Schronisko PTTK Maciejowa
Gorce,  Małopolskie

Schronisko Maciejowa – szlak z Rabki-Zdroju

Nie ma pracy, nie ma studiów. Te dwie informacje zapowiadają naprawdę górski weekend, gdzieś na okolicznych szlakach. Na początek przychodzi najtrudniejsze pytanie – gdzie jechać? Okazuje się, że w wielu miejscach już byliśmy i trzeba wybrać coś ciekawego. Szukamy takich szlaków, którymi jeszcze nie wędrowaliśmy. Wychodzi na to, że wybierzemy się w Gorce w okolice Rabki-Zdroju do schroniska PTTK na Maciejowej.

Mapa trasy turystycznej do Bacówki PTTK Maciejowa w Gorcach

Rabka-Zdrój – Piątkowa – Rdzawka – Ponice – Bacówka PTTK na Maciejowej – Rabka-Zdrój

Opis szlaku z Rabki-Zdroju do schroniska na Maciejowej

W drodze na miejsce obserwujemy zmiany pogody. Czasem słońce, czasem mgły. Prognozy mówią, że powinny być dobre warunki do wędrówki. Dojeżdżamy na miejsce do dzielnicy Nowy Świat poza centrum miasta. Szukamy odpowiedniego miejsca do parkingu. Zatrzymujemy się na szlaku żółtym między Parkiem Zdrojowym a komisariatem policji. Współrzędne parkingu: 49.598024, 19.960762. Od razu wchodzimy na szlak i kierujemy się po asfalcie.

Dochodzimy do drogi głównej Rabka-Zdrój – Rdzawka

Dochodzimy chodnikiem do drogi głównej na trasie Rabka-Zdrój – Rdzawka. Skręcamy w lewo i po około 200 metrów na moście odbijamy w prawo. Uchodzimy kawałek węższym odcinkiem i widzimy parking, na którym również mogliśmy zostawić samochód. Przysiółek tutaj nosi nazwę Zborkówka. Po lewej stronie na górce znajduje się leśniczówka.

Parking w przysiółku Zborkówka

Przebiega tędy ścieżka edukacyjno-rekreacyjna „UROCZYSKO – KRZYWOŃ”, której celem jest przejście przez 8 zaznaczonych przystanków. Wędrówka nią zajmie turyście do dwóch godzin. Idziemy z nią kawałek, a potem zmierza ona w kierunku szczytu Krzywoń (627 m n.p.m.).

Powoli zdobywamy wysokość. Maszerujemy gęstym lasem, nie mając żadnych widoków. Przekraczamy mały mostek i szeroką drogę odchodzącą w prawo. Uchodzimy może dwa kilometry i stajemy na pierwszej polance. Widoczna z niej jest przede wszystkim Maciejowa, czyli miejsce, do którego zamierzamy dojść.

Znowu wchodzimy do lasu i mijamy kilka kopczyków z kamieni. Żadnych szczytów one raczej nie oznaczają, bo na mapie nie są one określone. Teren robi się łagodniejszy, a my przysiadamy na powalonym drzewie, żeby zjeść śniadanie. Chleb, biały serek, pomidor i herbatka to nasz nowy zestaw na górskie wyprawy. Po kilku minutach ruszamy dalej i spotkamy stado owiec wraz z prowadzącym je bacą.

Szczyt Piątkowa 715 m n.p.m. w drodze do schroniska PTTK na Maciejowej

Po lewej stronie rozciąga się grzbiet szczytu Piątkowa (715 m n.p.m.), a po prawej zaczynają się gospodarstwa miejscowości Chabówka. Przebiega tędy również droga numer 47 z Chabówki do Klikuszowej. Szlak żółty, z którym do tej pory szliśmy, skręca w prawo i zmierza na szczyt Rabska Góra (783 m n.p.m.). My wchodzimy na szlak zielony, który właśnie tutaj się zaczyna. Odbijamy w lewo i idziemy chwilę z ekranami akustycznymi.

Szczyt Piątkowa (715 m n.p.m.)
Droga numer 47 i Babia Góra w tle
Idziemy bokiem

Hałaśliwą drogę mijamy bokiem i widzimy w oddali Beskid Żywiecki z Babią Górą (1725 m n.p.m.) i Policą (1369 m n.p.m.). Bliżej zauważamy wcześniej wspomnianą Rabską Górę (783 m n.p.m.), a dodatkowo Świńską Górę (754 m n.p.m.), Kulakowy Wierch (840 m n.m.) czy pasmo Turbacza. Kierujemy się prosto w stronę Rdzawki.

Schodzimy do centrum miejscowości i od razu zauważamy dwie tabliczki, które wskazują drogę. Skręcamy w prawo i idziemy w stronę kościoła. Po minięciu domu rekolekcyjnego „Wiktoria”, przy parkingu skręcamy w lewo i przez wąski mostek pokonujemy Kubanowski Potok.

Kierunek Maciejowa
Rdzawka
Dom rekolekcyjny „Wiktoria”

Z Rdzawki na Świńską Górę w Gorcach

Chwilę trasa prowadzi nas asfaltem, a później już wchodzimy na przyjemną polną ścieżkę ze wspaniałymi widokami. Najbardziej rzuca się w oczy Babia Góra (1725 m n.p.m.), która góruje nad okolicznymi wzniesieniami. Po drodze napotykamy na miejsce odpoczynku, czyli drewniane ławki i starą wersalkę:). Tym sposobem docieramy pod Świńską Górę (754 m n.p.m.). Tuż pod nią odbijamy prostopadle w lewo i schodzimy do wioski Ponice.

Na Świńską Górę
Babia Góra

Bacówka PTTK na Maciejowej w Gorcach

Stajemy na drodze głównej i idziemy już bezpośrednio do Bacówki PTTK na Maciejowej. Długi czas wędrujemy polanami. Mijają nas quadowcy zjeżdżający w dół. Przystajemy przy studni i tam siadamy, żeby zjeść drugie śniadanie.

Trawersujemy zbocza Sołtysiego Turbacza (809 m n.p.m.) i przechodzimy przez Las Pański wprost na Maciejową. Najbliższe otoczenie schroniska wita nas błotem.

Przy bacówce

Wchodzimy na chwilę do środka i jemy obiad, jeśli kanapki można nazwać obiadem. Jest tutaj kilka osób. Siadamy w korytarzu. Jesteśmy tutaj kolejny raz i zawsze miło wspominamy Maciejową. Dochodząc tutaj, pokonaliśmy już wszystkie podejścia na trasie. Teraz czeka nas już tylko zejście w stronę Rabki-Zdroju.

Schronisko na Maciejowej

Mijamy szczyt Maciejowa (815 m n.p.m.), wyciąg narciarski Maciejowa-Ski i dość sporo turystów, którzy zmierzają w kierunku schroniska. Przechodzimy teraz przez przepiękne gorczańskie polany, delektując się widokami. Słońce zbliża się już do zachodu. Niedługo zrobi się ciemno, a my musimy dotrzeć jeszcze do samochodu.

Schodzimy do Rabki i przechodzimy przez miejski park. Szukamy drogi do auta. Po 10 minutach jesteśmy już na miejscu. Zadowoleni, że przeszliśmy 20-kilometrową trasę, jedziemy do miejsca noclegowego, które zarezerwowaliśmy dzień wcześniej.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *