Co warto zobaczyć w Wieliczce?
Wieliczka to nieduże miasteczko liczące około 22 tysiące mieszkańców. Od czasu do czasu przez nie przejeżdżamy, wracając z Krakowa do domu. Znana jest przede wszystkim z kopalni soli i przy niej skupiony jest prawie cały ruch turystyczny, dlatego zapraszamy na ekscytującą wycieczkę do wnętrza ziemi trasą turystyczną.
Kopalnia Soli Wieliczka
Wszystkich pragnących zobaczyć cudowną kaplicę św. Kingi i inne, nie mniej piękne miejsca, zaprasza na cieszącą się od lat niesłabnącą popularnością, klasyczną trasę turystyczną. W ramach posiadanego biletu, można kontynuować wyprawę odwiedzając podziemne Muzeum Żup Krakowskich. Magiczna podróż labiryntem solnych korytarzy to idealna okazja, żeby poznać unikalne pejzaże niezwykłych komór, odkryć tradycję i historię wielickiej kopalni. Natomiast szukający prawdziwej przygody i pragnący od podszewki poznać pracę kopalni, mogą odbyć emocjonującą wyprawę trasą górniczą. Wcielić się tu można w rolę górnika i pod czujnym okiem przodowego zdobyć pierwsze szlify w podziemnym fachu.
Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to zarówno wielowiekowa tradycja, jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą. Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która istnieje w świadomości Polaków od stuleci.
Trasa turystyczna – praktyczne informacje
- na szlaku zwiedza się ponad 20 komór, w tym najpiękniejszą kaplicę św. Kingi,
- średni czas spędzony na szlaku wraz ze zwiedzaniem muzeum to około 3 godziny,
- zwiedzanie odbywa się zawsze pod opieką przewodnika,
- po zwiedzaniu części trasy, istnieje możliwość przejazdu podziemną kolejką szynową,
- temperatura pod ziemią wynosi między 14 a 16 stopni Celsjusza,
- na trasie do pokonania jest około 800 schodów, z czego na starcie już 380,
- część trasy przystosowana jest dla wózków inwalidzkich,
- dzieci do 4 lat zwiedzają za darmo,
- bagaż można pozostawić w przechowalni,
- fotografowanie i filmowanie wymaga wykupienia zezwolenia w kasach,
Trasa turystyczna – galeria zdjęć
Kopalnia Soli Wieliczka – cennik
Cennik zwiedzania kopalni jest zróżnicowany. Wszystko zależy od trasy, jaką wybierzemy, czy idziemy sami, czy grupowo, czy w sezonie, czy poza nim. Zniżki przysługują dzieciom, młodzieży, studentom, emerytom, rencistom, turystom nieporuszającym się samodzielnie, a także rodzinie złożonej z 2 osób dorosłych i 2 dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Bilety zaczynają się od 42 zł. Fotografowanie i filmowanie na trasie turystycznej jest płatne – 10 złotych. Szczegółowy cennik można sprawdzić na stronie internetowej kopalni.
Wieliczka: co jeszcze warto zwiedzić?
Wieliczka słynie głównie z kopalni soli. Jednak w miasteczku jest jeszcze kilka obowiązkowych punktów do zobaczenia. Niektóre są blisko związane z kopalnią inne nieco mniej. Są za to bardzo ciekawe i atrakcyjne. Wszystkie miejsca są możliwe do zobaczenia podczas jednego dnia. Trzeba sobie tylko dobrze wszystko zaplanować. Poniżej taka krótka lista atrakcji.
-
Muzeum Żup Krakowskich
-
Zamek Żupny
-
Ogród Żupny
-
Drewniany kościół świętego Sebastiana z XVI wieku
-
Pałac Konopków
-
Pałac Przychockich
-
Pomnik Adama Mickiewicza
-
Malowidło 3D – Solny Świat
-
Szyb Regis
3 komentarze
Jacek
Wieliczka i kopalnia soli pozwiedzane w zeszłym roku, kiedy paskudna pogoda wygoniła mnie z Zakopca:) Fantastyczne miejsce, musimy jednak pamiętać, że to kopalni soli „zawdzięczamy”, że w Krakowie i okolicach jest tak mało lasów. Swego czasu wszystkie drzewa prócz królewskiego lasu, gdzie urządzano polowania, były przeznaczane na potrzeby kopalni.
Pozdrawiam,
Jacek
Magda&Mateusz
Ja bylam kilka razy w Wieliczce, ale Mateusz jeszcze nigdy 🙂 na pewno odwiedzimy kiedys to miejsce wspolnie:)
Beata
Byłam niejednokrotnie w Wieliczce. Za każdym razem robi na mnie takie samo wrażenie. Fantastyczne miejsce!