Ubezpieczenie samochodu na czas podróży: dlaczego jest niezbędne? Co zapewni assistance w podróży?

Twoje auto musi być ubezpieczone. Często przydatne okazuje się ubezpieczenie assistance w podróży. Jakie świadczenia obejmuje?

Komisja Europejska informuje, że w 2022 roku w wypadkach drogowych na drogach UE zginęło 20,6 tys. osób, czyli o 3 proc. więcej niż w 2021 roku. Takich zdarzeń jest wiele i można jeździć nawet najostrożniej, a i tak stać się jego uczestnikiem. Dlatego podczas podróży samochodem za granicę, jak i po Polsce, trzeba mieć ubezpieczenie samochodu. Niektóre polisy są obowiązkowe, inne fakultatywne, co oznacza, że możesz, ale nie musisz ich wykupić. Dlaczego ubezpieczenie samochodu na czas podróży jest takie istotne?

Ubezpieczenie assistance w podróży pomocne przy awarii i nie tylko

Ubezpieczenie OC konieczne na wyjazd za granicę

Niezależnie, czy podróżujesz samochodem po Polsce, czy też wyjeżdżasz za granicę, auto musi być ubezpieczone. W Twojej gestii leży zachowanie ciągłości polisy OC. To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zapewnia ono ochronę przed ponoszeniem finansowych kosztów szkód osobowych i majątkowych spowodowanych tym pojazdem.

OC wykupione u polskim towarzystwie, w tym ubezpieczenie OC online (https://www.uniqa.pl/ubezpieczenie-oc/), będzie funkcjonowało we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej polskie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium państw sygnatariuszy Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi m.in. krajów unijnych, ale i Norwegii, Islandii, czy Szwajcarii.

Jeśli wybierasz się jednak np. do Albanii samochodem, polskie OC nie będzie tam honorowane. Wystarczy jednak, byś u swojego ubezpieczyciela wnioskował o wydanie Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Dokument ten potwierdza fakt, że pojazd jest objęty ubezpieczeniem OC.

Polisy dodatkowe – jakie warto kupić ubezpieczenia?

Na parkingu ktoś może zarysować Twoje auto, samochód zostanie skradziony czy uszkodzony przypadkiem przez Twoje działania. Takich szkód nie pokrywa ubezpieczenie OC. Byś mógł liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela, musisz wykupić dodatkową polisę – autocasco. To AC, którego zakres ochrony dostosowujesz samodzielnie, biorąc pod uwagę możliwości, jakie daje towarzystwo.

To nie jedyne ubezpieczenie przydatne w podróży. Prócz niego do OC, czy pakietu OC i AC możesz dokupić assistance. Co obejmuje taka polisa?

Ubezpieczenie assistance w podróży pomocne przy awarii i nie tylko

Ubezpieczenie assistance w podróży

Darmowy kalkulator OC (https://www.uniqa.pl/quote/start) i AC pozwoli Ci wyliczyć, ile musisz dopłacić do konkretnego ubezpieczenia komunikacyjnego, by móc korzystać również z polisy assistance. Zapewnia ona pomoc na drodze, jeśli przydarzy się awaria, wypadek, kradzież i tym podobne. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia możesz sprawdzić, jaką pomoc gwarantuje towarzystwo. Zwykle są to:

  1. holowanie samochodu z limitem kilometrów lub bez;
  2. naprawa auta na miejscu zdarzenia;
  3. udzielenie pomocy i informacji w razie kolizji i wypadku;
  4. pomoc z otworzeniem samochodu po zatrzaśnięciu kluczyków;
  5. zapewnienie samochodu zastępczego;
  6. pomoc przy zmianie koła;
  7. transport pasażerów i kierowcy;
  8. pomoc w razie zatankowania niewłaściwego paliwa lub jego braku;
  9. opieka medyczna – przy wyborze odpowiedniego pakietu.

Zakres ochrony zależy od wariantu polisy assistance.

Ubezpieczenie assistance w podróży pomocne przy awarii i nie tylko
przewodnik

Czym jest assistance krótkoterminowe – jaki ma zakres i czy warto go wybierać?

Jeśli nie potrzebujesz pakietu assistance na cały rok, a chciałbyś skorzystać z pomocy ubezpieczyciela w podróży, rozwiązaniem może być assistance krótkoterminowe. Takie ubezpieczenie samochodu na czas podróży pozwoli Ci poczuć się bardziej komfortowo. Zapewnisz sobie bezpieczeństwo i szybką pomoc w wielu trudnych sytuacjach, do jakich może dojść na drodze, jak awaria, wypadek czy kradzież pojazdu. Możesz wybrać czas obowiązywania ochrony. Na przykład w UNIQA jest to 7, 15, 30 dni lub cały rok, a zakres terytorialny to Polska lub również Europa.

WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy z firmą Uniqa

Uniqa

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY