Opolskie,  Podróże z dzieckiem

Tajemnicze miejsca na Opolszczyźnie – Rzeźba Ikara

Rzeźba Ikara na piecu do wypalania wapna znajduje się w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Strzelce Opolskie. Dokładniej w rezerwacie przyrody Ligota Dolna na zboczu Kamiennej Góry, gdzie dawniej istniał kamieniołom. Niewątpliwe jest to, że podczas ciepłych dni, kiedy tu będziesz, spotkasz motyle, ponieważ to tutaj jest największe ich skupisko w Polsce. Współrzędne pieca do wypalania wapna z rzeźbą Ikara: 50.48668, 18.12417.

Tajemnicze i mniej znane miejsce w województwie opolskim

Miejsce to należy do masywu Chełmca i owiane jest ciekawymi historiami. Są różne wersje, ale wiemy, że ma mocny związek z dawnym lotniskiem szybowcowym, które powstało po 1920 roku. Pierwsza wersja związana jest z wykonywaniem szkoleń dla kadry Luftwaffe, które w pierwszy dzień II wojny światowej z tego miejsca startowały na zaspany Wieluń. Rzeźba miała powstać w tym samym roku, czyli 1939, i było to logo faszystowskiej organizacji lotniczej NSFK. Delikatnie się różni ten tutaj w Ligocie od oryginału. Tutaj brakuje mu swastyki. Z innych przekazów rzeźbę możemy połączyć ze śmiercią jednego lotnika, który w tym miejscu rozbił się o komin pieca do wypalania wapna, który już w tym czasie był nieczynny. Wskazywano wcześniejszą datę, bowiem 1938 rok.

Ikar z Ligoty Dolnej

Po II wojnie światowej na terenie lotniska szybowcowego znajdowało się tutaj wiele samolotów, które były uszkodzone. W ostateczności albo je jeszcze bardziej zniszczono, albo wywieziono, gdzieś w inne miejsce. Wiele maszyn znajdowało się w hangarach. Pewnego dnia przyjechały tutaj osoby czeskimi samochodami i próbowały wywieźć część sprzętu do swojego kraju. Z tego, co udało się uratować przed kradzieżą, utworzono pierwszą w naszym kraju cywilną szkołę pilotów, która przetrwała do końca pierwszej połowy XX wieku. Wykorzystywano jeszcze lotnisko w późniejszych latach, ale ostatecznie zakończono działalność i działania lotnicze w 1961 roku. W późniejszych latach teren był używany jako teren rolny.

Teraz piec z rzeźbą Ikara turystom i wszystkim, którzy tutaj przychodzą, przypomina o świetności pozyskiwania wapna na terenie masywu Chełmca. Będąc tutaj, nacieszysz oko widokami, nawet na masyw Gór Opawskich. Jeśli masz ochotę, to jeszcze odwiedzisz Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *