Jezioro Czorsztyńskie – atrakcje. Co warto zobaczyć i jak spędzić czas?

Jezioro Czorsztyńskie to miejsce, które bardzo często mijamy w drodze na Podhale, czy to na wycieczkę, czy na plener ślubny z widokiem na Tatry. Teraz mamy okres urlopowy, a jeśli należysz do grona osób, które nie wiedzą, gdzie udać się na wakacje, to tym wpisem chcemy Ci podpowiedzieć, gdzie możesz spędzić swój wymarzony urlop.

Jezioro Czorsztyńskie jest idealnym miejscem, w którym można spędzić wakacje ze swoją rodziną. Znajduje się w Małopolsce, w zbiorniku wodnym na Dunajcu, pomiędzy Pieniami a Gorcami w Kotlinie Nowotarskiej. Ten zbiornik wodny ma 49,5 m głębokości, 9 kilometrów długości, a także 1,3 kilometra szerokości. Maksymalną szerokość, jaką może mieć to jezioro, to 1,75 kilometra. Jezioro jest bardzo ciekawym miejscem, ponieważ blisko niego można znaleźć takie miejscowości jak: Maniowy, Kluszkowce, Dębno czy Niedzica. Na poniższej mapie zaznaczyliśmy opisane miejsca.

Jezioro Czorsztyńskie - atrakcje. Co warto zobaczyć i jak spędzić czas?

Jak dojechać nad Jezioro Czorsztyńskie?

Jezioro Czorsztyńskie jest miejscem dla absolutnie każdego. Znaleźć można tutaj wiele atrakcji, które zapełnią rozrywkę na długi czas. Pozostaje tylko teraz kwestia dojazdu na miejsce.

Jezioro znajduje się w województwie małopolskim między Krościenkiem nad Dunajcem a Nowym Targiem. Jeśli chcemy dojechać tam jak najszybciej, to najlepiej ustawić sobie nawigację GPS. Z Krakowa to około 2 godziny drogi. Musisz jechać Zakopianką, a później w Nowym Targu skręcić na drogę 969 w stronę Nowego Sącza. Tą drogą trafimy na miejsce bez żadnego problemu. Jeśli w trakcie dojazdu wystąpią jakiejś trudności, to można zadzwonić do miejsca, do którego jedziemy po więcej informacji.

Jezioro Czorsztyńskie - atrakcje. Co warto zobaczyć i jak spędzić czas?

Zamek w Czorsztynie, Zamek Dunajec w Niedzicy i zapora

We wsiach Niedzica i Czorsztyn można znaleźć bardzo fajne atrakcje turystyczne, które zapewnią wiele frajdy dla całej rodziny. Znajduje się tam, m.in.

 1. Zamek Dunajec w Niedzicy z XIV wieku.
 2. Prywatny cmentarz Salamonów pod skałą Groby.
 3. Zapora Niedzica lub inaczej mówiąc – Zapora Czorsztyńska.
 4. Zamek w Czorsztynie.

Zapora wodna należy do wsi Niedzica. Położona jest ona w Pieninach. Warto jeszcze wiedzieć, że gromadzi ona wody Dunajca, w związku z czym tworzy Jezioro Czorsztyńskie. Zapora prezentuje się naprawdę bardzo ładnie. Główną funkcją zapory wodnej jest zapobieganie powodzi. Poza tym zapora pełni także inne funkcje dla okolicznych mieszkańców. Zapora Niedzica jest jedną z największych tutejszych atrakcji turystycznych. Na niej można zobaczyć namalowany obraz 3D Moc Żywiołów.

Jezioro Czorsztyńskie - atrakcje. Co warto zobaczyć i jak spędzić czas?

Drewniany kościółek w Dębnie

Niedaleko jeziora znajduje się miejscowość Dębno, a w niej drewniany kościółek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół jest pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. Można go zwiedzać w określonych godzinach. Warto zobaczyć wnętrza, ołtarz główny, elewację frontową oraz wiele detali. Świątynia występowała w serialu Janosik. Miejscowość zwana jest potocznie Dębnem Podhalańskim.

Jezioro Czorsztyńskie - atrakcje. Co warto zobaczyć i jak spędzić czas?
Jezioro Czorsztyńskie - atrakcje. Co warto zobaczyć i jak spędzić czas?
przewodnik

Rejs statkiem Harnaś po Jeziorze Czorsztyńskim

Kolejną atrakcję, którą opisaliśmy, jest rejs statkiem. Ta atrakcja turystyczna może spodobać się naprawdę każdemu. Nie ma znaczenia tutaj wiek, płeć lub inne rzeczy. Rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim jest rejsem widokowym. Podczas wycieczki możemy podziwiać przede wszystkim wspaniałe górskie widoki. Podczas rejsu goście statku będą mieli możliwość skorzystania z kawiarni na wodzie. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą podziwiać widoki z pyszną kawą lub ciastkiem.

 • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do przystani: 49.423111, 20.316925.

Zobaczyć można okoliczne atrakcje architektoniczne, jak i oczywiście przyrodnicze. Mowa tutaj np. o Zamku Dunajec w Niedzicy, Zamku w Czorsztynie, Zaporze Wodnej w Niedzicy. Bardzo ciekawych widoków może dostarczyć Pieniński Park Narodowy, który widać z pokładu statku. Rejs ten jest bardzo ciekawą atrakcją dla wszystkich, ponieważ z pokładu statku można zobaczyć wiele miejscowych atrakcji turystycznych.

Ceny biletów na taki statek, nie są wygórowane i jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które nie mogą sobie pozwolić na wydanie większych pieniędzy na bilety wstępu. Aby zdobyć taki bilet – należy skontaktować się z firmą, która prowadzi takie rejsy. Rejs ten trwa około godziny. Zobacz szczegóły rejsu statkiem Harnaś.

Rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim

Wodospady w Kacwinie

Wodospady w Kacwinie to ciekawa atrakcja w okolicy jeziora. Znajdują się tuż przy granicy ze Słowacją. Już samą miejscowość warto zobaczyć i podziwiać piękne krajobrazy na Tatry. Jeden z wodospadów jest na prywatnej posesji, natomiast do drugiego prowadzi asfaltowa ścieżka. Można tam również dostać się rowerem.

Wodospady w Kacwinie

Góra Wdżar w Kluszkowcach

Inną, równie ciekawą miejscową atrakcją turystyczną nad Jeziorem Czorsztyńskim jest Góra Wdżar. Jest to atrakcja dla osób lubiących aktywność fizyczną. Znaleźć można tutaj, m.in. park linowy, ścieżkę edukacyjną, wyciąg krzesełkowy, ścieżki rowerowe dla kolarzy, ośrodek narciarski, tor saneczkowy. Jest to miejsce bardzo dobrze zagospodarowane. Znajdziemy tutaj także sklepiki, w których można zakupić różne pamiątki. Zobacz szczegółowy opis Góry Wdżar.

Góra Wdżar nad Jeziorem Czorsztyńskim

Wielkie Pole Widokowe – punkt widokowy, na który dojedziesz samochodem

Nad jeziorem znajduje się wiele punktów widokowych, z których można obejrzeć: jezioro, Zamek w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, Tatry, Gorce, a nawet Babią Górę. W sezonie zobaczysz również pasące się owce. Wielkie Pole Widokowe to rozległe łąki, idealnie nadające się na wschody i zachody słońca.

Velo Czorsztyn – trasa rowerowa dla miłośników dwóch kółek

Velo Czorsztyn to trasa rowerowa, która podobno jest najpiękniejsza w Polsce. Trasa prowadzi wokół jeziora, a podczas przejazdu będziesz mógł przeprawić się statkiem od jednego zamku do drugiego. To krótszy wariant mierzący około 28 km. Dłuższy wariant trasy nie obejmuje rejsu, więc jest dłuższy i mierzy prawie 39 km. Velo Czorsztyn to rowerowy szlak z pięknymi widokami.

Velo Czorsztyn

Pieniny i Gorce – miejsca i ciekawe szlaki turystyczne

Nie możemy zapominać o paśmie Pienin i Gorców i znajdujących się tam szlakach turystycznych, którymi warto ruszyć w góry. Te znajdują się bardzo blisko jeziora, a rozpoczynają się w Krościenku nad Dunajcem, Szczawnicy, Niedzicy czy Nowym Targu. Najciekawsze szczyty, które warto zdobyć podczas wizyty nad jeziorem:

 • Trzy Korony,
 • Sokolica,
 • Góra Żar,
 • Wysoka,
 • Wysoki Wierch,
 • Palenica,
 • Lubań,
 • Turbacz.
Velo Czorsztyn

Gdzie się kąpać? Plaża Zamajerz znana jako Plaża Pieniny

W letnie dni każdy chce się zrelaksować na plaży, a następnie schłodzić w wodzie. Dla małych dzieci kąpiel w wodzie może być bardzo dużą atrakcją. W wodzie można odpocząć, a także zagrać np. z innymi w gry zespołowe. Oczywiście przy kąpieli bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa, aby mieć pewność, że nic nikomu się nie stanie. Należy szczególną uwagę zwracać głównie na małe dzieci, które czasem bardzo szybko potrafią zniknąć z pola widzenia dorosłych. W takim razie – w jakich miejscach można się kąpać nad Jeziorem Czorsztyńskim?

Miejsca do kąpieli – to Kąpielisko w Niedzicy na Zamajerzu, czyli Plaża Pieniny. Woda w tych miejscach najbardziej nadaje się do kąpieli. Warto pamiętać, aby sprawdzać na bieżąco lokalne informacje dotyczące tego, czy można kąpać się w tych miejscach. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wodny.

 • Współrzędne ułatwiające dojazd na parking przy plaży: 49.423568, 20.314167.
 • Parking kosztuje około 10 złotych za cały dzień. Zobacz więcej informacji o Plaży Pieniny.
Velo Czorsztyn

Noclegi nad Jeziorem Czorsztyńskim

W związku z tym, że atrakcji w tym miejscu jest dużo i są one bardzo ciekawe, wielu ludzi chce gdzieś przenocować, aby następnego dnia ruszyć w dalsze zwiedzanie. Na miejscu znajdziemy domki noclegowe, pola namiotowe, czy też hotele. W jaki sposób zarezerwować sobie nocleg w tym miejscu? Rezerwacji można dokonać na dwa sposoby:

 1. Pierwszy ze sposobów to rezerwacja przez Internet
 2. Drugim sposobem jest rezerwacja telefoniczna

W związku z tym, iż w okresach letnich bardzo dużo ludzi odwiedza Jezioro Czorsztyńskie – nocleg warto zarezerwować sobie wcześniej, aby mieć pewność, że będziemy mieli gdzie zanocować, gdy już zdecydujemy się na przyjechanie na miejsce.

Ceny noclegów są bardzo zróżnicowane. Najlepiej wejść na stronę internetową interesującego nas miejsca lub zadzwonić telefonicznie, aby dowiedzieć się, jakie są ceny. Warto również przed zarezerwowaniem noclegu dowiedzieć się, jaki jest standard obsługi w danym miejscu. Warto również przeczytać w serwisach internetowych opinie innych gości – pomogą one nam w wybraniu dla nas najlepszego miejsca. Noclegów najlepiej szukać w tych miejscowościach turystycznych: Niedzica, Czorsztyn, Kluszkowce, Falsztyn i Frydman.

Podsumowując – Jezioro Czorsztyńskie jest miejscem dla całej rodziny, w którym można naprawdę miło spędzić czas. Wybrać się tutaj można na wakacje lub tylko na krótki wypad. Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ na miejscu świetna zabawa jest gwarantowana.

Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn
Velo Czorsztyn
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.