Blagaj w Bośni i Hercegowinie – źródło rzeki Buny i twierdza na skałach. Jak tam dojechać?

Blagaj znajduje się w Bośni i Hercegowinie. To mała miejscowość, która słynie z pięknego miejsca – źródła rzeki Buny. To miejsce wygląda spektakularnie za sprawą skał, które znajdują się nad wodą oraz klasztoru derwiszów mieszczącego się tuż nad rzeką. Później pojechaliśmy kilka minut dalej, gdzie znajduje się twierdza na skałach – o tym szczegółowo jeszcze za chwilę. Zobacz także inne ciekawe miejsca, które odwiedziliśmy w Bośni i Hercegowinie.

Blagaj w Bośni i Hercegowinie

Blagaj – jak dojechać do źródła rzeki Buny?

Chwilę wcześniej zwiedzaliśmy Mostar i Stary Most wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przyjechaliśmy do Blagaj i zatrzymaliśmy samochód na parkingu w pobliżu restauracji Hladovina. Tam postój był bezpłatny.

  • Współrzędne parkingu: 43.2558, 17.9021.

Gdy wyszliśmy z samochodu, to już bardzo głośno było słychać płynącą rzekę.

Jak zwiedzić to miejsce?

My poszliśmy najpierw na most, który znajdował się na rzece. Wody było bardzo dużo. Obok mieliśmy restauracje i woda podchodziła im prawie pod same drzwi. Gdy jest mniej wody, to na tarasie normalnie mogą siedzieć ludzie.

  1. Zwiedzanie klasztoru derwiszów – można go zwiedzać w określonych godzinach. Przy wejściu są podane aktualne godziny. Wejście jest płatne – 5 euro. Przed wejściem należy zdjąć buty, nakryć głowę chustą, kolana i zakryć długą spódnicą. Klasztor derwiszów to świątynia muzułmańska. Na miejscu znajduje się także restauracja z tradycyjnym jedzeniem.
  2. Punkt widokowy na klasztor i skały – z tego miejsca wszystko najlepiej jest widać. Jak do niego dojść? Z powyższego parkingu od razu przed budynkami trzeba skręcić w prawo i podejść około 3 minuty. Będą tam znaki wskazujące drogę. Na końcu znajdują się ławeczki.
  3. Punkt widokowy z restauracji – to miejsce znajduje się przy restauracji Vrelo. Można tam wejść po schodkach i zobaczyć rzekę z innej perspektywy.

Na miejscu spędziliśmy około 30 minut. W sezonie otwarte są tam chyba jeszcze sklepiki z pamiątkami. Teraz wszystko było zamknięte.

Blagaj w Bośni i Hercegowinie
Blagaj w Bośni i Hercegowinie
Blagaj w Bośni i Hercegowinie
Blagaj w Bośni i Hercegowinie
przewodnik
Blagaj w Bośni i Hercegowinie
Blagaj w Bośni i Hercegowinie
Blagaj w Bośni i Hercegowinie
Co zobaczyć w Bośni

Tvrdava Hercega Stjepana Kosace – Twierdza Blagaj

Mieliśmy jeszcze chwilę czasu, więc postanowiliśmy odwiedzić jeszcze Twierdzę Blagaj. Jechaliśmy do góry krętą i wąską drogą. Zmierzaliśmy na parking, który znajdował się pod zamkiem. Parking był bezpłatny. Stanęliśmy tuż przy wejściu na szlak.

  • Współrzędne parkingu: 43.2616, 17.9050.

Do twierdzy prowadziła wydeptana ścieżka. Wiodła zakosami, a rozpoczynała się przy tablicy informacyjnej. Wejście zajęło nam około 30 minut. Do przejścia mieliśmy 900 metrów. Po drodze są ławeczki, na których można sobie usiąść i odpocząć.

Zwiedzanie twierdzy

Zwiedzanie Twierdzy Blagaj zajęło nam 20 minut. Nie było tam zbyt wiele do roboty. Obiekt jest w remoncie, stoją rusztowania. Po wejściu na dziedziniec można objąć wszystko wzrokiem. Największą atrakcją jest wejście na wieżę widokową, z której rozciągają się wspaniałe krajobrazy. Powiewa tam flaga Bośni i Hercegowiny.

Co zobaczyć w Bośni
Co zobaczyć w Bośni
Co zobaczyć w Bośni
Co zobaczyć w Bośni
Twierdza Blagaj
Twierdza Blagaj
Twierdza Blagaj
Twierdza Blagaj
Twierdza Blagaj
Twierdza Blagaj
Twierdza Blagaj

Co zobaczyć w okolicy?

Możesz odwiedzić Mostar, w którym na pewno spędzisz kilka godzin, a także pojechać do Wodospadów Kravica. Niedaleko jest także Medjugorie, do którego przybywa wielu pielgrzymów.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.