Bośnia i Hercegowina – co warto zobaczyć? Nasze miejsca, które odwiedziliśmy

Bośnia i Hercegowina to państwo na Bałkanach graniczące z Chorwacją, Czarnogórą oraz Serbią. Odwiedziliśmy je, podczas naszej ponad miesięcznej podróży po Bałkanach. Wjechaliśmy z Czarnogóry, a potem wyjeżdżaliśmy do Chorwacji. Bośnia w niewielkim stopniu ma dostęp do Morza Adriatyckiego.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Na zwiedzanie Bośni i Hercegowiny mieliśmy zaplanowane 3 dni i chcieliśmy je wykorzystać jak najlepiej się tylko da. Mieliśmy wyznaczone na mapie miejsca w różnych częściach kraju, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Mostaru i okolicy.

Nocleg w Bośni i Hercegowinie

Nocleg znaleźliśmy w miasteczku Ljubuski niedaleko granicy z Chorwacją. Bliskość granicy była dla nas najważniejszym czynnikiem, ponieważ kolejnym państwem, do którego jechaliśmy była właśnie Chorwacja. Gdy szukaliśmy noclegów, to widzieliśmy też dużo obiektów w Mostarze i Medjugorie.

W Ljubuski znajduje się sporo dużych marketów spożywczych. Są także różne restauracje.

Przekraczanie granicy

Granicę Czarnogóra – Bośnia i Hercegowina przekroczyliśmy na przejściu granicznym Sitnica. Jeśli wpiszesz w nawigację naplatna stanica Sitnica, to znajdziesz to miejsce. Przejście jest wysoko w górach, więc nie spodziewaliśmy się jakichś większych kolejek. Faktycznie tak było. Najpierw mieliśmy budkę graniczną przy wyjeździe z Czarnogóry, a po chwili przy wjeździe do Bośni i Hercegowiny. Przed nami nie było nikogo, więc sprawdzanie nie trwało długo. Wjechaliśmy na dowodach osobistych i mieliśmy także zieloną kartę. Zielona karta nie jest obowiązkowa, ale czytaliśmy, że warto ją mieć. Po przejechaniu granicy pierwszy raz zameldowaliśmy się w nowym państwie.

Trebinje – tutaj wymieniliśmy walutę w kantorze

Od razu po przekroczeniu granicy skierowaliśmy się do Trebinje. To miasto, w którym mieliśmy wyznaczony kantor wymiany walut. W Bośni obowiązuje BAM, czyli marka zamienna. Wiedzieliśmy, że w wielu miejscach nie można płacić kartą, dlatego chcieliśmy mieć gotówkę przy sobie. Tak np. było w Albanii, gdy kupowaliśmy Internet na Bałkany. Wtedy w salonie przyjmowali wyłącznie gotówkę. Kantor w Trebinje to MJENJACNICA NEBAC (Exchange office).

Atrakcje Bośni i Hercegowiny – co zobaczyliśmy?

W ciągu trzech dni odwiedziliśmy kilka pięknych miejsc. Podczas przejazdów samochodem oglądaliśmy wspaniałe widoki, więc napawaliśmy się pięknymi górami. Z drugiej strony wszędzie było pełno śmieci tak jak na całych Bałkanach.

Trebinje – Hercegowińska Gracanica

Wymieniliśmy walutę i pojechaliśmy na górę znajdującą się nad miastem. Tam zlokalizowana jest Hercegowińska Gracanica, czyli prawosławna cerkiew. Wzniesiono ją na przełomie 1999 i 2000 roku. Stanowiła grobowiec Jovana Ducicia, który był serbskim poetą. Przy samej cerkwi znajduje się bezpłatny parking. Można zobaczyć także dzwonnicę oraz zakupić pamiątki. Z punktu widokowego można obejrzeć wspaniałe krajobrazy na miasto i okoliczne góry. Na miejscu spędziliśmy jakieś 15 minut.

Bośnia zwiedzanie
Bośnia zwiedzanie

Mogorjelo

Jechaliśmy dalej z ustawionym kierunkiem na Mogorjelo. To jedna z mniej oczywistych atrakcji w Bośni i Hercegowinie. Mieliśmy dłuższy przejazd, a po drodze mijaliśmy park Hutovo Blato. Wisiały nad nami chmury i gdy dojechaliśmy na parking przy Magorjelo, to zaczynało już kropić.

Magorjelo to dawna rzymska willa, którą datuje się na IV lub V wiek naszej ery. Obecnie pozostały tylko ruiny. Aby wejść na ich teren, to należy przejść przez dziedziniec restauracji – Restaurant Villa Rustica Mogorjelo. Dawniej była to willa, ale niestety uległa wielkiemu pożarowi. Obecnie zwiedzanie nie trwa więcej niż 10 minut. Są tam także tablice informacyjne o tym miejscu.

bałkany
bałkany
przewodnik

Twierdza Hercega Stjepana Vukcicia Kosaca

Nad miastem Ljubuski góruje twierdza, którą można zwiedzać. Parking znajduje się 5 minut od wejścia. Zamek wygląda bardzo ciekawie, a do tego dochodzą jeszcze wspaniałe widoki. Tam mieliśmy okazję zobaczyć tęczę, która wydawała się być, jak na wyciągnięcie ręki. Twierdzę wzniesiono przy skałach na wysokości około 343 m n.p.m. To kolejna z mniej oczywistych atrakcji Bośni i Hercegowiny. Zwiedzanie zajmuje około 20 minut.

Bośnia ciekawe miejsce
MYNASZLAKU FILM
Bośnia

Wodospady Kravica – największa atrakcja Bośni i Hercegowiny

Nie mogliśmy odpuścić sobie wycieczki do chyba największej atrakcji turystycznej Bośni i Hercegowiny. Są to Wodospady Kravica, które co roku przyciągają tłumy turystów. Wodospady wyglądają pięknie i warto tam trafić, chociaż cena nie jest najniższa. Często to miejsce porównywane jest z Wodospadami Krka w Chorwacji. Dla nas te chorwackie są o wiele piękniejsze. Napisaliśmy już osobny tekst o bośniackich wodospadach. Sprawdź – Wodospady Kravica.

Bośnia i Hercegowina - atrakcje
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Wodospad Kocusy

Niedaleko znajdują się Wodospady Kocusy. W Google Maps widzieliśmy, że są tymczasowo zamknięte, ale pojechaliśmy. Na miejscu okazało się, że nie ma tam żadnych godzin otwarcia i biletów wstępu. Po prostu przechodzi się przez mostek i już można oglądać piękny widok. Tuż obok jest duży parking i restauracje – Restoran Vodopad Kocusa-Veljaci oraz Prirodni vodeni park Kocusa. Na miejscu byliśmy 10 minut. Przed wodospadami są ławeczki, na których można usiąść i podziwiać. Niektórzy nawet schodzą tuż nad wodę.

bałkany

Medjugorie – pielgrzymki z Polski

Do Medjugorie (Medziugorie) odbywają się liczne pielgrzymki z Polski. Nawet u nas z okolicznych kościołów także co jakiś czas ludzie tam jadą. Przyjechaliśmy tam w sobotnie południe. Nie spodziewaliśmy się, że poza sezonem spotkamy tyle ludzi. Bezpłatny parking za sanktuarium był pełny, a przy pamiątkach kręciło się sporo ludzi.

Końcem 2023 roku byliśmy w Fatimie podczas naszej ponad miesięcznej podróży dokoła Półwyspu Iberyjskiego. Fatima zrobiła na nas o wiele większe wrażenie. Było na pewno ciszej i dostojniej. Tutaj w Medjugorie wyglądało wszystko, tak jakby były pamiątki, restauracje i dopiero potem kościół. Wizerunek Maryi mogliśmy znaleźć nawet pantoflach i jajkach. Kilka minut od parkingu znajduje się szlak prowadzący na Górę Objawienia. Można podjechać na sam początek i zostawić samochód.

bałkany
bałkany
bałkany

Stary Most w Mostarze – jedna z największych atrakcji turystycznych Bośni i Hercegowiny

Innym bardzo popularnym miejscem w Bośni i Hercegowinie jest miasto Mostar. Znajduje się tam słynny Stary Most, który wpisano na listę UNESCO. W sezonie można spotkać tam wielu turystów. My pojechaliśmy tam poza sezonem i to dodatkowo o godzinie 7 rano, więc nie spotkaliśmy nikogo. Oprócz tego wybraliśmy się jeszcze na zwiedzanie innych atrakcji Mostaru. O tym mieście napisaliśmy osobny tekst. Sprawdź atrakcje Mostaru.

Atrakcje w Bośni

Źródła rzeki Buny w Blagaj

Niedaleko od Mostaru znajduje się Blagaj, urokliwa miejscowość, w której można zobaczyć ogromną skałę, a w niej źródła rzeki Buny. Wygląda to spektakularnie, zwłaszcza po zimie. Wody jest bardzo dużo, nawet, tyle że tarasy sąsiednich restauracji były zalane. 3 minuty wcześniej mieści się parking. Można także wstąpić do klasztoru derwiszów, który jest po drugiej stronie rzeki. O tym miejscu pisaliśmy już w osobnym wpisie. Sprawdź źródła rzeki Buny w Blagaj.

bośnia - co zobaczyć

Twierdza Blagaj

Nad źródłami rzeki znajduje się twierdza, do której można dotrzeć znakowanym szlakiem pieszym. Z parkingu przy źródłach przejechaliśmy wyżej w góry. Tam czekało nas około 30-minutowe podejście. Samo zwiedzanie twierdzy nie trwało dłużej niż 20 minut, bo to tylko ruiny, ale rozciągały się stamtąd tak piękne widoki, że warto było się zmęczyć.

Ciekawe miejsca w Bośni

Jazda samochodem przez Bośnię i Hercegowinę

Samochodem jeździło się bardzo dobrze. Nie mieliśmy żadnych problemów na drogach. Stacje benzynowe były dość często. Musieliśmy uważać na ostrych zakrętach. Czasami psy, a nawet świnie mogą wpaść na drogę, więc trzeba uważać.

bośnia i hercegowina
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.