Wieża widokowa Magurki – Szlak Kultury Wołoskiej

W 2015 roku w Gorcach i Beskidzie Sądeckim wybudowano wieże widokowe. Lubań, Gorc, Koziarz i właśnie Magurki, o których będzie mowa w tym wpisie. Szczyt znajduje się nad Ochotnicą Górną i jednym ze szlaków jakim można dotrzeć do wieży widokowej jest Szlak Kultury Wołoskiej zwany także Szlakiem Wołoskim. 

Szlak Kultury Wołoskiej

Wołoskie wędrówki miały bardzo ważne znaczenie dla kształtowania kultury w górskich terenach Europy Wschodniej i Środkowej. Wołosi nie izolowali się i wnosili swoje dziedzictwo w kulturę narodów i grup społecznych, z którymi spotykali się na swojej drodze. Osadnicy nasiąkali przy tym kulturą zastaną na szlaku swych podróży. Pod pojęciem ‚kultury wołoskiej’ można rozumieć kulturę Karpat w całej swej wielobarwności i bogactwie. Pomysł na Szlak Kultury Wołoskiej zrodził się w Ochotnicy i to właśnie tutaj zespół dawnych terenów pasterskich, rolnych i osadniczych w masywach gór ją otaczających jest jednym z najbogatszych w skali kraju – pod względem czytelności i jakości krajobrazowej spuścizny archaicznej gospodarki, bazującej na dawnych tradycjach i zwyczajach wołoskich.

Szlak Kultury Wołoskiej – logo

Ochotnica Górna – Magurki 

Dzisiejszy poranek 16.02.2018 obfitował w zmienną pogodę. Wybrałem się na Magurki na wschód słońca. Do tej pory szczyt odwiedziliśmy tylko jeden raz. Było to w 2015 roku w grudniu, a klikając poniżej możecie zobaczyć jak mieliśmy wtedy pięknie. Ostatnim razem szliśmy Doliną Potoku Jaszcze przez Przełęcz Pańska Przehybka i obok miejsca katastrofy bombowca B24 Liberator z 18 grudnia 1944 roku. 

Doliną Potoku Jaszcze zdobywamy Magurki w Gorcach

Chcąc dojechać na start to w Ochotnicy Górnej należy skręcić w drogę na przeciwko stadionu i jechać nią, aż do drewnianego budynku poza ostatnimi gospodarstwami. Samochód można zostawić przy drodze. Szlak Kultury Wołoskiej prowadzi mnie wzdłuż Potoku Forędówki. Skręcam po przejściu kilku minut w prawo tuż za drewnianym góralem. Tam jest także kierunkowskaz do Kurnytowej Koliby. Na poniższej mapie można zobaczyć jak wygląda trasa (Compass).

Ważne! Trasa nie jest oznaczona typowymi znakami na drzewach. Co jakiś czas ustawione są drewniane słupki z logiem szlaku. Nie ma się co martwić o możliwość zgubienia. Ja dzisiaj szedłem miejscami po kolana w śniegu, bo nie było przetarte i w górę prowadzi tylko jedna droga, a też dojście do wieży widokowej nie jest zbyt długie. Po 10 minutach staję pod Kurnytową Kolibą – najstarszym, niesakralnym zabytkiem w Gorcach. Świadczy o tym nie tylko archaiczna forma i struktura budowli, lecz i jej znaczenie, jako pamiątki sposobu gospodarowania na odległych polanach -zarębkach. Kurnytowa Polana, na której stoi koliba służyła za bazę partyzancką z czasu II wojny światowej i z okresu walk z władzą komunistyczną.

Trasa od samochodu na Magurki trwa około 40 minut i mierzy 2 kilometry. Nie jest ona zbyt wymagająca. Nie ma ostrych podejść. Po przejściu przez las wychodzi się na kolejne piękne, widokowe polany. Mogę powiedzieć, że jest to chyba najszybszy sposób dostania się na sam szczyt z dostępnego miejsca postojowego.  

Zdjęcia trasy robiłem w drodze powrotnej, ponieważ w górę maszerowałem po ciemku. Także przechodzę teraz do najważniejszej części czyli wschodu słońca z wieży widokowej. Nie był on oszałamiający, bo chmury przykryły 95 procent nieba. Najważniejsze jednak, że ten pas nad górami był odsłonięty. Udało się zobaczyć Tatry, jednak najwyższe szczyty były szczelnie zakryte gęstą warstwą chmur. Wieża widokowa to obiekt bardzo bezpieczny i nowoczesny dzięki czemu mogą na nią wejść osoby z lękiem wysokości oraz dzieci. Przy dobrej widoczności widać nie tylko Gorce, Tatry i sąsiednie pasma górskie, ale także Wielką Fatrę na Słowacji. Na podeście widokowym zamontowano 4 opisane panoramy widokowe. Zachęcam do wybrania się na Magurki właśnie Szlakiem Wołoskim. Można wiele zwiedzić i dowiedzieć się czegoś więcej dzięki tablicom informacyjnym usytuowanym na trasie. 

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

2 komentarze

  1. Tyle razy jechało się do Ochotnicy Górnej, a jakoś nigdy nie wpadliśmy na pomysł, że wejść na Magurki 😉
    Tym razem jej nie przeoczymy będąc w Gorcach 🙂
    Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *