Andaluzja nieoczywista – atrakcje i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Andaluzja to region znajdujący się na południu Hiszpanii. Tam zlokalizowane są takie miasta jak: Sewilla, Malaga, Kadyks czy Almeria. Podczas podróży dookoła Półwyspu Iberyjskiego dotarliśmy tam i spędziliśmy kilka dni. Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i staraliśmy się odkrywać atrakcje znajdujące się poza utartym szlakiem, więc jeśli szukasz mniej oczywistych atrakcji Andaluzji, które warto zobaczyć, to dobrze trafiłeś.

Zajrzyj również do wpisu o Aragonii – innego pięknego regionu Hiszpanii.

Andaluzja nieoczywista

1. Punkty widokowe

Punkty widokowe znajdują się na każdym kroku. Wiele takich miejsc jest po prostu przy drodze na zatoczkach. Wystarczy się zatrzymać i podziwiać. My wyznaczyliśmy sobie kilka takich szczególnych punktów widokowych.

  • Mirador de la Granatilla – znajduje się pomiędzy Carboneras i Mojacar. To miejsce mieści się na zatoczce, z której można podziwiać piękny krajobraz.
  • Viewpoint of La Amatista – z parkingu na miejsce można dojść w ciągu 1 minuty. Na końcu znajduje się ogrodzony taras widokowy.
  • Mirador del Marquesado – punkt widokowy, z którego można obejrzeć góry Sierra Nevada.
Andaluzja nieoczywista

2. Plaże

Zwiedzając Andaluzję nie sposób pominąć różnych plaż. Nie odkrywaliśmy każdej dokładnie, ponieważ w grudniu i tak woda nie nadawała się do kąpania. Kilka jednak miejsc udało się odwiedzić.

  • Playa de los Muertos – plaża, do której przylegają skały. Powyżej znajduje się punkt widokowy.
  • Playa del Arco – plaża z ciekawymi formacjami skalnymi, na które można wejść.
  • Playa Calaceite – cicha plaża przy drodze z widokiem na zamkową wieżę.
Andaluzja nieoczywista

3. Mirador de Canjayar

Jest taki punkt widokowy, któremu warto poświęcić więcej miejsca i go wyróżnić. To Mirador de Canjayar znajdujący się wysoko w górach. Rozciągają się z niego wspaniałe widoki i znajduje się tuż przy drodze. Cały ten teren jest niezwykle ciekawy i taki krajobraz widzieliśmy w Hiszpanii po raz pierwszy.

Andaluzja nieoczywista

4. Sierra Nevada

Sierra Nevada to najwyższe góry w kontynentalnej Hiszpanii. To właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt lądowej części państwa. Mulhacén mierzy 3478 m n.p.m. i prowadzą do niego szlaki turystyczne z różnych stron. Nie zdecydowaliśmy się na trekking, ponieważ trasa była za długa na wędrówkę z dzieckiem, a poza tym spadł śnieg i nie byliśmy pewni warunków.

Andaluzja nieoczywista
przewodnik

5. Castillo de La Calahorra – ciekawy zamek w Andaluzji

Castillo de La Calahorra to bardzo ciekawy zamek znajdujący się w Andaluzji. Można pod niego dojechać samochodem, ale największe wrażenie robi z drogi dojazdowej, zwłaszcza gdy wjeżdżamy do miejscowości. Grube mury i wieże górują nad miastem. Niestety nie mogliśmy go zwiedzać, ponieważ był zamknięty.

A jeśli już jesteśmy przy temacie zamków w Andaluzji, to zwróć uwagę jeszcze na zamek w Sohail.

Andaluzja nieoczywista
Andaluzja nieoczywista

6. Guadix

Ciekawym miastem Andaluzji i niezbyt dużym jest Guadix. Znajduje się tam między innymi zamek oraz katedra. Warto zatracić się w spacerze wąskimi uliczkami i zjeść coś z hiszpańskiej kuchni. Tutaj także znajdziesz sporo miejsc widokowych. Guadix to jedno z najstarszych miast na Półwyspie Iberyjskim.

Andaluzja nieoczywista

7. El Rocío

Przyjeżdżając do El Rocio trafiliśmy do miasteczka wyglądającego jak na Dzikim Zachodzie. Słynie przede wszystkim z sanktuarium maryjnego, jednak bardzo ciekawie wygląda. Ulice nie są asfaltowane ani wybrukowane. Wszędzie tam jest piasek. Przyjechaliśmy do El Rocio, gdy było święto i sporo się działo. Główną atrakcją były tam konie, którymi można było zwiedzić miasteczko i okolice.

Andaluzja nieoczywista

8. Park Narodowy Donana

Przy El Rocio znajduje się Park Narodowy Donana, który jest jednym z najważniejszych terenów podmokłych w Europie. Można tam zobaczyć różne gatunki ptaków, ruchome wydmy i piękne drzewa. Podobno najlepszą opcją zwiedzania parku jest wycieczka z przewodnikiem samochodem terenowym. Wtedy można wjechać w różne ciekawe zakamarki parku.

Andaluzja nieoczywista
Andaluzja nieoczywista

9. Mirador del Fin del Mundo

Niedaleko Guadix, o którym już pisaliśmy znajduje się miejsce z niepowtarzalnym widokiem. Przypomina trochę krajobrazy z innej planety. Gdy tam dotrzesz, to możesz zostać i podziwiać lub ruszyć na pieszą wędrówkę po okolicy. Mirador del Fin del Mundo znajduje się na płaskowyżu i można dojechać do niego samochodem. Droga jednak jest bardzo wąska i ciężko się minąć z drugim samochodem.

Andaluzja nieoczywista

10. Hoya De La Mora – wysokogórska droga w Hiszpanii

Hoya de la Mora to niezwykłe miejsce znajdujące się w górach Sierra Nevada. Przebiega tamtędy wysokogórska droga prowadząca do ośrodka narciarskiego będącego jednym z najpopularniejszych w Hiszpanii. Obszar ten jest również chętnie odwiedzany przez turystów pieszych i miłośników przyrody ze względu na wspaniałe krajobrazy i możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Stąd można dotrzeć na Mulhacen.

wysokogórska droga w Hiszpanii
wysokogórska droga w Hiszpanii

11. Cueva de Nerja

Cueva de Nerja, czyli Jaskinia Nerja, to system jaskiń położony w pobliżu centrum miasta Nerja na wybrzeżu Costa del Sol w południowej Hiszpanii. Jaskinię odkryła w styczniu 1959 roku grupa miejscowych chłopców, którzy weszli do niej przez wąskie zapadlisko. Eksploracja jaskini ujawniła jej rozległe komnaty i niezwykłe formacje. Najlepiej wcześniej zakupić sobie bilet online.

wysokogórska droga w Hiszpanii

12. Selwo Aventura – atrakcja dla dzieci w Andaluzji

Selwo Aventura to było coś więcej niż ogród zoologiczny. To ciekawa atrakcja dla dzieci w Andaluzji. Podróżowaliśmy z dzieckiem, więc szukaliśmy też ciekawych miejsc dla najmłodszych. Selwo Aventura przypomina safari i nawet jest taka opcja zwiedzania z przewodnikiem. Zobaczyliśmy tam między innymi nosorożce, które widzieliśmy po raz pierwszy na żywo.

atrakcja dla dzieci w Andaluzji
atrakcja dla dzieci w Andaluzji

13. Faro Punta Carbonera

Faro Punta Carbonera to latarnia morska i może nie ona w tym wszystkich jest najciekawsza, ale to, co od niej widać. Można pięknie zobaczyć Gibraltar i Skałę Gibraltarską. Poniżej jest także plaża, do której można zejść. Co więcej, widać również Afrykę i góry w Maroku.

atrakcja dla dzieci w Andaluzji
atrakcja dla dzieci w Andaluzji

14. Tarifa: najdalej na południe wysunięty punkt Europy

W mieście Tarifa znajduje się najdalej na południe wysunięty punkt Europy, który pobudza wyobraźnię. Miejsce jest bardzo ciekawe i znane głównie ze szkoły. Przyjemnie było tam dotrzeć i zobaczyć na własne oczy. Tam także Morze Śródziemne łączy się z Oceanem Atlantyckim. Wykorzystują to surferzy, którzy szaleją na wysokich falach.

Tarifa: najdalej na południe wysunięty punkt Europy

Jak dotrzeć do Andaluzji z Polski? Samochodem czy samolotem?

My do Andaluzji jechaliśmy z Polski samochodem, ponieważ jechaliśmy dookoła Półwyspu Iberyjskiego. Wiemy, że sporo osób przylatuje z Polski do Hiszpanii samolotem i potem wypożycza samochód. Tak najłatwiej zwiedzać tę część Hiszpanii. Można wybrać różne lotniska np. w Alicante czy Maladze. Wiemy, że sporo osób wybiera właśnie te dwa porty lotnicze.

Noclegi w Andaluzji

W Andaluzji spędziliśmy kilka dni i nocowaliśmy w różnych miejscach. Z noclegami nie było problemu – najwięcej było tuż przy morzu lub w większych miastach i przy popularnych atrakcjach.

Hiszpania
Hiszpania
Hiszpania
Hiszpania
Hiszpania
Hiszpania
Hiszpania

Co jeszcze zobaczyć w Hiszpanii? Sprawdź nasz wpis dotyczący regionu Walencji i Alicante. Tam także warto skierować swoje podróżnicze kroki.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.