Co zobaczyć w warszawie?
Mazowieckie,  Podróże z dzieckiem,  Poradnik

10 miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie + plan na weekend

 • Co warto zobaczyć w Warszawie?
 • Jakie atrakcje turystyczne zwiedzić w Warszawie?
 • Co obejrzeć w Warszawie z dzieckiem?
 • Jak spędzić weekend w stolicy?

Do Warszawy przyjechaliśmy pierwszego lutego w piątkowe popołudnie. Rano, tak jak w ostatnich 3 dniach odwiedziliśmy Kampinoski Park Narodowy, a teraz najbliższe chcieliśmy spędzić w stolicy Polski. Mieliśmy chwilę czasu, żeby zastanowić się, jak zaplanować weekend w Warszawie. Co w niej robić, jakie są najpopularniejsze atrakcje i jak zobaczyć ich jak najwięcej. Przez 2,5 dnia udało się poznać kilkanaście ciekawych miejsc, z których wybraliśmy 10 najciekawszych. Będą one oznaczone TOP10 Warszawa. Inne pozostaną bez znacznika.  

Piątek 

Pałac w Wilanowie

TOP10 Warszawa | Pod Pałac Królewski w Warszawie przyjechaliśmy w piątek po godzinie 13. Samochód zostawiliśmy na parkingu płatnym przy ulicy Stanisława Kostki Potockiego. Tak się złożyło, że w tym dniu opłaty za postój nie były pobierane. Wszystkie parkomaty były zalepione taśmami, więc na początek pobytu już zaoszczędziliśmy kilka złotych. Mieliśmy 3 godziny, żeby zwiedzić Pałac w Wilanowie, ponieważ ostatnie wejście było o 15, a całkowite zamknięcie muzeum godzinę później. Tak samo było w przypadku parku. Wieczorem można tutaj przyjść, zobaczyć Królewski Ogród Światła i poczuć się jak na królewskim dworze. Tę wystawę plenerową można oglądać do 3 marca 2019 roku w godzinach 16-21. 

Pałac w Wilanowie w Warszawie: co zobaczyć?

Zwiedzanie Pałacu w Wilanowie

Szliśmy do Pałacu w Wilanowie z myślą o wejściu do środka. Przed przyjazdem do hotelu mieliśmy zaplanowaną wizytę tylko w tym miejscu. Kupiliśmy bilety na trasę 1, czyli na ekspozycję stałą w pałacu oraz park. Koszt biletów to 20 złotych za osobę. Bilet ulgowy jest o 5 złotych tańszy. Przy wejściu do środka trzeba zostawić w szatni kurtki i plecaki. Zdjęcia można robić bez problemów. Trzeba tylko uważać, żeby nie przeszkadzać innym zwiedzającym. 

Co zobaczyć w Warszawie?

Weszliśmy na właściwą trasę, którą wskazała nam Pani z obsługi i rozpoczęliśmy oglądanie pięknych eksponatów muzealnych. Ludzi w środku nie było zbyt dużo, dlatego na spokojnie można było wszystko dokładnie obejrzeć. Pałac został wzniesiony w latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. W 2018 roku Pałac w Wilanowie odwiedziło 244 108 osób, a park, przedpole i dziedziniec 1 353 524 osoby. Muzeum można zwiedzać z audioprzewodnikiem, który kosztuje 12 złotych. W nim do wyboru jest kilka opcji językowych. Wysłuchanie całego nagrania zajmuje 90 minut. My bez niego spędziliśmy w środku około 45.

Warszawa - gdzie warto się wybrać?
Co warto zobaczyć w Warszawie?

Jak spędzić weekend w Warszawie?

Sobota – 16 kilometrów po Warszawie

Jak na planowanie zawsze przeznaczamy najmniej czasu, bo robimy prawie wszystko spontanicznie, to w tym przypadku musieliśmy poświęcić kilka chwil, żeby jak najwięcej zobaczyć. Przez ostatnie wieczory zastanawialiśmy się, jak spędzić weekend w Warszawie. Najwięcej minut zajęło nam planowanie soboty. Szukaliśmy w Internecie na innych blogach, jednak tych atrakcji w Warszawie jest tak dużo, że ciężko wszystko na raz zobaczyć. Postanowiliśmy wytyczyć sobie 16-kilometrową trasę, która poprowadzi nas warszawskimi uliczkami i pokaże sporo ciekawych miejsc.

Rynek Starego Miasta 

TOP10 Warszawa | Z noclegu przyjechaliśmy po godzinie 8 na parking na ulicy Podwale. Była to dla nas najlepsza opcja do startu, ponieważ było bardzo blisko na Rynek Starego Miasta. Ruszyliśmy, żeby zobaczyć fortyfikacje staromiejskie, a głównie Barbakan, który jest jednym z kilku tego rodzaju budowli w Europie. Dalej weszliśmy już na starówkę, na której znajduje się pomnik syrenki – symbol Warszawy. Teraz na środku jest lodowisko, jednak warto rozejrzeć się i zobaczyć dawne zabudowania. 

Ciekawe miejsca w Warszawie
Plan zwiedzania Warszawy

Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta III Wazy

TOP10 Warszawa | Przeszliśmy dalej ulicą Świętojańską na plac Zamkowy, na którym rozpoczyna się Trakt Królewski. Stoi na nim Kolumna Zygmunta III Wazy, która jest charakterystycznym punktem stolicy. W godzinach porannych spotkaliśmy tam tylko kilka osób. Sytuacja zmieniła się, gdy wracaliśmy. Po godzinie 14 Warszawa dopiero budziła się do życia. Można przystanąć tam na chwilę lub udać się na zwiedzanie Zamku Królewskiego. 

Co zwiedzić w Warszawie?
Weekend w Warszawie na rynku

Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki 

TOP10 Warszawa | Idziemy dalej Krakowskim Przedmieściem i przez skwer Adama Mickiewicza docieramy do Pałacu Prezydenckiego. Od 1994 roku jest to oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to największy pałac w Warszawie. Składa się z czterokondygnacyjnego korpusu głównego oraz dwóch dwukondygnacyjnych skrzydeł bocznych. Przed pałacem stoi pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a jak my byliśmy to stali także policjanci. 

Weekend w Warszawie w Śródmieściu
Warszawa na weekend

Plac Trzech Krzyży, Kancelaria Prezydenta RP i Kancelaria Sejmu

Po lewej stronie przechodzimy obok ławeczki księdza Jana Twardowskiego i dochodzimy do pomnika Mikołaja Kopernika. Tam rozpoczyna się ulica Nowy Świat, która będzie nas prowadziła przez kolejne minuty. Mijamy spokojne boczne uliczki Warszawy. Pogoda poprawia się, więc mamy nadzieję, że wyjdzie jeszcze słońce. Przed nami wyłania się ogromna palma stojąca w centrum ronda Charles’a de Gaulle’a. Na początku istnienia w 2002 roku budziła kontrowersja, a teraz jest dobrym punktem orientacyjnym dla turystów. Przechodzimy przez pasy przy pomniku Pamięci Powstańców Walczących o Wolną Polskę i wychodzimy przy kolejnym pomniku, tym razem Charles’a de Gaulle’a. Był to francuski generał, a następnie prezydent Francji. 

Jak spędzić weekend w Warszawie?

Dalej prowadzą nas ulice: Trzech Krzyży oraz Wiejska. A tam mamy Kancelarię Prezydenta RP i Kancelarię Sejmu. Wizyta w gmachu sejmu dostępna jest dla grup zorganizowanych po uprzedniej rezerwacji terminu. W tym przypadku należy skorzystać z Internetowego Systemu Rezerwacji Wizyty w Sejmie.

Weekend w Warszawie przy pałacu prezydenckim
Sejm w Warszawie na weekend

Łazienki Królewskie

TOP10 Warszawa | Zbliżaliśmy się powoli do Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-parkowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na terenie parku było tak ślisko, że trzeba było uważać, żeby się nie przewrócić. Na początku zobaczyliśmy Ogród Chiński, a potem wzdłuż Stawu Łazienkowskiego wyszliśmy na Agrykolę, z której pięknie widać Pałac na Wyspie.

Dalej przeszliśmy w kierunku muzeum i południowej strony wyspy, z której pięknie prezentował się amfiteatr. Kolejnym naszym celem był Belweder. Zanim do niego dotarliśmy, to zobaczyliśmy Nową Kordegardę, Biały Domek, Świątynię Sybilli i kupiliśmy magnes w domku z pamiątkami. 

Łazienki i inne ciekawe miejsca w Warszawie
Co w Warszawie na weekend?

Pałac Belweder

Weszliśmy na ulicę Belwederską obok pomnika Józefa Piłsudskiego. Nasze kroki skierowaliśmy w lewo, aby zobaczyć pałac od strony dziedzińca. W budce wartowniczej siedział mężczyzna i bacznie się nam przyglądał. Belweder jest zarządzany przez Kancelarię Prezydenta RP. W obiekcie znajduje się obecnie między innymi: sala marmurowa, lustrzana, łowicka, pompejańska, kaplica pw. NMP Królowej Polski, Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego czy Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari. 

Dalej Alejami Ujazdowskimi udaliśmy się obok Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Na Placu na Rozdrożu skręciliśmy w lewo i przez Plac Zbawiciela obraliśmy kierunek – Pałac Kultury i Nauki. 

Pałac Kultury i Nauki

TOP10 Warszawa | Pałac Kultury i Nauki widzieliśmy już z daleka. Wystarczyło przejść podziemnym przejściem i już byliśmy kilka kroków od kolejnego miejsca docelowego. Weszliśmy do budynku i skierowaliśmy się, żeby kupić bilet upoważniający do wjazdu na górę. Przy kasie nie było nikogo, tak samo potem przy windzie. Za wyjazd na trzydzieste piętro płaci się 20 złotych za osobę.

Bilet ulgowy po 15 złotych. PKiN otwarty jest od 10:00 do 20:00. My byliśmy około południa i pogoda akurat się poprawiła, porównując z porankiem. Wyjazd na górę zajmuje 19 sekund. Widoki z ostatniego piętra potrafią zrobić wrażenie. Całe szczęście, że udało się być tam w sobotę, bo jak dzień później szliśmy w pobliżu, to wszystko było zakryte przez chmury. 

Widok z Pałacu Kultury w Warszawie
Piękna Warszawa na weekend
Wieżowce w Warszawie na weekend
Jak spędzić weekend w Warszawie z małym dzieckiem?
Warte odwiedzenia miejsca w Warszawie

Grób Nieznanego Żołnierza 

TOP10 Warszawa | Grób Nieznanego Żołnierza to chyba punkt obowiązkowy podczas wizyty w Warszawie. Znajduje się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a podczas naszej sobotniej wycieczki był to ostatni główny punkt na trasie. Ideą powstania grobu jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza płonie wieczny znicz, a służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. 

Co zobaczyć w stolicy?

Z placu udaliśmy się ulicą Wierzbową i Senatorską, aż pod Zamek Królewski, który pod błękitnym niebem wyglądał o wiele ładniej niż rano jak, zaczynaliśmy. Skręciliśmy w lewo i ulicą Podwale dotarliśmy do samochodu. W międzyczasie zdecydowaliśmy się jeszcze pojechać na Stadion Narodowy. 

Co warto zobaczyć w stolicy?

Stadion Narodowy

TOP10 Warszawa | Stadion Narodowy w Warszawie to miejsce, które musi odwiedzić każdy kibic piłki nożnej w kraju. Ale jak się okazuje nie tylko miłośnicy tego sportu znajdą tam coś dla siebie. Jest to obiekt wielofunkcyjny, na którym w okresie zimowym zorganizowane jest lodowisko. I właśnie to przyciąga najwięcej Warszawiaków. Przekonaliśmy się o tym, jak o godzinie 14:30 przyjechaliśmy na parking pod stadionem. Koszt postoju to 10 złotych.

Jak weszliśmy do środka po schodach i przez przeszklone drzwi to skierowaliśmy się od razu do kasy. Kolejka była ogromna. Jak się potem zorientowaliśmy, to wszyscy czekali, aby kupić wejściówkę na lodowisko. Do zakupu biletu na wycieczkę po stadionie nie było chętnych. Zapłaciliśmy 22 złote za osobę i poczekaliśmy do 15:00, aż zbierze się grupa i z przewodnikiem udaliśmy się trasą „piłkarskie emocje”.

Ciekawe miejsca w stolicy
Plan zwiedzania stolicy

Mieliśmy okazję obejrzeć z trybun, jak to wszystko wygląda, byliśmy w loży VIP, szatni zawodników, miejscu, w którym piłkarze wychodzą na murawę, a na sam koniec w cenie biletu była możliwość wyjścia na punkt widokowy, na najwyższą trybunę. Ta atrakcja już bez przewodnika, który pożegnał się z nami po około 60 minutach. W naszej grupie było 12 osób, a w tym kilku młodych chłopaków, którzy być może w przyszłości zostaną gwiazdami futbolu. 🙂

Co zwiedzić w stolicy?
Weekend w stolicy
Warszawa na weekend z dzieckiem

Niedziela

Muzeum Powstania Warszawskiego

TOP10 Warszawa | W niedzielę opuściliśmy hotel po godzinie 9. W planach Warszawy na weekend było Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Pieniądza NBP. Zaparkowaliśmy bez większych trudności na ulicy Grzybowskiej. Na godzinę 10 stawiliśmy się przed bramą muzeum. Tam czekało już bardzo dużo osób, a do tego wycieczka harcerzy. Wejście w niedzielę na teren muzeum jest bezpłatne, dlatego ten fakt przyciąga sporo turystów.

W inne dni wejściówka kosztuje 25 złotych/bilet normalny i 20 złotych/bilet ulgowy. Dodatkowo można skorzystać z audioprzewodnika. Średni czas zwiedzania wynosi 2 godziny. My byliśmy trochę mniej, bo od godziny 10:00 do 11:30. Już w tym czasie mogliśmy się sporo dowiedzieć o walkach powstańców. Warto skorzystać z szatni i oddać kurtkę, bo w środku jest bardzo ciepło, zwłaszcza gdy ludzi będzie więcej. 

Stolica na weekend
Jak spędzić weekend w stolicy?

Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego 

Muzeum Powstania Warszawskiego zwiedzaliśmy, idąc od daty do daty, na specjalnie przygotowanych kartkach z kalendarza, które można sobie zabrać ze sobą. Są tam opisane dni, podczas których powstańcy walczyli z okupantem. Na parterze został przedstawiony czas okupacji oraz godzina „W”. Bardzo ciekawa jest Sala Małego Powstańca, gdzie dzieci mogą obejrzeć film, wcielić się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek oraz zobaczyć repliki dawnych zabawek, gier planszowych czy puzzli. 

Muzeum powstania warszawskiego
Muzeum powstania warszawskiego w Warszawie

Mamy możliwość przejścia kanałem, który ukazuje upadek Powstania oraz następujące po nim wydarzenia. W jednej z sal znajduje się replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. W tym samym pomieszczeniu w sali możemy obejrzeć film w 3D „Miasto Ruin”, pokazujący przelot nad zburzoną Warszawą. Czas trwania filmu to kilka minut. Muzeum Powstania Warszawskiego to świetna lekcja historii dla dzieci, jak i dorosłych. 

Muzeum powstania warszawskiego w stolicy
Plan zwiedzania stolicy w 3 dni
Plan zwiedzania stolicy na weekend

Atrakcje dla dzieci w Warszawie – Centrum Pieniądza NBP

TOP10 Warszawa | Po wyjściu z muzeum wybraliśmy się na spacer w kierunku Centrum Pieniądza NBP. Odległość między obiektami to 2,7 km. Przejście zajęło nam 30 minut. Wejście do Centrum Pieniądza jest bezpłatne w każdy dzień. Czynne jest w każdy dzień tygodnia oprócz poniedziałków i kilku innych dni w roku. Aby wejść do środka, musieliśmy przejść kontrolę, ponieważ nie wolno wnosić ze sobą niebezpiecznych narzędzi. Plecaki i kurtki zostawiliśmy w szatni na piętrze.

Weekendowy plan zwiedzania Warszawy

W obiekcie można poznać historię pieniądza, zobaczyć skarbiec, przejść się ulicą Bankową czy sprawdzić swojego pieniądze, czy są prawdziwe. Niedziela 03.02.2019 to był pierwszy dzień testowania audioprzewodników, z którymi będzie można zwiedzać Centrum Pieniądza NBP. Mieliśmy z nich skorzystać, jednak przed nami było kilka osób, a ludzie, którzy się tym zajmowali nie wiedzieli jeszcze do końca, jak się z tym obchodzić i długo się czekało. 

Weekendowy plan zwiedzania stolicy

Odwiedzając każde z pomieszczeń i czytając wszystkie informacje, można tam spędzić nawet kilka godzin. My byliśmy tam ponad godzinę, a mieliśmy tempo w miarę dobre. Bardzo fajną pamiątką jest możliwość wydrukowania biletu pamiątkowego, na którym znajduje się nasze imię i nazwisko lub to, co sobie tam wpiszemy oraz data naszej wizyty.

Centrum pieniądza w weekend w Warszawie

Wracając na parking przy Muzeum Powstania Warszawskiego, przeszliśmy znów obok Pałacu Kultury i Nauki, który w tym dniu był cały zasłonięty przez chmury. Przy samochodzie byliśmy na godzinę 14. Do domu wróciliśmy przed 19. Pierwszy raz byliśmy w Warszawie i uważamy, że była to bardzo owocna wizyta. Odwiedziliśmy sporo ciekawych miejsc znanych tylko z telewizji oraz poznaliśmy wiele ciekawych historii. Do Warszawy wrócimy na pewno, chociażby ze względu na Centrum Nauki Kopernik, które nie udało się nam teraz zobaczyć.   

Centrum pieniądza na weekend w Warszawie

Co warto zobaczyć w Warszawie, co jeszcze zwiedzić? Jakie są Twoje propozycje?

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

9 komentarzy

 • Dominika

  Naprawdę ciekawe miejsca 🙂 Dodałabym do tej listy jeszcze Galerię Polskiej Młodej Sztuki (Goypa) Miejsce jest co prawda dość nowe, ale zdecydowanie warte odwiedzenia 🙂 Możecie tam znaleźć wiele ciekawych dzieł młodych artystów. Jeśli coś szczególnie Wam się spodoba to taki obraz też można kupić 😉 Myślę, że wrócę tam jeszcze nie raz 😉

 • Wwa

  Zwiedzanie Warszawy w ciągu jednego czy dwóch dni to nie lada wyczyn, przecież w tym mieście mimo wojen jest naprawdę dużo do zobaczenia! Nie mniej, bardzo ciekawa lista przedstawiona we wpisie, dzięki!

 • Turysta

  Polecam na urlop pojechać do Bakałarzewa na Suwalszczyźnie!

  Jeśli chcesz odpocząć od zgiełku dużego miasta i kochasz jeziora to zachęcam udać się do Bakałarzewa blisko Suwałk. Są tu piękne, liczne jeziora (m.in. Sumowo, Siekierowo, Garbaś, Okrągłe, Gatne, Karasiewek, Skazdubek, Bolesty), płynie malownicza rzeka Rospuda oraz urocze rzeczki i strumyki. Warto zwiedzić poniemieckie bunkry z II wojny światowej, zabytkowy kościół, cmentarz żydowski, liczne plaże, Bulwar 500-lecia Bakałarzewa i Rynek bakałarzewski.
  Można też tu kupić działkę budowlaną lub rekreacyjną. Miasteczko ma bardzo dobry dojazd drogą wojewódzką, usytuowane jest 20 km od Suwałk i 14 km od Olecka. Polecam.
  Więcej na stronie gminy bakalarzewo.pl

 • Mariusz

  Proponuję jeszcze oprócz „Kopernika” wybrać się na taras czy właściwie dach biblioteki wojewódzkiej, która jest w pobliżu. To najlepiej zrobić w ciepłe miesiące wiosna lato. Kiedy ten ciekawy ogród taras różnie kwitnie. Polecam także Stacje Muzeum, puki jeszcze istnieje. Ciekawe miejsce. U Was najbliższe jest w Chabówce, ale w Warszawie są eksponaty, których brak jest gdzie indziej. Niesty trochę zaniedbane. A blisko Warszawy polecam Sochaczew i tam muzeum kolejki wądkotot, gdzie z parowozem można się wybrać do Puszczy Kampinoskiej.

 • Komyczki

  Podobna trasą zwiedzałam Warszawę będąc tam kilka lat temu. Też pierwszy raz. Nie byłam tylko w Muzeum Pieniądza ale za to udało mi się być w Centum Nauki Kopernik. Świetne miejsce. Polecam zwłaszcza jak córka Wam podrośnie. Jest naukowy plac zabaw tylko dla młodszych dzieci. Starsi nie mają tam wstępu. Nie byłam tam tylko w planetarium bo wycieczke zaplanowałam bardzo intensywnie i nie starczyło czasu. Myślę że najważniejsze i najciekawsze zabytki i miejsca zwiedziliście.

 • Kluski Wędrowne

  Za dwa tygodnie wybieramy się ponownie do Warszawy i postaramy sie zobaczyć to, czego jeszcze nie mieliśmy okazji widzieć.
  Kilka pozycji z Waszej listy się znajdzie – Wilanów i Kancelaria Prezydenta.
  Podziwiam, że udało Wam się przebrnąć przez Muzeum Powstania Warszawskiego w takim czasie, my zazwyczaj spędzaliśmy tam co najmniej 3 godziny 😮

  Pozdrawiamy serdecznie!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *