Velo Czorsztyn – najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce. Jak wygląda szlak wokół jeziora? Wariant krótszy i dłuższy z mapą

Velo Czorsztyn to malownicza trasa rowerowa poprowadzona prawie wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Wycieczkę możesz rozpocząć w dowolnym miejscu. Możesz wybrać dwa warianty trasy, żeby zatoczyć pętlę – krótszy z rejsem statkiem lub dłuższy przez Przełęcz Osice. Szlak prowadzi blisko wody z pięknymi widokami na Pieniny, Gorce, Tatry oraz dwa Zamki. Pierwszym jest Zamek Dunajec w Niedzicy, a drugi to Zamek Czorsztyn. Oba obiekty można przy okazji zwiedzić.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Jeśli nie masz ze sobą roweru, to w pobliskich miejscowościach istnieje wiele wypożyczalni. Nawet niektóre noclegi mają opcję wypożyczenia. Część Velo Czorsztyn pokrywa się z Velo Dunajec, o którym kiedyś pisaliśmy na blogu. My uwielbiamy przyjeżdżać w okolice Czorsztyna. Zawsze te krajobrazy wyglądają przepięknie.

Velo Czorsztyn

Rowerowa trasa Velo Czorsztyn – najważniejsze informacje. O czym trzeba wiedzieć?

 • Trasa Velo Czorsztyn przeznaczona jest i dla profesjonalistów i dla amatorów. Nie ma tam większych trudności technicznych, ponieważ nawierzchnia jest asfaltowa.
 • Trasa nie jest płaska, ponieważ zdarzają się podjazdy i zjazdy. Najtrudniejszy podjazd, to ten w Falsztynie od południowej strony jeziora.
 • Krótszy wariant mierzy 28,3 km, a dłuższy 38,5 km. Podczas krótszego wariantu musisz przepłynąć statkiem z Czorsztyna do Niedzicy lub odwrotnie. Statki pływają od maja do września od godziny 9:00 do 18:00, dlatego o tym warto pamiętać.
 • Najlepiej korzystać z nawigacji w telefonie, żeby gdzieś nie zgubić drogi.
 • W wakacje oraz w weekendy ruch może być bardzo duży, dlatego najlepiej zdecydować się na poranną wycieczkę.
 • Czorsztyn i Niedzica to takie umowne miejsca startu Velo Czorsztyn, jednak możesz to zrobić w każdym momencie.
 • Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, a chce wyruszyć chociaż na krótki odcinek, to najlepiej wybrać stronę północną i przejechać np. z Dębna do Czorsztyna lub odwrotnie.
 • Podczas przejazdu napotkasz tak zwane MOR-y, czyli Miejsca Obsługi Rowerzystów.
 • Gdy jedziesz dłuższym wariantem przez Przełęcz Osice, to pamiętaj, że tam jest spory ruch. Ten odcinek najlepiej pokonać wcześnie rano. W sezonie letnim możesz startować już około piątej rano. Do przejechania jest tam około 11 kilometrów.
 • Nawierzchnia jest asfaltowa, jednak nie w całości przebiega poza ruchem samochodowym. W niektórych miejscach trzeba uważać.
Velo Czorsztyn
przewodnik

Mapa trasy rowerowej Velo Czorsztyn – kierunek z Niedzicy do Czorsztyna (krótszy wariant)

Na poniższej mapie możesz zobaczyć orientacyjny przebieg trasy rowerowej z Niedzicy w kierunku Czorsztyna. Według mapy to 27 kilometrów, a czas przejazdu wynosi 1 godzinę i 58 minut. Na trasie jest 186 metrów podjazdu. Jak zobaczysz poniżej, to pomiędzy dwoma zamkami (tutaj, gdzie początek i koniec) na wodzie widać linie przerywane. To właśnie trasa statku i przeprawy na drugą stronę. Bilet dla rowerzysty w jedną stronę kosztuje 18 złotych na statku Czorsztynianka.

Mapa trasy rowerowej Velo Czorsztyn – kierunek z Czorsztyna do Niedzicy wokół Jeziora Czorsztyńskiego (dłuższy wariant)

Na poniższej mapie możesz zobaczyć dłuższy wariant trasy bez opcji ze statkiem. Tutaj proponuję wariant od Czorsztyna do Niedzicy przez Przełęcz Osice, żeby ten newralgiczny odcinek przejechać na samym początku. Tutaj można powiedzieć, że jest to pełnoprawna trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego przebyta na rowerze. Według mapy trasa mierzy 39,6 km, a czas przejazdu to 2 godziny i 56 minut. Na dłuższym wariancie szlaku rowerowego jest 469 metrów podjazdu.

 • Bezpłatny parking w Czorsztynie znajduje się tuż przy szlaku na ulicy Zamkowej.
 • Współrzędne parkingu: 49.4387, 20.3349.

Atrakcje na Velo Czorsztyn – co zobaczysz na ścieżce rowerowej?

Na szlaku wokół Jeziora Czorsztyńskiego zobaczysz dwa zamki – Zamek Dunajec w Niedzicy oraz Zamek Czorsztyn. Jest zapora, z której rozciągają się piękne widoki. Widać Tatry, więc wycieczka będzie jeszcze przyjemniejsza. Polecamy obejrzeć zabytkowy kościół w Dębnie, który wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. We Frydmanie znajdują się stodoły spiskie, w Falsztynie Falsztyńskie Skałki, a tuż obok Uroczysko Zielone Skałki. Tutaj znajdziesz więcej atrakcji nad Jeziorem Czorsztyńskim i w okolicy.

Velo Czorsztyn
MYNASZLAKU FILM
trasa rowerowa w polsce
trasa rowerowa wokół jeziora czorsztyńskiego
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
trasa rowerowa wokół jeziora czorsztyńskiego
trasa rowerowa wokół jeziora czorsztyńskiego
trasa rowerowa wokół jeziora czorsztyńskiego
trasa rowerowa wokół jeziora czorsztyńskiego
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.