zamek roznow malopolska
Małopolskie,  Podróże samochodowe po Polsce,  Podróże z dzieckiem

Zamek i beluarda w Rożnowie – zwiedzanie

Zamek Zawiszy Czarnego, a właściwie jego ruiny i pozostałości znajdują się w miejscowości Rożnów w Małopolsce. Położona na stromym zboczu nad Dunajcem budowla, niegdyś zakrzaczona być może zostanie wyremontowana. Na wzgórzu w XIII wieku wzniesiona została strażnica przez ród Gryfitów, która w kolejnych latach przechodziła w ręce kolejnych właścicieli. Zamek w Rożnowie ma kształt prostokąta o wymiarach 44 na 20 metrów. Jednym z właścicieli był Zawisza Czarny z Garbowa – sławny rycerz, którego znamy między innymi z Bitwy pod Grunwaldem. Zamek nazywany jest zamkiem górnym oraz Zamkiem Gryfitów.

ruiny zamku w roznowie
zamek roznow

Jak dojechać do Zamku w Rożnowie?

Najłatwiej do Zamku w Rożnowie dojedziesz od strony Brzeska. Kieruj się drogą numer 75 na Nowy Sącz i w Witowicach Dolnych skręć w lewo na Rożnów. Jedź dalej, przejeżdżając przez dwa mosty z sygnalizacją świetlną. Za drugim mostem skręć w prawo i jedź do centrum Rożnowa. Przejedź przez centrum, min z prawej strony beluardę i jedź do góry w stronę kościoła. Za kościołem skręć w prawo i jedź około 300 metrów. Po lewej stronie zobaczysz ruiny zamku. Na poboczu możesz zostawić samochód.

Beluarda w Rożnowie

Beluarda to renesansowa baszta, która była częścią nieukończonej twierdzy wzniesionej z inicjatywy Jana Tarnowskiego. Gdy pomysłodawca zmarł, to zaprzestano dokończenia budowli. Obecnie w Rożnowie możemy oglądać beluardę, mur oraz bramę wjazdową. Powodem budowy beluardy było zagrożenie ze strony tureckiej po bitwie pod Mohaczem.

beluarda w roznowie

Jak dojechać do beluardy?

Beluarda znajduje się w centrum Rożnowa, dlatego spokojnie trafisz, wjeżdżając do miejscowości. Zatrzymać samochód możesz na okolicznym parkingu.

Zwiedzanie zamku i beluardy

Byliśmy przy zamku i beluardzie dzisiaj, czyli 2 stycznia 2019 roku. Na teren zamku można spokojnie wejść od strony południowej, ponieważ tam nie ma ogrodzenia. Nie ma tam zbyt wiele do roboty, dlatego więcej niż 10 minut tam nie spędzisz. Beluardę możesz zobaczyć z każdej strony, a także wejść do środka. Jeśli przyjedziesz do Rożnowa, to sprawdź koniecznie atrakcje Czchowa, czyli sąsiedniej gminy. Jest tam wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Między innymi Zamek w Czchowie, Jar Granicznika czy wyśmienite punkty widokowe.

zamek zawiszy czarnego roznow
zamek zawiszy czarnego w roznowie
zamek roznowie
widok z zamku w roznowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *