Ustrzyki Dolne – atrakcje i ciekawe miejsca w mieście i okolicy

Ustrzyki Dolne to miasto z doskonale rozwiniętą infrastrukturą narciarską w okresie zimowym. W okresie letnim znajdujące się trasy spacerowe oraz rowerowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla tych turystów, którzy chcą w aktywny i przyjemny sposób spędzić swój czas wolny. Ustrzyki Dolne są także świetną bazą wypadową nad Jezioro Solińskie oraz w Bieszczady.

BIESZCZADY – ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Wielu turystów z pewnością zainteresuje znajdujące się tutaj Muzeum Młynarstwa i Wsi, w którym można zapoznać się z procesem mielenia zboża. Z kolei wielbiciele wodnych kąpielisk mogą spędzić swój wolny czas w Zespole Basenów Delfin. Oprócz basenów krytych i zewnętrznych znajdują się tutaj także sauny, siłownie, oraz kapsuły SPA. W okolicy Ustrzyk Dolnych biegną także trasy rowerowe takie jak pętla wokół miasteczka oraz część szlaku śladami dobrego wojaka Szwejka.

Co znajdziesz w tym wpisie?

  1. Podstawowe informacje o Ustrzykach Dolnych,
  2. Mapę z zaznaczonymi atrakcjami w mieście i okolicach,
  3. Cenne zabytki w Ustrzykach Dolnych,
  4. Odpowiedź, dlaczego Ustrzyki Dolne uznawane są za zimową stolicę Podkarpacia?,
  5. Opisy szlaków turystycznych w okolicy miasta,
  6. Atrakcje znajdujące się w okolicy,
  7. Nagrody za zdobycie Korony Ustrzyckich Gór.

Ustrzyki Dolne – historia i położenie miejscowości

Ustrzyki Dolne to miasto położone w województwie podkarpackim, nad niewielką rzeką Strwiąż. Dawna wieś prawa wołoskiego o nazwie Vstryki, była własnością starostwa przemyskiego i była położona na przełomie XVI i XVII wieku w ziemi sanockiej województwa ruskiego. Ustrzyki Dolne uzyskały lokację miejską po 1727 roku, a zdegradowane zostały w 1945 roku.

Ponowne nadanie praw miejskich miało miejsce w 1952 roku. W latach 1944 – 1951 miasto to należało do ZSRR. Do Polski wróciło w ramach umowy o zmianie granic podpisanej między RP a ZSRR dnia 15 lutego 1951 roku. W latach 1975 – 1998 miasteczko to należało do województwa krośnieńskiego. Znajduje się ono na wysokości około 480 m n.p.m., na trasie małej oraz dużej pętli bieszczadzkiej.

Rynek w Ustrzykach Dolnych

Ustrzyki Dolne – mapa atrakcji turystycznych

Ustrzyki Dolne to niezwykle malownicza miejscowość, w której znajduje się wiele ciekawych atrakcji, zarówno dla dorosłych turystów jak i tych nieco mniejszych. Pośród wielu z nich można między innymi wymienić:

  1. Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej,
  2. Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny,
  3. Muzeum Młynarstwa i Wsi,
  4. Stacja narciarska Laworta SKI,
  5. Stacja narciarska Gromadzyń,
  6. Projekt Korona Ustrzyckich Gór,
  7. Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych.

Cenne zabytki w Ustrzykach Dolnych

Ustrzyki Dolne to niezwykle malownicze i zabytkowe miasteczko, które warto odwiedzić, będąc na Podkarpaciu. Brak na przestrzeni wielu lat uciążliwego przemysłu oraz okoliczne lasy nadają temu obszarowi niezwykłe walory turystyczne. Będąc w tym urokliwym miasteczku, warto odwiedzić kilka zabytkowych obiektów. Pośród wielu z nich można wymienić Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej.

Warto też zajrzeć do wzniesionego w latach 1908-1909 neogotyckiego kościółka Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na uwagę zasługuje też wzniesiona w 1847 roku Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, która niegdyś pełniła także rolę kościoła rzymskokatolickiego.

Cerkiew w Ustrzykach Dolnych

W centrum miasta jest także Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, do którego warto na chwilę zajrzeć. Można tam poznać przyrodę połonin, pogórza czy regla dolnego, liznąć tematu paleontologii, geologii czy geomorfologii i klimatu Bieszczadów.

Ustrzyki Dolne to niezwykle ciekawe miasteczko, w którym nie brakuje także wielu cyklicznych imprez, wśród których można wymienić Karpacki Jarmark Turystyczny.

Muzeum przyrodniczne

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

Młyn w Ustrzykach Dolnych powstał w 1925 roku. Był on przeznaczony przede wszystkim do produkcji białej mąki, która w tamtych czasach była o wiele droższa od powszechnie używanej mąki razowej. Budynek ten w dobrym stanie przetrwał czasy wojny, a także przynależność do Związku Radzieckiego. Dziś każdy turysta może tutaj zapoznać się poznania z liniami służącymi do czyszczenia oraz mielenia zboża.

Najcenniejszym eksponatem tego muzeum jest gniotownik walcowy, który jest zaliczany do najstarszych w Europie. Godne uwagi są także odsiewacze ramowe i mlewniki walcowe. Dzięki pobytowi w tym muzeum można uświadomić sobie, jak ogromny postęp dokonał się w tej dziedzinie na przełomie XIX i XX. Dziś w tym niezwykle ciekawym miejscu odbywa się wiele wydarzeń plenerowych, wśród których można wymienić Święto Chleba.

Adres: Muzeum Młynarstwa i Wsi MŁYN – ul. Fabryczna 12. Więcej informacji na stronie internetowej Młynu Bieszczady.

Muzeum Młynarstwa i Wsi Ustrzyki Dolne
przewodnik

Stacja Narciarska Laworta SKI w Ustrzykach Dolnych – atrakcja zimowa dla sportowców

W Ustrzykach Dolnych nie brakuje także ciekawych atrakcji dla fanów zimowych sporów. Na zboczu góry Kamienna Laworta o wysokości 769 m n.p.m znajduje się Stacja Narciarska Laworta SKI, która to dysponuje trzema wyciągami. Dzięki niej Ustrzyki Dolne uważane są za zimową stolicę Podkarpacia. Na górę prowadzą również szlaki turystyczne, dlatego jest to także idealne miejsce na górskie wycieczki. Zobacz opis wycieczki na Kamienną Lawortę.

Laworta SKI

Ustrzyki Dolne zimą, czyli Gromadzyń w roli głównej

Tak samo jak powyżej, tak i w przypadku Gromadzynia, największą popularnością cieszy się podczas sezonu narciarskiego. Dlatego jest to główna atrakcja Ustrzyk Dolnych w zimie. Dodatkowo będąc na samej górze, możemy obejrzeć przepiękne widoki. Szlaki turystyczne prowadzące na szczyt nie są zbyt trudne, dlatego w pozostałych miesiącach także spotkamy tam wielu turystów. Zobacz opis naszej wycieczki na Gromadzyń.

Gromadzyń SKI

Korona Ustrzyckich Gór

Chętni na piesze wędrówki mogą połączyć przemierzanie szlaków ze zdobywaniem szczytów do Korony Ustrzyckich Gór. To projekt, w którym należy wejść na 5 szczytów: Kamienna Laworta, Gromadzyń, Mały Król, Orlik i Holica. Za ich zdobycie otrzymuje się pamiątkowe nagrody oraz dyplom w Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe – atrakcja nie tylko dla najmłodszych

Ta znana w całej Polsce linia kolejowa została wybudowana już w 1872 roku przez władze Cesarstwa Austriackiego. Pierwotnie łączyła ona Stróże z przejściem granicznym w miejscowości Krościenko. Niemniej w 2013 roku została zamknięta. Na szczęście po niespełna dwóch latach, bo w 2015 roku postanowiono przywrócić jej świetność. Dziś jest ona najdłuższą w Polsce trasą drezyn rowerowych, każdego roku odwiedzaną przez tysiące turystów.

Trasa ta posiada długość około 47 kilometrów. Najważniejsza stacja znajduje się w miejscowości Uherce Mineralne, gdzie można wypożyczyć drezyny. W sezonie wiosenno-letnim wyprawy rozpoczynają się również w Ustrzykach Dolnych. W trakcie wycieczki przewodnik opowiada turystom ciekawe fakty o mijanych miejscach. Ustrzyki Dolne oraz okolice to atrakcyjne zabytkowo i krajobrazowo zakątki Polski, które z pewnością warto odwiedzić. Zobacz więcej o Bieszczadzkich Drezynach Rowerowych: http://www.drezynyrowerowe.pl/.

Atrakcje w okolicy Ustrzyk Dolnych

Dolne Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej

Turyści zainteresowani historią Bieszczad powinni koniecznie odwiedzić położone niedaleko Ustrzyk Dolnych muzeum w Czarnej Górnej. Mieszczą się w nim przedmioty z XIX oraz XX wieku. Są one związane z tym regionem. Pomimo niezbyt dużej powierzchni budynku znajduje się tam łącznie około 2000 eksponatów. Każdy turysta może podziwiać ciekawe pamiątki z okresu I oraz II wojny światowej, zbiory nieśmiertelników, butelek, guzików oraz ciekawe przedmioty codziennego użytku.

Pośród wielu z nich można wymienić poszczególne narzędzia kowalskie oraz rolnicze. Będąc w tym muzeum warto szczególną uwagę zwrócić także na zbiory tablic z okresu PRLu, cerkiewne krzyże, monstrancje oraz bagnety i topory. W muzealnym punkcie sprzedaży każdy turysta może zakupić mapy, czasopisma, bieszczadzką literaturę, a także lokalne przetwory.

Będąc w Ustrzykach Dolnych, warto wyruszyć w Bieszczady

Chociaż Ustrzyki Dolne to nie Bieszczady, a Góry Sanocko-Turczańskie, to warto z nich wyruszyć na bieszczadzkie szlaki. Najlepiej pojechać w kierunku Ustrzyk Górnych lub Wetliny, ponieważ tam znajduje się najwięcej szlaków turystycznych. Najciekawsze szczyty w Bieszczadach to: Tarnica – najwyższe wzniesienie pasma, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska czy Bukowe Berdo. A gdy w Bieszczadach pada, to polecamy Torfowisko Tarnawa oraz Zagrodę Pokazową Żubrów w Mucznem.

  1. Najciekawsze atrakcje w Bieszczadach,
  2. Opis najłatwiejszego szlaku na Tarnicę,
  3. Opis najkrótszego szlaku na Połoninę Wetlińską,
  4. Dziki Bieszczady, czyli Torfowisko Tarnawa i Bieszczadzki Worek,
  5. Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem.
Dwernik Kamień
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.