Śnieżne Kotły
Dolnośląskie,  Karkonosze

Szlak z Jagniątkowa na Śnieżne Kotły – opis trasy i mapa

Wyjścia na szlaki w Sudetach nigdy za wiele, wiec przejeżdżamy do miejscowości Jagniątków oddalonej od Karpacza o jakieś dziewiętnaście kilometrów i idziemy na Śnieżne Kotły i dalej na Szrenicę

Szlak na Śnieżne Kotły przez Czarną Przełęcz – mapa trasy

Zaparkowaliśmy naprzeciw kościoła na malutkim parkingu. Zabieramy plecaki i w drogę. Maszerujemy przez miejscowość za niebieskim i czarnym szlakiem. Za Tkacką Górą zostawiamy czarny i kontynuujemy za asfaltem, idąc za niebieskim. Zanim jednak udamy się w dalszą drogę, to zobaczcie na mapie, jakimi szlakami maszerowaliśmy:

Parking przed kościołem
Kościół w Jagniątkowie
Szlak niebieski

Po naszej lewej stronie mijamy leśniczówkę „Przełęcz”, ostatnie domy i wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Pniemy się w górę, po prawej stronie mamy szczyt Wężówka 781 m n.p.m., dalej po lewej Leśniak 812 m n.p.m. Spokojnie cały czas w górę. Idziemy lasem, a tam bajkowo. Dochodzimy później do wiaty i tam się na chwilę zatrzymujemy.

Wejście na teren KPN
W magicznym lesie
www.mynaszlaku.pl
Wiata na szlaku

Koralowa Ścieżka i Paciorki

Ruszamy dalej za niebieskim, szlak ten nazywa się Koralowa Ścieżka. Przechodzimy przez Paciorki, czyli przez miejsce, gdzie są widoczne bloki granitowych skałek. Widoczne są na nich spękania, które są nieregularne. Na formacjach skalnych granitowych występują kociołki wietrzeniowe, czyli zwietrzenie powierzchni skalnych, które przypominają koliste kociołki czy wydłużone misy.

Paciorki

Rozdroże pod Śmielcem

Za niedługo dochodzimy do Rozdroża pod Śmielcem, gdzie przez ten punkt też przechodzi zielony szlak, czyli Ścieżka nad Reglami. Szlakiem tego koloru możemy dojść na Rozdroże pod Wielkim Szczytem, a także blisko schroniska pod Łabskim Szczytem.

Niebieski szlak nad Paciorkami
Rozdroże pod Śmielcem
W lesie

Kontynuujemy niebieskim szlakiem tzw. Koralową Ścieżką. Im wyżej tym więcej widzimy. Po około 30 minutach dochodzimy do zakosów, które nam ułatwiają przejście wyżej. Co jakiś czas słyszymy rykowisko jeleni, które są schowane na zboczach pobliskich szczytów.

Widok z zakosów

Czarna Przełęcz pod Śnieżnymi Kotłami

Dochodzimy do Czarnej Przełęczy pod Śnieżnymi Kotłami, gdzie jest kilka ławek. Na nich odpoczywamy. Krzyżują się tutaj 2 szlaki, koloru niebieskiego i czerwonego. Jeden z nich to Główny Szlak Sudecki. Można powiedzieć, że leżymy tam jak na luksusowym łóżku. Grzejące słońce daje uczucie ciepła i jest bardzo przyjemnie. W oddali już słychać głosy innych turystów. Najprawdopodobniej idą od czeskiej strony.

Czarna Przełęcz
Widok na Czeskie Kamienie

Przełęcz pod Śmielcem i dalej na Śnieżne Kotły

Udajemy się za czerwonym szlakiem w kierunku Śnieżnych Kotłów. Przechodzimy po południowym zboczu Śmielca 1424 m n.p.m.. Dochodzimy do miejsca, gdzie szlak skręca łagodnie w prawo. Wielki Szyszak od tej strony jest niedostępny. Nie można go zdobyć, bo ani nie ma na niego poprowadzonego szlaku, ani żadnej drogi, tylko wąska ścieżka. Jeszcze ostatnio jak byliśmy na Śnieżnych Kotłach, to od drugiej strony można było wchodzić na szczyt, a teraz tutaj zakaz. Widzimy, że mimo zakazu dwie osoby twardo i spokojnie sobie maszerują coraz wyżej po kamiennych stopniach i są już w połowie góry. My jednak obchodzimy Wielkiego Szyszaka i przechodzimy przez Przełęcz pod Śmielcem.

Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły
Obejście Wielkiego Szyszaka

Śnieżne Kotły 1490 m n.p.m. – szczyt

Teren jest bardzo widokowy i o wiele dłużej się idzie, ale komu to przeszkadza przy takiej pogodzie. Obchodzimy Wielki Szyszak i od drugiej strony też tabliczka, wiec okazuje się, że już nikt nie może zdobywać tego szczytu od żadnej strony. Jesteśmy w szoku. Na szczycie umiejscowiono pomnik cesarza Niemiec Wilhelma I, teraz obecnie są tam ruiny tego pomnika. Wchodzimy na pomosty i robimy zdjęcia kotłom polodowcowym. Wielki Śnieżny Kocioł jest głęboki na 250 metrów, a wysokość ścian sięga do 150 metrów. Oczywiście musi być zdjęcie Śnieżne Kotły 1490 m n.p.m. i widok na stację przekaźnikową.

Czerwony szlak
Śnieżne Kotły
🙂
Wielki Szyszak i zakaz wejścia

Idziemy powoli dalej i siadamy na ławkach przy stacji przekaźnikowej. Tego dnia jest tutaj niewiele osób. Część siedzi na ławkach, są osoby, które próbują się wspinać na skałę, żeby być wyżej. Odpoczywamy chwilę i uderzamy w okolice Łabskiego Szczytu. Na niego też się nie wychodzi, ale możemy przeczytać o nim na tablicy informacyjnej.

Stacja przekaźnikowa
Czerwony szlak
www.mynaszlaku.pl

Ze Śnieżnych Kotłów na Szrenicę

A i nie wspomniałam, tutaj już idziemy po szutrowej drodze. Po około 30 minutach idąc Głównym Szlakiem Sudeckim, docieramy do Twarożnika. Jest to ciekawa i spora skałka, która mierzy 12,5 metra, ma płaski blok na szczycie oraz słupek graniczny.

Szrenica
Twarożnik

Trzy Świnki pod Szrenicą

Udajemy się na Szrenicę do schroniska 1362 m n.p.m., ale najpierw przechodzimy przez Mokrą Przełęcz 1291 m n.p.m. i dalej między formacjami skalnymi Trzy Świnki. Ludzie wyjeżdżający na Szrenicę kolejką decydują się tylko na przejście odcinka do Trzech Świnek. Tam kończą trasę i wracają do góry.

Trzy Świnki

Schronisko na Szrenicy

Cały czas maszerujemy za czerwonymi znakami, a później ostatni odcinek to droga pod schronisko. Tam wychodzimy na punkt widokowy. Dalej można się udać na Halę Szrenicką.

Schronisko na Szrenicy
Widoki ze schroniska
Śnieżne Kotły

Wszystko, co dobre musi się skończyć. Czas na kolejne przygody, więc nie siedzimy tu za długo. Wracamy na Mokrą Przełęcz i zmieniamy szlak na zielony. Mokrą Drogą w około 30 minut idziemy w kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem.

Mokra Droga
Mokra Droga

Gdy dochodzimy do żółtego i czerwonego szlaku to nimi docieramy w 5 minut do celu. Tam kusimy się na pomidorową.

Schronisko pod Łabskim Szczytem

Od schroniska kończymy wędrówkę za czarnym szlakiem, widzimy Łabski Kocioł, też robi wrażenie. Maszerujemy cały czas lasem, od czasu do czasu mamy jakieś prześwity na widoki. Na rozejściu się szlaków czerwonego i czarnego jest punkt widokowy. Po około 1,5 godziny docieramy do samochodu zostawionego przy kościele w miejscowości.

Jelenia Góra???

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

  • Ajkub

    Pod koniec sierpnia przemierzyłem na szybko Karkonosze. Piękne góry, ale w letnie weekendy bardzo tłoczne. Zdecydowanie lepiej wybrać wtedy Góry Izerskie!

    Interesująca relacja i super fotki. Pozdrawiam!

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *