kozia gora wieza widokowa
Opolskie,  Podróże samochodowe po Polsce,  Podróże z dzieckiem

Wieża widokowa na Koziej Górze – punkt, z którego zobaczyliśmy Prudnik

Kozia Góra to wzniesienie, które znajduje się nieopodal Prudnika w części Gór Opawskich na obszarze Sudetów Wschodnich. Wzgórze nazywane jest inaczej Klasztornym Wzgórzem i rozciągają się z niej wspaniałe widoki na miasto Prudnik oraz na najwyższe wzniesienia Gór Opawskich. Na szczycie wzniesiono w 2009 roku wieżę widokową (dawny poligon wojskowy), która przyciąga mieszkańców i turystów. Dzięki niej szczyt jest bardziej rozpoznawalny. Odwiedzać można ją cały rok i wejście jest bezpłatne. Przy wieży znajdują się ławki i stolik. Na zboczach wzniesienia wzniesione zostało sanktuarium świętego Józefa.

dojscie na kozia gore

Kozia Góra (Klasztorne Wzgórze)

Skąd wzięła się nazwa Kozia Góra? Dowiedzieliśmy się, że podobno niegdyś mieszkańcy wypasali na tym terenie kozy. Inna nazwa, która utrwaliła się po wojnie to Klasztorne Wzgórze lub Klasztorna Góra. Często jednak to wzniesienie mylono z sąsiednim wzniesieniem nazwanym Kapliczna Góra. Dopiero na dawnych niemieckich mapach odnaleziono niemiecką nazwę Ziegen Berg i od tego czasu w świadomości ludzi zaczęła istnieć Kozia Góra. Oprócz drewnianej wieży, sanktuarium świętego Józefa i licznych ścieżek turystycznych na górze znajduje się Zielony Krzyż Nadziei. Jeśli zwracamy uwagę na szczegóły, to dostrzeżemy kamień przywieziony z Ziemi Świętej z Ogrodu Oliwnego. Został on przywieziony na ziemie polskie przez jednego z franciszkanów. Po północno-zachodniej stronie wzniesienia znajduje się gęsto zarośnięty jar, którego podczas II wojny światowej nazwano Doliną Mordu.

kozia gora krzyz
wieza widokowa na koziej gorze z dzieckiem
wieza widokowa prudnik
widok na prudnik kozia gora

Kozia Góra – informacje praktyczne dla zwiedzających

Wieża widokowa na Koziej Górze – współrzędne miejsca: 50.296389, 17.568306.

Parking i dojazd: dla zmotoryzowanych dobrą informacją jest to, że na wzniesieniu pod samą wieżą znajduje się bezpłatny parking, a droga dojazdowa jest w dobrym stanie. Z Prudnika trzeba jechać na Dębowiec, a następnie za znakami na sanktuarium świętego Józefa. Jeśli pojawi się rozwidlenie dróg, to jedziemy w prawo, ponieważ na drodze w lewo znajduje się zakaz wjazdu.

Szlaki turystyczne do wieży widokowej z Prudnika

Osoby, które zdecydują się na pieszą wycieczkę, mogą rozpocząć swoją wycieczkę w prudnickim parku. Tam prowadzą różne szlaki turystyczne.

  • Szlak zielony – gminny (pieszo – rowerowy) – dystans: 3 kilometry – czas przejścia: 40 minut,
  • Szlak czerwony (pieszy) – dystans: 3 kilometry – czas przejścia: 40 minut,
  • Szlak niebieski (pieszy) – dystans: 3,5 kilometra – czas przejścia: 50 minut.

A jeśli będziesz w okolicach Prudnika, to warto wybrać się na wycieczkę i zdobyć najwyższy szczyt Gór Opawskich, dobrze widoczny już z oddali, czyli Biskupią Kopę. Miejsce bardzo się zmieniło na przestrzeni lat ze względu na wycięcie drzew. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, a pod nim schronisko. Polecamy wycieczkę przez Gwarkową Perć, ponieważ wyjście drabinką podnosi adrenalinę. Biskupia Kopa to najwyższy punkt województwa opolskiego i szczyt należący do Korony Gór Polski.

widoki z koziej gory
kozia gora parking
kozia gora gory opawskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *