini parkingu, 200 metrów obok Zajazdu Kukułka. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na miejsce: 50.443997, 16.698369. Zabieramy kilka potrzebnych rzeczy, ale tak naprawdę z tego parkingu to na wieżę rzut beretem. Od niego idziemy na zachód, najpierw za drogą asfaltową, potem przez łąki, a następnie wchodzimy w lasek.

Ceglana budowla

Po przejściu łąki zaczyna się wzniesienie i musimy włożyć trochę więcej siły, aby zdobyć szczyt. Od parkingu prowadzą nas na sam szczyt znaki szlaku koloru żółtego. Można pójść za nimi dalej i dojść do Kłodzka. Cały odcinek, jaki przeszliśmy to nie wiele więcej niż 1 kilometr. Naszym oczom ukazuje się ceglana wieża widokowa.

Podchodzimy z radością do zabudowy i widzimy obiekt nieprzewyższający drzew. Jakbyśmy obserwowali wzniesienia Gór Bardzkich z oddali, to nie zauważymy obecności wieży widokowej. Jest ona niedostępna dla turystów. Schodów w środku nie ma. Jedynie co możemy tam zobaczyć to stertę śmieci. Na parking można wrócić się taką samą trasą. Jeśli zejdziemy na zbocze Szyndzielni, to zobaczymy parking i nasz samochód. 

Jeśli szukasz atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej, to sprawdź koniecznie szlak na Kłodzką Górę – najwyższy szczy w Górach Bardzkich.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

7 komentarzy

 • kamil19920404

  Byłem tam wieża wygląda z zewnątrz lepiej, niż nie jedna młodsza konstrukcja, tylko schodów brak …

  • mynaszlaku.pl

   Dokładnie tak jest. Chyba niezbyt wiele by było widać ze szczytu.

 • liga

  Piękne miejsce. Szkoda tylko, że nie zostało to utrzymane w dobrym stanie. Nocowałam w pobliżu, więc to miejsce odwiedziłam i bardzo mi się spodobało.

 • MARCY

  A gdzie zostawiliście dokładnie samochód?

 • Ofc_

  Wielka szkoda, że takich miejsc jak te nikt nie potrafi odremontować by cieszyły. Łatwiej czasem wydać pieniądze i budować nowe, niż zaopiekować się starymi – szkoda.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *