Walencja i Alicante – co zobaczyć w tym regionie?

Region Walencja i sąsiednie Alicante to kolejne piękne miejsca, które warto zobaczyć w czasie podróży do Hiszpanii. Opisaliśmy już szczegółowo na blogu Andaluzję, znajdującą się w południowej części kraju. Pisaliśmy także niedawno o Aragonii, która mieści się na północy. Dziś kolej właśnie na Walencję i okolice. Co warto tam zobaczyć? Sprawdź naszą listę atrakcji.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Walencja i Alicante - co zobaczyć w tym regionie?

Punkty widokowe

W tej części Hiszpanii skupiliśmy się głównie na punktach widokowych, z których mogliśmy oglądać Morze Śródziemne, a także piękne góry i miasta. Wybraliśmy te najciekawsze, na które warto zwrócić uwagę.

 • Mirador del Far de Santa Pola – punkt widokowy z metalową platformą oraz latarnią morską. Latarnia była zamknięta, natomiast wstęp na platformę jest bezpłatny. Nie jest może jakaś oszałamiająca, ponieważ tyle samo widać stojąc obok, jednak przyciąga turystów. Bezpłatny parking znajduje się kilka minut drogi od punktu widokowego.
 • Mirador Morro de Toix – punkt, z którego pięknie widać Calpe i skałę w Parc Natural del Penyal d’Ifac, o której będziemy jeszcze pisać. Samochodem można dojechać bardzo wysoko, a potem w ciągu kilku minut dotrzeć drogą asfaltową na punkt widokowy. Wycieczkę można przedłużyć i iść dalej za szutrową drogą. Wtedy będzie można zobaczyć widoki z drugiej strony.
 • Mirador de Garbi – punkt widokowy, który można połączyć z wędrówką górskim szlakiem. W okolicy jest kilka tras, na które można się wybrać. Do samego punktu widokowego można dotrzeć w przeciągu 10 minut. Bezpłatny parking znajduje się na końcu asfaltowej drogi. Przy okazji można zobaczyć pustelnię.
 • Desert de les Palmes – pasmo górskie, po którym można wędrować, a także oglądać piękne panoramy widokowe. Z punktu znajdującego się przy drodze można zobaczyć ruiny starożytnego klasztoru. Powyżej zlokalizowany jest szczyt Bartolo mierzący 729 m n.p.m. który jest najwyższym szczytem pasma.
Mirador del Far de Santa Pola
Mirador del Far de Santa Pola
Mirador Morro de Toix
Mirador Morro de Toix
Mirador de Garbi
Mirador de Garbi
przewodnik
Desert de les Palmes
Desert de les Palmes
MYNASZLAKU FILM

Parc Natural del Penyal d’Ifac – skała wychodząca w morze

W mieści Calpe znajduje się Parc Natural del Penyal d’Ifac i niesamowite miejsce – skała wychodząca w morze. Jak widziałeś powyżej punkt widokowy Mirador Morro de Toix, to właśnie ta skała. Można na nią wejść specjalną ścieżką. Najlepiej startować przy porcie z bezpłatnego parkingu. Przed wędrówką należy zarezerwować wizytę, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona do 300. dziennie. To miejsce jest jednym z najciekawszych w Hiszpanii. Pisaliśmy o nim już więcej na blogu – zobacz opis szlaku do Parc Natural del Penyal dIfac w Calpe.

Parc Natural del Penyal d'Ifac

Miasta

Oprócz powyższego Calpe i słynnej skały, polecamy Ci pojechać do Orpesy i Benidormu. Zwłaszcza to drugie miasto jest bardzo ciekawe. My mieliśmy noclegi w obu.

 • Benidorm – to miasto wieżowców, które już z daleka wygląda niesamowicie. Można je obejrzeć z różnych punktów widokowych, ale już wjeżdżając do miasta przekonasz się, że stoi tam wieżowiec obok wieżowca. Mieliśmy okazję spać na 18. piętrze i oglądać wszystko z góry. W dzień wspaniale widzieliśmy góry, a nocą oświetlone ulice. Benidorm to bardzo popularny kurort w okresie letnim.
 • Orpesa – jak powyżej w Benidormie spotkaliśmy sporo osób, to tutaj w Orpesie czuliśmy się jak na jakimś odludziu. Parkingi puste, garaż podziemny puste, w bloku, gdzie znajdowało się kilkaset mieszkań może było kilka z nich zajętych. Gdy poszliśmy potem na plażę, to spotkaliśmy tylko dwie osoby. Zastanawiamy się, jak tam jest w okresie wakacyjnym?
Benidorm Walencja i Alicante - co zobaczyć w tym regionie?
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Benidorm Walencja i Alicante - co zobaczyć w tym regionie?

Zamki

Z wielką chęcią odkrywaliśmy kolejne zamki. Przekonaliśmy się, że sporo ich w Hiszpanii jest. Jednym z takich najciekawszych był Zamek Xativa.

 • Zamek Xativa – twierdza znajdująca się nad miastem. Obecnie to w większości ruiny, jednak warto je zobaczyć. Aby zwiedzić obiekt, trzeba zakupić bilet wstępu. Przy biletach otrzymuje się mapę zamku. Można zwiedzić zamek dolny i górny. Rozciągają się stamtąd piękne widoki.
 • Zamek Vell – zamek połączony jest z kaplicą. Samą twierdzę można zwiedzać, jednak dojechaliśmy tam o wschodzie słońca, więc wszystko było zamknięte. W okolicy znajduje się wiele sadów mandarynkowych, które można zobaczyć z góry.
 • Zamek Morella – znajduje się na malowniczym wzgórzu nad miastem. Widać go już z daleka. Obowiązują bilety wstępu. Najlepiej samochodem stanąć na dole i podejść kilka minut do bram zamkowych.
Zamek Xativa
Zamek Xativa
Zamek Vell
Zamek Vell
Zamek Morella
Zamek Morella

Jaskinia

Jaskiń w Hiszpanii jest sporo i jest tam także najdłuższa podziemna rzeka w Europie, którą można przepłynąć łodzią. Znajduje się właśnie w regionie Walencji.

 • Cuevas de San Jose – to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania regionu Walencji i okolic Alicante. Jaskinie świętego Józefa to niezwykła podziemna przygoda. Trzeba wcześniej kupić bilet wstępu – najlepiej to zrobić online, ponieważ bilety szybko się sprzedają. Rejs trwa około 45 minut i odbywa się pod okiem przewodnika. Pisaliśmy już o tym miejscu na blogu – zobacz opis Cuevas de San Jose.
Cuevas de San Jose
Cuevas de San Jose

Ciekawe miejsca

Podczas podróży natknęliśmy się jeszcze na ciekawą pustelnię, którą dostrzegliśmy kierując się w stronę Walencji.

 • Ermita de Nuestra Senora de los Angeles – to pustelnia Matki Bożej Anielskiej w Sant Mateu. Można dojechać tam samochodem. Dookoła jest sporo roślinności, stare drzewa oliwne i ogromny spokój. Mogliśmy wejść do kaplicy i przespacerować się po malowniczym wzgórzu.
Ermita de Nuestra Senora de los Angeles
Ermita de Nuestra Senora de los Angeles
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.