Wilcze Doły
Beskid Sądecki,  Małopolskie

Wilcze Doły w Nawojowej

Niedawno wszedł w życie nasz autorski pomysł o Koronie Ziemi Sądeckiej, lub jak kto woli – Koronie Beskidu Sądeckiego, a już wybraliśmy się na jeden ze szczytów wchodzących w jej skład. Była to nasza pierwsza wizyta na szczycie i Polanie Wilcze Doły, z której rozciągają się okazałe widoki na Kotlinę Sądecką i Beskid Niski. Przez Wilcze Doły przebiega także Główny Szlak Beskidu Sądeckiego, stworzony na początku 2015 roku.

Opis szlaku górskiego na Wilcze Doły z Nawojowej – mapa trasy turystycznej

Wyprawę rozpoczęliśmy od dojazdu do Nawojowej – miejscowości sąsiadującej z Nowym Sączem. Tam zaczynał się nasz niebieski szlak na Wilcze Doły. Miejscowość powstała na przełomie XIII i XIV wieku i zamieszkuje w niej ponad 8000 osób. Znajduje się tam Pałac Stadnickich i zabytkowy kościół. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na początek szlaku: 49.556611, 20.745352.

W Nawojowej działają różne zespoły artystyczne – są to na przykład: Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Piecuchy”, który prezentuje folklor Lachów Sądeckich i zespół „Nawojowiacy” ukazujący tańce i śpiewy tutejszego regionu.

Zostawiliśmy samochód na parkingu przed kościołem. 400 metrów wcześniej na drodze głównej ma swój początek szlak niebieski, na rozstaje pod Wilczymi Dołami. Ruszamy razem z drogą i po około 1500 metrów odchodzimy w prawo. Trzeba bardzo uważać, żeby nie przegapić zejścia. Wychodzimy lekko pod górę i trafiamy na ścieżkę przez pola. Największym plusem jest to, że nie ma drzew, co owocuje pięknymi widokami na Kotlinę Sądecką, Beskid Wyspowy i Gorce.

Wilcze Doły – Beskid Sądecki

Przez ten odcinek, od skrętu z drogi asfaltowej, aż za Wilcze Doły biegnie Główny Szlak Beskidu Sądeckiego. Po przejściu przez polany wchodzimy do lasu. Jesteśmy tuż przed rozstajem. W lesie trasa lekko idzie ku górze. Wchodzimy na obszar Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Stajemy na rozdrożu i zmieniamy szlak na zielony. Po kilkunastu minutach dochodzimy na miejsce.

Mamy piękne widoki na Sądecczyznę i Beskid Niski. Szczególnie rzucają się w oczy Nowy Sącz i Jodłowa Góra po prawej stronie. Z polany możemy też zobaczyć Ostrą. Siadamy na chwilę pod drzewami. Od samego rana dość mocno wieje. Dobrze, że świeci słońce, to chociaż jest ciepło.

Ruszamy dalej. Najpierw wracamy na rozstaje  i z tego miejsca odbijamy na szlak zielony do wsi Żeleźnikowa-Mała. Uchodzimy może pół kilometra i widzimy polanę przed szczytem Nad Garbem. Mamy znowu piękne widoki. Wędrujemy dalej, mijamy Nad Garbem i jesteśmy przy ostrym skręcie w prawo. Tym razem patrzymy na pasmo Radziejowej.

Skręcamy do lasu i szybko przechodzimy krótki odcinek pośród drzew. Docieramy do przysiółka Kącina. Wychodzimy na asfalt i wędrujemy nim kilka kilometrów, w połowie zmieniamy szlak, na czerwoną ścieżkę.  Jest to naprawdę żmudne, ale wreszcie docieramy na sam dół, aż do Nawojowej. Odbijamy w kierunku kościoła i docieramy na parking.

Beskid Sądecki potrafi zachwycić. Ta wycieczka jest na to najlepszym przykładem. Większość czasu idzie się po łąkach z pięknymi widokami, a jak wiemy, nie często zdarzają się takie wycieczki. Zachęcamy do odwiedzin Ziemi Sądeckiej i przejścia się Głównym Szlakiem Beskidu Sądeckiego. Na koniec sprawdź 5 najpiękniejszych szlaków górskich w Beskidzie Sądeckim.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *