10 nieznanych miejsc w Małopolsce. Odkryj nieoczywiste atrakcje południowej Polski

Dziś zabieramy Cię w podróż po mało znanych i nieoczywistych miejscach w Małopolsce. Kiedyś pisaliśmy o największych atrakcjach województwa małopolskiego, a teraz skupimy się na tych miejscach, które raczej znajdują się na uboczu. Do nich także warto trafić, zwłaszcza że trwają wakacje i można odkrywać piękne miejsca w Polsce.

Wieża widokowa na Hajdówce w Jordanowie

Zaczynamy od wieży widokowej na Hajdówce w Jordanowie. To nowa atrakcja, która powstała w 2023 roku. Pod samą wieżę można dojechać samochodem, więc nawet osoby mające problemy z chodzeniem będą mogły skorzystać z tego miejsca. Widoki rozciągają się od Tatr po Babią Górę. Wstęp jest bezpłatny.

Rezerwat przyrody „Las Lipowy Obrożyska”

Rezerwat „Las Lipowy Obrożyska” znajduje się w Muszynie niedaleko granicy ze Słowacją. Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna. To mniej znane miejsce w tym miasteczku, dlatego często na szlaku nie spotkasz nikogo. Na trasie znajdują się tablice informacyjne, a na początku mamy parking. Wstęp jest bezpłatny. Zobacz także 15 atrakcji turystycznych w Muszynie.

Koślowa Grapa na Podhalu – wspaniały punkt widokowy

Koślowa Grapa to wspaniały punkt widokowy znajdujący się niedaleko Zakopanego (zobacz atrakcje Zakopanego. Na miejsce możesz dostać się widokowym szlakiem z Gliczarowa Górnego. Koślowa Grapa która często nazywana jest Galicową Grapą mierzy 980 m n.p.m. My dotarliśmy tam w zimie, dlatego śnieg skrzypiał pod butami.

Dąbrowska Góra – najwyższy szczyt na Pogórzu Rożnowskim

Dąbrowska Góra to najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego. W partii szczytowej znajduje się punkt widokowy, do którego można dojechać samochodem. Obejrzysz stamtąd krajobrazy na Beskid Sądecki, Pogórza Karpackie, Tatry czy Jezioro Rożnowskie. Polecamy przyjechać tam o wschodzie słońca, ponieważ ten z Dąbrowskiej Góry wygląda wspaniale.

przewodnik

Jar Granicznika

Jar Granicznika znajduje się w gminie Czchów (zobacz atrakcje w Czchowie) w pobliżu drogi z Nowego Sącza do Brzeska. To tak mało znane miejsce w Małopolsce, że nawet sami mieszkańcy o nim nie wiedzą. Są tam skały, przepływający potok Granicznik, piękny las i cisza. Formacji skalnych jest sporo, więc można szukać ich, spacerując po lesie.

Porąbka Uszewska

Wiedziałeś, że w woj. małopolskim znajduje się polskie Lourdes? Dokładnie w Porąbce Uszewskiej niedaleko Brzeska. Można zobaczyć tam np. Grotę Matki Bożej. To miejsce znają pielgrzymi, ale miejsce wygląda ciekawie, więc warto tam pojechać. W sezonie odbywają się tam Msze Święte. Przeczytaj więcej o Grocie Matki Bożej w Porąbce Uszewskiej.

Las Plebański

Niedaleko Nowego Sącza i Tarnowa znajduje się Lipnica Wielka, a w niej ścieżka przyrodnicza „Las Plebański”. Mierzy 2 kilometry i sprawdzi się idealnie wśród miłośników, ciszy, spokoju oraz rodzinnych wycieczek. Na trasie można spotkać się ze Świętym Eustachym, który jest patronem leśników. Lipnica Wielka to również bardzo widokowa miejscowość, więc można pojeździć samochodem i obejrzeć pogórzańskie krajobrazy.

Wieża widokowa w Bruśniku

W małej miejscowości Bruśnik znajduje się wieża widokowa, do której można dojechać samochodem. Wstęp jest bezpłatny i jest to kolejne miejsce, które bardzo polecamy na wschody słońca. Platforma obserwacyjna mierzy 23 metry i można z niej obejrzeć głównie Beskid Niski. Przy dobrej widoczności można również zaobserwować szczyty Tatr.

Kamieniołom w Zabierzowie

Niedaleko Krakowa znajduje się Kamieniołom w Zabierzowie. Do 1992 roku faktycznie działał tam kamieniołom, lecz później został zalany wodą i utworzył się staw. Niestety nie można się tam kąpać. Znajduje się tam promenada spacerowa, wiata i ławeczki do odpoczynku. Nawet jest mała plaża.

Jaroszowiec na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Na Szlaku Orlich Gniazd znajduje się miejscowość Jaroszowiec. Kiedyś tylko przez nią przechodziliśmy, a raz pojechaliśmy i skupiliśmy się tylko na niej. Prowadzi tamtędy niebieska ścieżka o nazwie „Góra Stołowa” pomiędzy skałami. Znajdują się tam jaskinie: Lodowa oraz Błotna.

A Ty znasz jakieś nieoczywiste miejsce w woj. małopolskim? Daj znać w komentarzu.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.