Nessebar (Nesebyr) – atrakcje. Co warto zobaczyć?

Nessebar (inaczej Nesebyr) to miasto w Bułgarii, które słynie z przepięknych zabytków. Często uznawane jest za najpiękniejsze miasto Bułgarii. Co więcej, w miasteczku znajdują się zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpisano je w 1983, a od 1956 roku miasto jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym.

Nesebyr nazywany jest także Perłą Morza Czarnego ze względu na swój malowniczy krajobraz, ale także ze względu na swoje znaczenie historyczne i kulturowe. Zamieszkiwali go starożytni Grecy, Rzymianie czy Osmanowie, z których każdy odcisnął swoje piętno na architekturze i kulturze miasta. Od razu polecamy Ci nasz osobny wpis, w którym pokazaliśmy ciekawe miejsca w Bułgarii, które odwiedziliśmy.

Nessebar - atrakcje
przewodnik

Nessebar – zwiedzanie

To historyczne miasto położone jest na wybrzeżu Morza Czarnego. Bogata historia, starożytne ruiny, przepiękna architektura. To wszystko zachęciło nas jeszcze bardziej, żeby tutaj przyjechać. Nessebar odwiedziliśmy podczas naszej miesięcznej podróży przez Bałkany. Na poniższej mapie zaznaczyliśmy miejsca, które warto zobaczyć.

Nowoczesność i Stare Miasto Nessebaru

Kiedy popatrzymy na miasto, to widać, że jest podzielone. Mamy nowoczesną część oraz urokliwe Stare Miasto. O nowej części nie ma co zbyt wiele pisać, ale Stare Miasto Nessebaru to wąskie uliczki, kamienne domy, zabytkowe cerkwie (takie jak cerkiew św. Szczepana, cerkiew świętej Zofii, czy cerkiew Chrystusa Wszechmogącego) oraz piękne widoki na morze. Spacerowanie po tych uliczkach to prawdziwa przyjemność.

W sezonie wakacyjnym miasteczko tętni życiem. Można w nim spotkać wielu turystów, chociażby z Polski. Poza sezonem spacerują tamtędy raczej mieszkańcy. My dotarliśmy tam poza sezonem. Był luty, piękna słoneczna pogoda, więc zwiedzało się bardzo przyjemnie.

Nessebar jest miejscem, gdzie można poczuć prawdziwą bułgarską atmosferę. Lokalne restauracje serwują tradycyjne potrawy, a rybacki charakter miasta wciąż jest obecny w codziennym życiu. Nessebar leży niedaleko popularnego kurortu Słoneczny Brzeg, więc można łatwo połączyć zwiedzanie zabytków z relaksem na plaży czy aktywnym wypoczynkiem.

Nessebar – parking

Parking znajduje się przy porcie. Na Google Maps znajdziesz go jako Old town Nessebar Parking. Postój tam kosztuje 2 lewy bułgarskie za godzinę. To w przeliczeniu na złotówki wychodzi 4,40 zł za godzinę. Poza sezonem wjazd był bezpłatny. Na miejscu jest parkomat, więc płaci się w nim. Na parkingu jest duża liczba miejsc, jednak w wakacje bardzo szybko się zapełnia.

  • Współrzędne parkingu: 42.6599, 27.7336.

Nessebar – co warto zobaczyć? Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie?

Nam zwiedzanie miasteczka zajęło 2 godziny. Nie spieszyliśmy się zbytnio, a zobaczyliśmy wszystkie te ciekawe miejsca, które sobie zaplanowaliśmy. Nanieśliśmy atrakcje na naszą mapę i maszerowaliśmy od punktu do punktu.

  1. Stary wiatrak – ten punkt odwiedziliśmy bardziej z powodu punktu widokowego, który się tam znajdował. I przy okazji zobaczyliśmy też jego pozostałości.
  2. Bazylika pod wezwaniem Matki Bożej Eleusy – można ją zobaczyć tuż obok wiatraka. Właściwie jest to cerkiew w ruinie, którą wzniesiono w V lub VI wieku.

Te dwa powyższe miejsca znajdowały się, można powiedzieć, że na uboczu i poza ścisłym centrum. Gdy już zwiedziliśmy ruiny wiatraku oraz cerkwi, to weszliśmy pomiędzy zabytkowe uliczki.

Cerkiew Świętej Zofii

  1. Cerkiew Świętej Bogarodzicy – to było pierwsze miejsce, które zobaczyliśmy. Wieża świątyni widoczna była z daleka. Obok rosły wysokie zielone drzewa. Można było wejść do cerkwi, a naszą uwagę zwróciła sporo liczba nekrologów przed wejściem na dziedziniec.
  2. Cerkiew świętej Paraskiewy – kawałek dalej mieliśmy kolejną cerkiew. Była już znacznie mniej okazała, ale przyciągała uwagę. W środku znajduje się wystawa muzealna. Podobno zachowane są tam murale Nessebaru, jednak gdy tam dotarliśmy to było zamknięte.
  3. Centrum Starego Miasta i cerkiew świętej Zofii – to jedno z najciekawszych miejsc, które zobaczyliśmy podczas zwiedzania Nessebaru. To zrujnowana cerkiew św. Zofii, jednak pomimo swojej bolesnej historii wyglądała malowniczo wśród zabytkowych domów. Ta świątynia jest najstarszym kościołem Nesebyru. Zawaliła się prawdopodobnie początkiem XIX wieku.
Nessebar - atrakcje
Cerkiew św. Zofii

Malownicze wąskie uliczki

Spacer ulicami miasta to atrakcja sama w sobie. Podczas zwiedzania można natknąć się na sklepiki i stoiska z pamiątkami. Jeden napis był nawet w języku polskim, więc być może prowadzili go jacyś Polacy. Co więcej, weszliśmy do jednego sklepu z pamiątkami, który był otwarty i było tam sporo ciekawych rzeczy. Okazało się, że sprzedawczyni mówi trochę w naszym języku, a nawet ma słodycze z Polski, bo jacyś zaprzyjaźnieni turyści jej przywieźli. Można było nawet płacić w złotówkach, ale bez drobnych.

Nessebar

Punkt widokowy na Morze Czarne

  1. Punkt widokowy na Morze Czarne – kolejny raz poszliśmy, żeby zobaczyć Morze Czarne. Było to w Parku Kakadu. Akurat był tam plac zabaw, a jeśli ktoś potrzebuje, to nawet bankomat.
  2. Cerkiew św. Szczepana – to miejsce zobaczyliśmy z zewnątrz, a tuż obok znajdował się ciekawie wyglądający hotel – Castro Mesembria Boutique Hotel.
  3. Cerkiew św. Jana Aliturgetos – to ciekawy obiekt, ponieważ jest to cerkiew, w której według opowiadań nie odbyło się żadne nabożeństwo. To za sprawą wypadku, który przydarzył się na budowie, w którym zginął człowiek. A takie miejsce nie mogło zostać poświęcone.
Nessebar
Cerkiew św. Jana Aliturgetos

Teatr starożytny i kamienne schody

I tuż pod tą cerkwią znajdowały się kamienne schody, które prowadziły do sceny teatru starożytnego. Najlepiej było usiąść sobie na samej górze tych schodów i obejrzeć wspaniały krajobraz. Tak jak większość tych najważniejszych zabytków Nessebaru, tak i teatr był już w ruinie. Dalej szliśmy ulicą przy porcie, gdzie można zobaczyć kotwicę.

Automaty z kawą

Zauważcie, podróżując po Bułgarii, że tam na każdym kroku można natknąć się na automat z kawą. Czasem jest tak, że nic nie ma, ale automat z kawą musi być. Nawet podczas jazdy można było zauważyć dziwne lokalizacje automatów. I tutaj w porcie były nawet trzy takie automaty, chociaż wszystko inne było zamknięte na cztery spusty.

Wiatrak i pomnik św. Mikołaja

Gdy już zbliżaliśmy się do grobli, którą wjeżdżaliśmy do zabytkowej części miasta, to widzieliśmy wiatrak. Można do niego podejść pieszo. Chwilę wcześniej był także pomnik św. Mikołaja. Można powiedzieć, że wiatrak i pomnik witają turystów przyjeżdżających na zwiedzanie.

Wiatrak i pomnik św. Mikołaja

Makieta miasta Nessebar i Muzeum Archeologiczne

Tam można zobaczyć zniszczone mury miasta i warto podejść do makiety prezentującej miasto. Na tej mapie zaznaczone są najważniejsze zabytki. Gdy staniemy przy mapie, to zobaczymy Muzeum Archeologiczne. My do niego nie szliśmy, ale jeśli ktoś chce, to można zwrócić na nieuwagę.

Teraz zmierzaliśmy już do parkingu, jednak po drodze jeszcze zobaczyliśmy dwie cerkwie.

  1. Cerkiew Chrystusa Wszechmogącego – ten zabytek zrobił na nas duże wrażenie. Bardzo ładnie wyglądał z zewnątrz, chociaż był w remoncie.
  2. Cerkiew św. Jana Chrzciciela – ona znajdowała się w bocznej uliczce, jednak nie była tak okazała.

Jak widać, Nesebyr to miasto zabytek. Ta stara zabytkowa część nie jest duża powierzchniowo, a ukrytych jest tam tak bardzo wiele niezwykłych miejsc. Od ostatniej cerkwi do parkingu było tylko kilka kroków, dlatego szybko dotarliśmy do samochodu i pojechaliśmy dalej.

Nessebar
Cerkiew Chrystusa Wszechmogącego
Mury przy wejściu do miasta
Mury przy wejściu do miasta

Historia

Historia miasta Nesebyr rozpoczyna się w czasach starożytnych, kiedy zostało ono założone pod nazwą Mesembria. Miasto szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym na wybrzeżu Morza Czarnego ze względu na strategiczne powiązania portowe i handlowe z różnymi kulturami basenu Morza Śródziemnego. Greccy osadnicy wznieśli świątynie i fortyfikacje, a Mesembria stała się ośrodkiem handlu zbożem, winem i wyrobami metalowymi.

Rozwój infrastruktury

W okresie rzymskim Mesembria nadal prosperowała, a pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego miasto skorzystało ze znacznego rozwoju infrastruktury. W tym okresie zbudowano kilka budynków użyteczności publicznej, Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Nesebyr znalazł się pod panowaniem Cesarstwa Bizantyjskiego i stał się ważnym ośrodkiem religijnym i kulturalnym. Wiele kościołów, które do dziś stoją w mieście, pochodzi z tego okresu, co odzwierciedla wpływy bizantyjskie na lokalną architekturę.

Miasto podbijane

W okresie średniowiecza Nesebyr był silnym i dobrze ufortyfikowanym miastem. Miasto zostało podbite przez kilka cywilizacji. W tym okresie miasto zyskało duże znaczenie religijne, a jego kościoły i klasztory stały się symbolem wiary w tym regionie. Również w tym okresie miasto prosperowało także gospodarczo, dzięki handlowi lokalnymi produktami.

Panowanie osmańskie

W 1453 roku, wraz z podbojem Konstantynopola przez Turków, Nesebyr znalazł się pod panowaniem osmańskim, ale miastu udało się zachować znaczną część swojej autonomii. W tym okresie miasto przeżywało okres upadku gospodarczego i demograficznego, ale także przemian kulturowych. Na przestrzeni wieków Nesebyr przeszedł kilka zmian, w zależności od panowania osmańskiego i wydarzeń.

Księstwo Bułgarii

Po wyzwoleniu Bułgarii spod panowania osmańskiego w 1879 r. Nesebyr stał się częścią państwa Rumelia Wschodnia, a Księstwa Bułgarii. Początkiem XX wieku postawiono na turystykę i teraz możemy zwiedzać Perłę Morza Czarnego – piękny Nessebar.

Nesebyr
POSTAW KAWE
Scroll to Top