Tiské stěny – skalne miasto w pobliżu Děčína | Parking, trasa zwiedzania, cennik

Tiské stěny to skalne miasto, które znajduje się w miejscowości Tisá niedaleko Děčína w Czechach. Charakterystyczne czarno-szare skały można zwiedzać – jest przygotowana specjalna ścieżka, którą można wyruszyć na spacer po skalnym świecie. To miejsce nie jest jeszcze do końca znane wśród Polaków. Częściej wybierana jest Czeska Szwajcaria lub Bastei w Szwajcarii Saksońskiej. Jak dojechać do Tiských skal? Jak wygląda zwiedzanie? Zobacz poniżej.

Tiské stěny

Najważniejsze informacje przed wizytą

 • Wejście do skalnego miasta jest płatne w godzinach otwarcia kasy biletowej – 50 koron czeskich za bilet normalny, a 20 za dziecko
 • Parking jest płatny od godziny 8:00 – 50 koron czeskich
 • Zabierz wygodne buty, ponieważ na trasie może być ślisko
 • Dzieci na pewno będą zachwycone
 • Skalne miasto dzieli się na dwie części: mała trasa i wielka trasa – najlepiej zwiedzać obie
 • Na miejscu spędzisz od 2 do 4 godzin
 • Polecamy wizytę wcześnie rano, gdy jeszcze nie ma ludzi
Czechy

Tiské stěny – dojazd i parking

Dojazd na parking przy skałach nie stanowi problemu. Z Polski trzeba kierować się na Liberec, a potem na Děčín. Z granicy w Luptinie na miejsce dotrzesz w ciągu 1 godziny i 20 minut – 83 kilometry. 10 minut od wejścia na szlak znajduje się płatny parking.

 • Na parkingu zmieści się kilkadziesiąt samochodów
 • Postój jest płatny od godziny 8 rano
 • Kosztuje 50 koron czeskich za cały dzień
 • Najlepiej mieć przygotowane monety
 • Tuż obok stoi bankomat
 • Współrzędne parkingu: 50.7859, 14.0279

Od drugiej strony skał znajduje się Turistická chata Tisá, czyli restauracja. Pod nią przy drodze jest mały bezpłatny parking, który jest alternatywą do tego płatnego, z którego startowaliśmy. Po prostu wejdziesz na szlak od drugiej strony.

 • Współrzędne bezpłatnego parkingu: 50.7871, 14.0401.
Tiské stěny
przewodnik

Cennik i godziny otwarcia

Skalne miasto jest czynne całą dobę. Obowiązują bilety wstępu. Bilet normalny kosztuje 50 koron czeskich, a za dziecko płaci się 20 koron. Płaci się w kasie biletowej, która czynna jest prawdopodobnie od godziny 8. My rozpoczęliśmy zwiedzanie od 6:30, dlatego bilety kupiliśmy dopiero po powrocie. Otrzymaliśmy bilet z pieczątką oraz z małą mapą na odwrocie.

Tiské stěny

Mapa trasy – podstawowe informacje

 • Długość szlaku: 3,5 km
 • Czas przejścia trasy według mapy: 1 godzina i 20 minut
 • Suma podejść na szlaku: 153 metry

Nam przejście całej trasy zajęło 3 godziny i 20 minut z przerwą i czasem na robienie zdjęć.

Tiské stěny – trasa po skalnym mieście. Jak zwiedzać? Ile zajmuje przejście?

Przez Tiské stěny prowadzi wyznaczona ścieżka koloru zielonego. Aby dotrzeć na początek trasy przy kasie biletowej, musisz z parkingu iść w górę w stronę cmentarza. Nad nim będzie droga w lewo. Nią dotrzesz na miejsce.

Zwiedzanie skalnego miasta można podzielić na dwie części. Na lewo od kasy biletowej są Malé tiské stěny, a na prawo Velké tiské stěny. My najpierw ruszyliśmy w lewo.

Tiské stěny
KALENDARZ

Malé tiské stěny

Mniejsza trasa mierzy około 730 metrów. Czas przejścia to około 20-30 minut spokojnym tempem. Na trasie maszeruje się pomiędzy skałami, wychodzi na punkty widokowe i schodzi do wąwozów. Możesz wybrać się tam z dzieckiem. Na trasie zobaczysz różne fantazyjne formacje skalne, które mają swoją nazwy np. Skalna Wieża Strażnika Murów Tiske, Herkules, Golem, Prašivec, Wieża Bandytów, Stopy Słonia, Wieża Bliźniaków czy Mały Stożek. Szlak rozpoczyna i kończy się w tym samym miejscu. Gdy wrócisz na początek, to dalej możesz iść na velky okruh, czyli dłuższą trasę.

Tiské stěny
Tiské stěny
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tiské stěny
Tiské stěny
Tiské stěny
Tiské stěny
Tiské stěny
Tiské stěny
Tiské stěny
Tiské stěny
Tiské stěny
Tiské stěny

Velké tiské stěny

Większa trasa mierzy około 2 kilometry, a jej przejście zajmuje około 45-60 minut. Tam również będziesz mieć okazję zobaczyć liczne formacje skalne. Na tej trasie jest mniej podejść i mniej schodów. Zobaczysz skały o nazwach: Słoń, Gruby Burmistrz, Wieża Tunelowa, Kamienny Bałwan, Mumia, Afrykańska Wieża Skalna, Wieża Zamku Cygańskiego, Smok, Śnieżna Wieża, Kamień Herbowy.

UWAGA! Gdy dojdzie szlak zielony i zobaczysz znak do restauracji 60 metrów, to tam musisz skręcić w prawo i iść już za zielonym szlakiem. Ścieżka pójdzie w lewo, ponieważ ona nie tworzy pętli, tylko idzie do chaty.

Velké tiské stěny
Velké tiské stěny
Velké tiské stěny
Velké tiské stěny
Velké tiské stěny
Velké tiské stěny
Velké tiské stěny
Velké tiské stěny
Czechy
Czechy
Czechy
Czechy
Czechy

Co warto zobaczyć w okolicy?

Polecamy wybrać się do Niemiec do Szwajcarii Saksońskiej, aby zobaczyć tam BASTEI oraz skalną bramę Kuhstall. W Czechach bardzo fajnym miejscem jest Mariina skala w Jetřichovických skalách. Polecamy również zobaczyć inne skalne miasta w Czechach.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.