Program do obróbki zdjęć za darmo
Poradnik

Zdjęcia z podróży – sprzęt, selekcja i obróbka w programie graficznym

Z każdej podróży przywozimy setki, a z dłuższej nawet tysiące zdjęć i filmów. Na wycieczkach wykonujemy ich naprawdę bardzo dużo, żeby później było z czego wybierać. Później w domu zgrywamy materiał z karty pamięci na komputer, poprawiamy w programie do obróbki zdjęć, a następnie kopiujemy na dysk zewnętrzny, na którym mamy nasze wszystkie zdjęcia z podróży. Tak to wygląda w skrócie, jednak trochę bardziej szczegółowo opiszemy najważniejsze kwestie związane z pracą nad zdjęciami z podróży, czyli tak naprawdę z fotografią krajobrazową.

Co znajdziesz w tym wpisie?

 1. Jaki wybrać aparat i obiektyw do zdjęć z podróży i krajobrazowych?
 2. Jak robimy zdjęcia podczas podróży?
 3. Selekcja zdjęć,
 4. Jaki jest najlepszy program graficzny do obróbki zdjęć?
 5. Jaki jest łatwy i darmowy program graficzny do obróbki zdjęć?
 6. W jakim programie obrabiać zdjęcia na Instagrama?
Zdjęcia w podróży

Jaki sprzęt do fotografii krajobrazowej? Aparat i obiektyw

Zacznijmy od samego początku, czyli od tego, jaki wybrać sprzęt do fotografii krajobrazowej? Dla amatorskiego dokumentowania swoich podróży w zupełności wystarczy smartfon z dobrym aparatem. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych sprzętów i lepszych i gorszych. Jeśli jednak chcesz zajmować się fotografią bardziej profesjonalnie, to warto zakupić sobie aparat.

Jaki aparat będzie najlepszy w podróży?

Odpowiedź brzmi: mały i lekki. My obecnie korzystamy z bezlusterkowca, który idealnie sprawdza nam się w góry, ponieważ ma niską wagę, a jakość wykonanych zdjęć jest bardzo dobra. Kiedyś mieliśmy lustrzankę, zdjęcia były bardzo dobre, ale gabarytowo trochę przeszkadzała. Nie ważne, jaką firmę aparatu wybierzesz – wszystkie są dobre: Sony, Nikon, Canon, Olympus czy Panasonic, to już bez różnicy.

 • Nasze aparaty do zdjęć podróżniczych – w kolejności: Nikon D5200, Nikon D610, obecnie to Sony A6300.
 • Największym minusem bezlusterkowców, zwłaszcza tych z niższej półki cenowej jest słaba bateria. My mamy w sumie 4 zapasowe baterie. Na jednej możemy zrobić około 400 zdjęć lub nagrać 20 minut filmu, gdzie w lustrzankach można zrobić kilka razy tyle.

Jaki obiektyw wybrać do fotografii krajobrazowej?

Zdjęcia krajobrazów to przede wszystkim szerokie panoramy, do których potrzebny Ci będzie obiektyw szerokokątny. My mamy:

 • Sony E PZ 16-55 mm F3.5-5.6 OSS,
 • Tamron 17-28 mm f/2.8 Di III RXD – obecnie korzystamy i kupiliśmy go głównie do nagrywania lepszej jakości filmów.
 • Bardzo uniwersalny jest obiektyw 18-105, który będzie odpowiedni w wielu sytuacjach.

W górach często przydają się także obiektywy z przybliżeniem, np. 70-200. My mieliśmy kiedyś tak zwane zoomy do lustrzanki. Teraz na razie nie potrzebujemy.

Na obiektyw używamy tylko filtr UV, jako zabezpieczenie szkła – firma Hoya. Nie korzystamy z filtrów polaryzacyjnych. Co więcej, na obiektywie najlepiej mieć założony tulipan, czyli osłonę, która ochroni przed przypadkowymi uderzeniami.

Jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca godzin, w których robimy zdjęcia. Zdjęcia najlepiej wykonywać o wschodzie lub zachodzie słońca. Wtedy światło jest delikatne, chociaż podczas podróży zdjęcia robimy o każdej porze dnia.

Robienie zdjęć podczas podróży

Zdjęcia podczas podróży robimy oboje. Raz ja, raz Angelika. Oboje mamy skończone kursy fotografii, przez wiele lat robiliśmy zdjęcia, dlatego nie ma większej różnicy, kto trzyma aparat i wykonuje zdjęcia. Ja natomiast przeważnie nagrywam filmy, ponieważ tak samo jest podczas realizacji zleceń ślubnych.

Aparat zawsze trzymamy na szyi, ponieważ w każdej chwili mamy go dostępnego. Warto zapamiętać, że podczas mrozów najlepiej schować zapasowe baterie do kieszeni w bluzie, ponieważ w plecaku, gdzie jest zimno, to szybko się mogą rozładować, nawet gdy się ich nie używa.

 • Gdy jesteśmy w górach i chodzimy w trudnych warunkach, takich jak skały z pomocą rąk, to wtedy ściągamy aparat i chowamy go do plecaka.
 • W nocy przy słabych warunkach oświetleniowych najlepiej korzystać ze statywu.
 • Nasz statyw to albo elastyczna Gorilla, która przydaje się do selfie albo profesjonalny Manfrotto Element Traveller Small Statyw.

Kopiowanie zdjęć z podróży i ich selekcja

Po powrocie do domu lub miejsca noclegowego kopiujemy zdjęcia na komputer bądź laptopa. Tam od razu je selekcjonujemy.

 • Robimy to w tradycyjnej przeglądarce zdjęć – zdjęcia z podróży lub w Lightroomie – zdjęcia ślubne.
 • Usuwamy zdjęcia nieostre, prześwietlone, powtórki i te, które nam się nie podobają,
 • Później od razu wrzucamy je do programu do obróbki zdjęć.

Jeszcze kilka lat temu, nie zwracaliśmy uwagi na jakość zdjęć. Można się o tym przekonać w starszych wpisach. Teraz wszystkie zdjęcia poprawiamy w programach graficznych.

Selekcja zdjęć z podróży

Jaki wybrać program graficzny do obróbki zdjęć?

Teraz przechodzimy do najważniejszej dla wielu osób kwestii związanej z wyborem najlepszego, a zarazem prostego programu graficznego do obróbki zdjęć. Program do obróbki zdjęć można podzielić na darmowy albo płatny.

Najlepszy płatny program graficzny do obróbki zdjęć

Najlepszy program graficzny do obróbki zdjęć to według mnie Adobe Lightroom i Adobe Photoshop. To profesjonalne programy płatne, ale są nam potrzebny podczas pracy nad zdjęciami ze ślubu, którymi zajmuje się na co dzień.

 1. Płacimy za pakiet fotograficzny Adobe około 50 złotych miesięcznie,
 2. Korzystaliśmy z niego od samego początku naszej przygody z fotografią ślubną, dlatego mogę powiedzieć, że jest dobrym programem do obróbki zdjęć.
 3. Do podstawowych potrzeb będzie odpowiedni nawet dla osób początkujących, zwłaszcza Lightroom, gdzie zdjęcia poprawia się suwakami.
 4. Adobe Photoshop i Lightroom jest dostępny także na Androida i iPhone. Photoshop jest po polsku, natomiast Lightroom w języku angielskim.
 5. Możemy do nich wrzucić zdjęcia z każdego aparatu, czy to z bezlusterkowca, czy lustrzanki.
 6. Można zastosować w nich różne filtry i efekty,

My najpierw obrabiamy zdjęcia w programie Adobe Lightroom w formacie RAW, a następnie w Adobe Photoshop.

Najlepszy darmowy program do obróbki zdjęć na laptopa i telefon

Dawno temu na laptopie lub komputerze korzystaliśmy za darmo z programu do obróbki zdjęć Picasa i Photospace. Mamy z nimi dobre wspomnienia, więc można sprawdzić, który będzie dla Ciebie lepszy.

Jeśli chodzi o darmowy program do obróbki zdjęć na Androida, to cały czas korzystamy z programu Snapseed i jesteśmy bardzo zadowoleni. Jest on bardzo łatwy, prosty i intuicyjny. Wykorzystujemy go do obróbki zdjęć na Instagrama. Jest to program w języku polskim.

Najlepszy program do obróbki zdjęć

Zmniejszanie zdjęć i kopiowanie na dysk zewnętrzny

Po obróbce zdjęć zmniejszamy je i wrzucamy na bloga. Pełne rozmiary wędrują na dysk zewnętrzny. Obecnie mamy już zapełnione 2 dyski zewnętrzne po 1000 GB. Trochę tego jest od 2012 roku, chociaż wiele wycieczek jest bez selekcji. Nasze dyski zewnętrzne to: Samsung i Seagate.

 • Samsung 1TB M3 Portable,
 • Seagate Expansion Portable 1TB.
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.