Zdobywamy Bieszczady: Wielka Rawka, Mała Rawka, Krzemieniec i Połonina Caryńska

RawkaiCarynska05.04.2014032Wstaliśmy wczesnym rankiem o godzinie 5:30, żeby porządnie się spakować do długiej podróży. Ustaliliśmy, że zrobimy sobie trasę ze startem i metą w Ustrzykach Górnych. Trasa, którą sobie wybraliśmy, stawiała przed nami spore wyzwanie. Ustrzyki Górne – Wielka Rawka – Krzemieniec – Wielka Rawka – Mała Rawka – Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne.

Przed wejściem na szlak wstąpiliśmy jeszcze do sklepu po chleb i dowiedzieliśmy się, że jest on w soboty otwarty do godziny 15, bo jak to ujął właściciel, on nie będzie siedział w sobotę w robocie do wieczora :-). Ruszyliśmy szlakiem niebieskim w kierunku Wielkiej Rawki. Był to jedyny szczyt, który był w tych rejonach zaśnieżony i dobrze się odznaczał. Po około 30 minutach i asfaltowej drodze doszliśmy do parkingu, od którego zaczynała się już konkretna trasa. Przekroczyliśmy mostek na rzece i bardzo ładną ścieżką poszliśmy za znakami niebieskimi. Od czasu do czasu przechodziło się po schodkach.Już chwilę później spotkaliśmy się z grupą biegaczy. Pogoda zachęcała do ruchu na świeżym powietrzu. Po jakimś czasie dotarliśmy do wiaty turystycznej i trzeba było coś zjeść. Potem trasa potrafiła człowieka zmęczyć, ale nic w tym strasznego nie było.

Weszliśmy wreszcie na ‚ostatnią prostą przed Wielką Rawką’. Ostatnią prostą dlatego, że już widzieliśmy szczyt i wystarczyło tylko się na niego wspiąć. Pojawiła się za nami dwójka turystów, który planowali taką samą drogę jak my.Na Wielkiej Rawce coś zaczęło wiać i nie byliśmy z tego powodu szczęśliwi. Nie było co tracić czasu i poszliśmy na trójstyk trzech państw – Polski, Słowacji i Ukrainy na szczyt Krzemieniec, gdzie znajduje się okazały obelisk. Podczas tamtego wypadu, nie odwiedziliśmy go, a był w planach. Szlak na niego od Rawki prowadzi razem ze słupkami granicznymi, których lepiej nie przekraczać bo zaraz Cię specjalne służby namierzą :-).

Krzemieniec ogólnie widokami nie powala, ale przyciąga sporo ludzi. Było kilka osób z Polski, ale także spotkaliśmy Słowaków.Wracając na Rawkę minęliśmy kilka osób, także ludzie wyszli na szlaki. Z Wielkiej na Małą Rawkę idzie się bardzo widokowym szlakiem, bardzo dobrze widać połoninki, Tarnicę, Halicz i wiele, wiele innych. Tak więc to co ktoś chce zobaczyć to na pewno to ujrzy – takie są już te nasze Bieszczady.Po dojściu na Małą Rawkę pogadaliśmy chwilę z grupą młodych ludzi.

O: Strasznie wieje w drodze na Krzemieniec i czy idzie się przez las ?.

M: No tak, to ten szczyt. Na dole już nie wieje.

O: A skąd idziecie ?.

M: Z Ustrzyk Górnych.

O: No to jest kawałek drogi tym szlakiem.

M: No jest, jest. No my już właśnie idziemy teraz z Krzemieńca.

O: Ooo !. Byliście już na Krzemieńcu.

Kto rano wstaje… 🙂

Zaczęliśmy schodzić w kierunku Bacówki PTTK Pod Małą Rawką. Szybkie zejście i już siedzieliśmy w środku czekając na zamówioną jajecznicę i krokiety. Okazały się trochę mikrofalowe, ale krokiety można polecić – smaczne. Po 20 minutach wróciliśmy na szlak, minęliśmy cieszącego się i pełnego życia psa i już byliśmy na parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej.

Uff, uff, uff. Jakoś się udało i do Połoniny Caryńskiej było już tylko kilka kroków. Takie piękne widoki z Caryńskiej, że aż się gęba cieszyła. Uczucie prawie jak w tamtym roku po wyjściu o godzinie 5 rano, tutaj na wschód słońca. To co się ma w sercu idąc połoniną, to coś wyjątkowego.Gdy opuszczaliśmy ją to była godzina 16. Nie spieszyliśmy się nigdzie i znanym już dla nas szlakiem czerwonym zeszliśmy do Ustrzyk. W hotelu byliśmy na godzinę 17:30. Nogi trochę bolały, chociaż byliśmy na to gotowi. Tyle się nawdychaliśmy bieszczadzkiego powietrza, że spało się kapitalnie. Przypominamy jeszcze o konkursie fotograficznym na naszej stronie, który zbliża się końca wielkimi krokami. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału.

Do zobaczenia na szlaku !

Trasa

Ustrzyki Górne – Wielka Rawka – Krzemieniec – Wielka Rawka – Mała Rawka – Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne / szlak niebieski, żółty, zielony, czerwony

Punkty do książeczki GOT PTTK – 35 punktów

Ustrzyki Górne – Wielka Rawka 13 punktów
Wielka Rawka – Krzemieniec 2 punkty
Krzemieniec – Wielka Rawka 3 punkty
Wielka Rawka – Mała Rawka 1 punkt
Mała Rawka – Prz. Wyżniańska 4 punkty
Prz. Wyżniańska – Połonina Caryńska 6 punktów
Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne 6 punktów

Dodatkowe informacje

* Data wycieczki 05.04.2014

* Rozpoczęcie podróży – 7:00
* Przebyte kilometry – 22
– Suma podejść – 1320 m
– Suma zejść – 1320 m

Galeria

5 komentarzy

  1. po stronie słowackiej na szlakach znajdują się tzw. psie budki , które mają za zadanie chronić źródła wody przed zanieczyszczeniem. Na Krzemieńcu jest symbol H2O z wymalowanym kubkiem i napis 40m. przede mną szukał wody Słowak prawdopodobnie też dla swojego psa. Przeszedłem około 100m w dół na stronę słowacką i nie znalazłem. Może ktoś potwierdzić że informacja na tablicy jest prawdziwa czy to po prostu lipa. Zamierzamy w następnym roku wejść na Krzemieniec od strony słowackiej – czy ktoś ma z tym jakieś doświadczenie ???
    Pozdrawiam Grzegorz

    1. Źródło jest. Idzie się 40m w dół i trzeba wejść w prawo w krzaki do miejsca jakby na ogniska. Zaraz dalej widać skałki ze źródłem które akurat teraz jest prawie suche.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *