10 ciekawych miast w Polsce, które warto zwiedzić

Przygotowaliśmy zestawienie pięknych i ciekawych miast w Polsce, które warto zwiedzić podczas swoich podróży. Możesz to potraktować jako pomysł na krótki wypad, romantyczny weekend czy wycieczkę jednodniową. Jeśli nie masz pomysłu, gdzie warto pojechać i jakie miasto jest fajne, to skorzystaj z naszych podpowiedzi.

1. TORUŃ – JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIAST W POLSCE

Toruń to dla nas jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Spędziliśmy tam kilka dni na aktywnym zwiedzaniu i poznaliśmy ciekawe miejsca. Miasto słynie z licznych zabytków, są atrakcje dla dzieci, tematyczne muzea i widoki na miasto. Znajduje się tam między innymi Muzeum Podróżników czy Dom Legend Toruńskich. Toruń to miasto pierników, dlatego polecamy Żywe Muzeum Piernika.

Najpiękniejsze miasto w Polsce

2. PRZEMYŚL

Przemyśl znajduje się w województwie podkarpackim, dlatego jeśli ktoś jedzie w Bieszczady, to koniecznie po drodze powinien do niego zajrzeć. Miasto odwiedziliśmy podczas naszej podróży po Pogórzu Przemyskim. Te tereny są bardzo malownicze i spokojne. Tym właśnie nas urzekł Przemyśl – wielkim spokojem. Zobaczysz tam między Twierdzę Przemyśl, Wzgórze Trzech Krzyży czy Muzeum Dzwonów i Fajek. To miasto potrafi pozytywnie zaskoczyć.

PRZEMYŚL - miasto w Polsce, które warto zobaczyć

3. SZCZAWNICA W PIENINACH

Szczawnica to piękne uzdrowisko w województwie małopolskim. Położone jest na granicy dwóch pasm górskich – Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. Już od pierwszego przyjazdu w góry można się zakochać. To właśnie tam można rozpocząć swoje pierwsze przygody z górami, ponieważ szlaki są łatwe i bardzo widokowe. Tereny są odpowiednie na wycieczkę rowerową, np. po Drodze Pienińskiej, którą można dotrzeć do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. W Szczawnicy rozpoczynają się szlaki turystyczne na Palenicę, Sokolicę, Przehybę czy Wysoką – najwyższy szczyt Pienin.

Ciekawe miasto w Polsce

4. SANDOMIERZ

Sandomierz znajduje się w województwie świętokrzyskim. Swoją popularność w dużej mierzy zawdzięcza serialowi Ojciec Mateusz. Od kilku lat Sandomierz zwany jest miastem Ojca Mateusza. Znajduje się tam między innymi Podziemna Trasa Turystyczna, ulica z Uchem Igielnym, urokliwy Rynek czy piękny zamek. Nie można zapominać o spacerze Wąwozem Królowej Jadwigi i wycieczce w Góry Pieprzowe.

Sandomierz - miasto w Polsce
przewodnik

5. KIELCE

Na zwiedzanie Kielc wybraliśmy się całkiem niedawno. Znajdują się w województwie świętokrzyskim. Zrobiły na nas spore wrażenie, chociaż sporo osób nie traktuje ich jako główny cel turystyczny. Kielce to idealne miasto w Polsce na weekend i dłuższy urlop. Oprócz atrakcji w mieście, do zwiedzania czeka również piękna okolica. W samym miasteczku warto zobaczyć np. Rezerwat Przyrody Kadzielnia, Muzeum Zabawek i Zabawy czy Centrum Geoedukacji przy Rezerwacie Przyrody Wietrznia.

ciekawe miasto w polsce

6. WISŁA

Wisła znajduje się w województwie śląskim, do którego lubimy wracać. Nas przede wszystkim przyciągają góry, ponieważ miasto jest położone pomiędzy nimi. My zdecydowaliśmy się zwiedzać atrakcje Wisły na rowerze, co było dobrym pomysłem. Kolejką możesz wjechać na szczyt skoczni narciarskiej w Wiśle Malince. Do tego jest Muzeum Adama Małysza, urokliwy staw z kładką, wodospad, zbiornik wodny Wisła Czarne i wiele szlaków turystycznych.

ciekawe miasto w polsce

7. SZKLARSKA PORĘBA

Szklarska Poręba położona jest w województwie dolnośląskim, które słynie z wielu atrakcji. Lubimy to miasteczko, ponieważ wokół znajduje się wiele górskich szlaków i szczytów do zdobycia. To tereny Karkonoskiego Parku Narodowego. Zwiedzić tam można między innymi Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka, Złoty Widok czy zobaczyć Skałę Chybotek.

szklarska poręba - miasto w polsce

8. ZIELONA GÓRA

Zielona Góra znajduje się w województwie lubuskim. To miasto potrafi pozytywnie zaskoczyć i my lubimy tam wracać. Odwiedziliśmy tam np. Ogród Botaniczny, Muzeum Etnograficzne czy Palmiarnię. Jak Wrocław ma krasnale, Gdańsk lwy, to Zielona Góra ma bachusiki. Są to mali mieszkańcy miasta, znajdujący się w różnych miejscach. Spotkasz np. Clubikusa, Hubertikusa czy Śpiocha. To fajna atrakcja, jeśli ktoś podróżuje z dziećmi. Polecamy na zwiedzanie całe województwo lubuskie.

9. GDAŃSK

Gdańsk znajduje się w województwie pomorskim. Jest to idealne połączenie możliwości zwiedzania zabytków i wypoczynku nad Morzem Bałtyckim. Gdańsk to również miasto pełne historii. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Westerplatte oraz obszar Głównego Miasta. Dzieci na pewno ucieszą się z wizyty w ZOO. Warto wybrać się na zwiedzanie stadionu Lechii Gdańsk, a także zobaczyć Archikatedrę Oliwską. Polecamy spacer wczesnym rankiem, gdy jeszcze ulice są ciche i spokojne.

gdańsk

10. STARY SĄCZ

Jako lokalni patrioci polecamy przyjechać do Starego Sącza. Znajduje się w województwie małopolskim tuż obok Nowego Sącza pomiędzy dwiema rzekami – Popradem i Dunajcem. Miasto jest często odwiedzane przez pielgrzymów za sprawą ołtarza papieskiego. Jednak od jakiegoś czasu nową atrakcję jest ścieżka w koronach drzew, często zwana również leśnym molo. Polecamy również zwiedzić Sądecczynę. Przygotowaliśmy wpis o 100 ciekawych miejscach, które warto zobaczyć do 50 kilometrów od Nowego Sącza.

STARY SĄCZ
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.