Wschód słońca na Jaworzu i przejście na Sałasz

Wschód słońca na Jaworzu i przejście na Sałasz

Tydzień temu w czwartek, spędziliśmy poranek na wieży widokowej pod Jaworzem w Beskidzie Wyspowym. Mieliśmy widok na Pogórza, Beskid Sądecki, Gorce, a nawet Tatry. Później przeszliśmy na sam szczyt, dalej szlakiem niebieskim na Sałasz ,a później udaliśmy się na herbatkę do Hubertówki pod Jaworzem.

Dojechaliśmy pod Hubertówkę przed godziną 6:00. Od tego miejsca na wieżę widokową jest zaledwie 10 minut, dlatego jest to bardzo dobre miejsce na rozpoczęcie wędrówki. Kiedy dochodziliśmy do miejsca, z którego najlepiej oglądać wstające słońce, to ono już wstało kilka minut temu. Nie było go jednak widać ponieważ na niebie pojawiły się chmury.

Wschód słońca z wieży widokowej pod Jaworzem
6:20
🙂

Kilka miesięcy temu wschód słońca z tego samego miejsca wyglądał tak – > Wschód 25.10.2014. Po kilkunastu minutach zeszliśmy z wieży i siedliśmy we wiacie.

Wiata obok wieży
Wieża widokowa pod Jaworzem

Później przeszliśmy dalej na właściwy szczyt. Prowadzi na niego szlak niebieski i jest to około kilkanaście minut od wieży. Prowadzi tędy szlak długodystansowy z Tarnowa na Wielki Rogacz i ścieżka przyrodnicza z Limanowej.

Na szczycie

Szczyt z kolejną nasza wizytą jest coraz wyższy. Ktoś donosi tutaj kamienie i bloki skalne.

Szczyt coraz wyższy

Góra Jaworz mierząca 921 metrów jest najwyższym szczytem Pasma Łososińskiego. Kretówka, bo tak większość mieszkańców nazywa szczyt Beskidu Wyspowego, leży w pobliżu kilku wiosek takich jakich Żmiąca, Stańkowa, Kobyłczyna, Pisarzowa czy Laskowa. Z niektórych miejscowości prowadzą szlaki turystyczne.

Szczyt Jaworza z dnia na dzień staje się coraz bardziej zalesiony. W przeszłości można było podziwiać widoki pobliskich pasm górskich, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry.

Legenda głosi, że niedaleko szczytu znajduje się częściowo zasypana jaskinia zwana „Jaskinią Zbójecką”. Jest to ustronne oddalone od osiedli ludzkich miejsce otoczone dziką naturą, liczną zwierzyną i bujną roślinnością. Jaskinia ma kształt dwumetrowej studni prowadzącej do stromej pochyli o długości 7 metrów i 5 metrów głębokości. Prawdopodobnie trochę niżej zlokalizowane są podziemne przejścia. Z legendą o górze Jaworz można zapoznać się tutaj.

Na szczyt prowadzi kilka szlaków. Najbardziej popularnym jest szlak niebieski z Limanowej przez Sałasz na szczyt Jaworza. Czas przejścia to około 3 godziny. Inne również atrakcyjne trasy to wędrówka

* z Laskowej szlakiem czarnym, a następnie szlakiem niebieskim / 4 godziny
* z Pisarzowej szlakiem zielonym, a następnie niebieskim / 3 godziny
* z Łososiny Górnej, a następnie szlakiem niebieskim / 4 godziny
* znad Jeziora Rożnowskiego szlakiem niebieskim / 3 godziny 30 minut

🙂

Dalej przeszliśmy na Sałasz szlakiem niebieskim. Trasa prawie przez cały czas prowadziła przez las i tylko w dwóch miejscach można było zobaczyć jakieś widoki. Pogoda całe czas się nie zmieniała i było pogodnie, chociaż zapowiadali opady.

Widok na Pogórze
Sałasz (909 m n.p.m.)

Wracaliśmy taką samą trasą, a pod koniec zaczął sypać śnieg. Wtedy też doszliśmy do Hubertówki i wstąpiliśmy na herbatkę.

Koty z Hubertówki – Buki i Mysza

Trasa

Hubertówka pod Jaworzem Szlak niebieski Jaworz (921 m n.p.m.) Szlak niebieski Sałasz (909 m n.p.m.) Szlak niebieski Jaworz (921 m n.p.m.) Szlak niebieski Hubertówka pod Jaworzem

Punkty do książeczki GOT PTTK – 8 punktów / Grupa górska BZ.06
* Hubertówka pod Jaworzem – Jaworz 1 punkt
* Jaworz – Sałasz 3 punkty
* Sałasz – Jaworz 3 punkty
* Jaworz – Hubertówka pod Jaworzem 1 punkt

Informacje
* Data wycieczki 05.03.2015
* Dystans 10 km
* Czas trwania 3g:45m:44s
* Średnia prędkość 3.0 km/h
* Łącznie w górę 480 m
* Łącznie w dół 420 m

Do zobaczenia na szlaku !

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *