XI-wieczny kościół w Tropiu, pustelnia i źródło świętego Świerada

XI-wieczny kościół w Tropiu, pustelnia i źródło świętego Świerada, a także zamek Tropsztyn to tylko niektóre z atrakcji znajdujących się w pobliżu naszego domu. Można się tutaj wybrać w każdej chwili i w ciągu 3-4 godzin wszystko zobaczyć. Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce otwarty jest w lipcu i sierpniu. Warto go kiedyś odwiedzić i poznać legendę o skarbie Inków. Budowla dobrze widoczna jest spod kościoła w Tropiu, od którego zaczynamy naszą wycieczkę. 

Miejscowość Tropie znajduje się w powiecie nowosądeckim w gminie Gródek nad Dunajcem. Historyczne nazwy to de Tropstin (1231), de Tropstyn albo Tropie (1240). Od VIII wieku miejscowość stanowiła ważną część szlaku łączącego drogi biegnące z Bizancjum nad Bałtyk. Pierwszymi mieszkańcami byli poszukiwacze złota, minerałów i cennych kruszców przybywający do Tropia z obszarów niemieckich. Obecnie do Tropia można dostać się od strony Rożnowa lub przepływając promem z miejscowości Wytrzyszczka w godzinach 5-21. 

Zatrzymujemy się na kościelnym parkingu i ruszamy drogą w stronę pustelni i źródła świętego Świerada. Kierunek marszu wskazuje nam szlakowskaz. Udajemy się wzdłuż cmentarza parafialnego po asfalcie. Za 300 metrów skręcamy w prawo i wchodzimy na kamienistą drogę. Po prawej stronie mamy kolejny cmentarz, tym razem zabytkowy, na którym pochowanych jest 510 osób, zmarłych na cholerę w 1847 roku. Na nim mamy kaplicę cmentarną i metalowy krzyż. Tuż za cmentarzykiem jest skręt do źródełka świętego Świerada, a droga prosto doprowadza nas do jego pustelni. Świerad miał przez wiele lat trudzić się dla Chrystusa. Jego pustelnia musiała mieć kształt dobudowanego do skały domku. W 1736 roku wizytator parafii nakazał zabezpieczyć to miejsce kaplicą. Wewnątrz kaplicy znajduje się kamienna figura klęczącego Świerada, umieszczona tam w roku 1830. 

Po dotarciu do pustelni wracamy kilkadziesiąt metrów i kierujemy się w stronę źródełka. Jadąc z wózkiem możemy napotkać na małe problemy. Głównie to korzenie i w jednym miejscu metrowy podwyższenie terenu. Trzeba przenieść wózek w rękach. Dojście od drogi do źródła to niespełna 5 minut. Dawniej pamiętam, że bardzo szybko można było nabrać wody do butelki. Teraz jak powyżej powstały jej ujęcia to kapiącą wodę widać tam bardzo rzadko, a szkoda, że bo wielu ludzi przychodziło tutaj właśnie po nią. 

Na parking trzeba wrócić tą samą drogę, a następnie skręcić w lewo w stronę kościoła parafialnego pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu. Został on wzniesiony w stylu romańskim na przełomie XI i XII wieku. Uważany jest za jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Małopolsce. Według ludowych przekazów kościół jak i pustelnia została wzniesiona w miejscu pogańskiej świątyni i świętego gaju. Na placu kościelnym rozpoczyna się kamienny różaniec. Jego paciorki zostały wykute przez miejscowego kamieniarza ze skał tego samego kamieniołomu obok kościoła, z którego ponad 900 lat wcześniej zbudowano sam kościół. Po drodze do Rożnowa, tuż za kościołem po lewej stronie znajduje się Grota Matki Bożej z Lourdes.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *