Trasy rowerowe w Iwkowej

Iwkowa to gmina w powiecie brzeskim w Małopolsce znajdująca się między Brzeskiem i Nowym Sączem. Iwkowa to nie tylko wieża widokowa na Szpilówce czy Pustelnia Świętego Urbana, ale także ścieżki rowerowe o różnym stopniu trudności, poprowadzone po okolicznych wzgórzach. Dla miłośników dwóch kółek przygotowane zostały dwie trasy: Duża Pętla Rowerowa mierząca 35 kilometrów znakowana kolorem czarnym i Mała Pętla Rowerowa znakowana na żółto o długości 20 kilometrów. Oprócz tego przez gminę Iwkowa przebiega Karpacki Szlak Rowerowy.

Trasy rowerowe w Iwkowej

Główne szlaki rowerowe w Iwkowej

Duża pętla rowerowa

Trasa rowerowa, dzięki której można poznać wiele pięknych miejsc na terenie gminy Iwkowa i podziwiać wspaniałe widoki. Uważana jest miejscami za trudną. Mierzy około 36 kilometrów. Natężenie ruchu jest niewielkie, a trasa rozpoczyna i kończy się w centrum Iwkowej. Polecana jest osobom często jeżdżącym na rowerach. Są strome leśne podjazdy i zjazdy. 

Mała pętla rowerowa

Mała pętla prowadzi głównie drogi asfaltowymi i mierzy ponad 20 kilometrów. Trasa jest łatwa z długimi podjazdami. Idealna dla krajoznawczej wycieczki. Polecana dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z rowerami. Trasa rozpoczyna i kończy się w centrum Iwkowej. 

Trasy rowerowe w Iwkowej

Karpacki Szlak Rowerowy

Karpacki Szlak Rowerowy to projekt autorstwa Sądeckiej Organizacji Turystycznej i 35 gmin w Małopolsce. Dzieli się on na szlak główny i kilka łącznikowych. Łączna długość wszystkich tras to około 800 kilometrów. Szlak główny, który przebiega przez Iwkową, ma długość około 175 kilometrów. Oznaczony jest kolorem czerwonym i prowadzi przez historyczny szlak handlowy od południa do Krakowa. Trasa rozpoczyna się w Leluchowie na granicy polsko-słowackiej. Oprócz szlaku głównego na Karpacki Szlak Rowerowy składają się:

Sądecki Szlak Rowerowy

Przebiega przez Beskid Sądecki. Rozpoczyna się w Muszynce, a kończy w Nowym Sączu. Jego długość to 63 kilometry. Trasa jest zaliczana do łatwych. 

Wielokulturowy Szlak Rowerowy

Szlak rozpoczyna się w Blechnarce w Beskidzie Niskim i prowadzi między innymi przez Grybów, Stróże czy Zakliczyn. Trasa ma długość 120 kilometrów i zaliczany jest do średnio trudnych. 

Rowerowy Szlak Winny

Szlak prowadzi przez miejsca, które związane są z handlem winem w średniowieczu. Rozpoczyna się w Koniecznej w Beskidzie Niskim, a kończy w Ciężkowicach. Mierzy około 85 kilometrów i zaliczany jest do szlaków łatwych. 

Rowerowy Szlak Historycznym Traktem Królewskim

Bardzo malowniczy szlak nawiązujący do miejsc pobytu i przejazdu królów. Rozpoczyna się w Czorsztynie i prowadzi przez Niedzicę, Drogę Pienińską, Nowy Sącz, Gorlice a kończy w Bieczu. Jego długość to 130 kilometrów, średnio trudny. 

Transgraniczny Szlak Rowerowy

Poprowadzony przez Beskid Sądecki i Beskid Niski. Mierzy 71 kilometrów i uważany jest za średnio trudny. 

Pogórzański Szlak Rowerowy

Szlak jeszcze nieutworzony. Ma mieć długość około 120 kilometrów. 

Czy w Iwkowej jest wypożyczalnia rowerów?

Mimo że Iwkowa nastawiona jest na turystów na rowerach poprzez wytyczone trasy, to na terenie gminy nie ma typowej wypożyczalni rowerów. Jest to spory błąd i minus dla władz gminy i osób zajmujących się turystyką. Wypożyczenie rowerów oferują niektóre obiekty noclegowe znajdujące się na terenie gminy Iwkowa. 

Trasy rowerowe w Iwkowej

Zobacz inne wpisy na blogu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *