YAPA 2018 – Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej

Od 9 do 11 marca w Łodzi odbędzie się wyjątkowy festiwal. Już po raz 43. spotkają się na nim miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku. Spotkają się, żeby wspólnie słuchać muzyki, grać i śpiewać. YAPA to największe takie wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. Jego początki sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu YAPA wpisuje się w kalendarz jako jedna z najważniejszych imprez kulturalnych zarówno w Łodzi jak i w Polsce. 

Zmiany miejsc organizacji imprezy, wyzwania związane z rozwijającą się techniką estradową i z dostępnymi środkami przekazu, a wreszcie zmiana ustroju Państwa nie przeszkodziły w organizowaniu kolejnych edycji. YAPA zaczęła żyć własnym życiem, zdobywając popularność w środowiskach akademickich, turystycznych i harcerskich w całej Polsce. Dzisiejsza YAPA w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy (członków SKT „PŁazik”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak. YAPA to też miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia.

Program

Piątek, 09 marca, godzina 19:00 – prowadzenie: Suzia
Jerzy Bożyk
Formacja
Paweł Orkisz

Wykonawcy konkursowi
Suzia
Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn

Sobota, 10 marca, godz. 12:00 – prowadzenie: Krzysztof Zimoch
Nijak

Sobota 10 marca, godz. 19:00 – prowadzenie: Bartłomiej Zgorzelski
Wykonawcy konkursowi
Yes Kiez Sirumem
Wszystkiego Najlepszego
Oreada

Michał Łanuszka
Cisza Jak Ta

Supertrio
Zakaz Wyprzedzania

Niedziela, 11 marca, godz. 13:00 – prowadzenie: Łukasz Przywara i Ryszard Gawroński
Werdykt Jury

Caryna
Laureaci
Chwila Nieuwagi

Konkurs

Komisja kwalifikacyjna 43. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej Yapa 2018 w składzie: Piotr Andrzejewski, Weronika Borkowska – Wengrzyk, Krzysztof  ‚Lumbago’ Górski, Joanna Jojczyk, Maciej Mamulski, Michał Pająk, Małgorzata Pawlikowska, Julia Szewczyk, Kamila Tomecka, Maciej Trojanowski, Krzysztof Zimoch, postanowiła zakwalifikować do udziału w koncercie konkursowym następujących wykonawców, wraz z piosenkami:

Bardzo Wolna Muzyka
Smutna piosenka o obżarstwie
Szczur lądowy

Bez Hałasu
Aniołowie Bluesa grają
Z ognia żar

Córas & Papas
Niewiele potrzeba
Wianek

Grupa na Swoim
Listy Miłosne
Piosenka na 7 głosów

HarceSz
Gwizdany
Warto Tango

Igi Band
Cztery Krople
Tobie dam

Irena Salwowska
Na drogę (dla Pauliny)
Wszystko będzie dobrze

JAK
Grandysowa
Księżyce

Jan i Klan
Leniwiec
Wszystko Co Mam

Justyna Sieniuć
Baba z pieczary
Dama w karocy

Kasia Abramczyk
Już późno
Świeca

Lirepi
A jednak
Pieśń Ścieżki

Niereprezentatywna Reprezentacja Płazika
Góry Częstochoskie

Pole wymagane
W górach

Teatr Piosenki Młyn
Cuda miłości
Ptaszyna

W-O-W-A
Bieszczady
Nie pij wódki babo

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *