Grota Porąbka Uszewska
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Porąbka Uszewska, czyli polskie Lourdes – byliśmy tam, żeby zobaczyć Grotę Matki Bożej

Porąbka Uszewska to mała miejscowość w Małopolsce w powiecie brzeskim, niedaleko Brzeska i Tarnowa. Jest bardzo popularna wśród pielgrzymów, ponieważ znajduje się tam Grota Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Tę jedną z miejscowości znajdującej się w gminie Dębno zamieszkuje około 1200 mieszkańców. Zapraszamy na wspólną wizytę po największej atrakcji Porąbki Uszewskiej.

Święta Bernadetta Porąbka Uszewska

Porąbka Uszewska – największe atrakcje i szlaki turystyczne

Porąbka Uszewska nie jest miejscowością turystyczną, ponieważ nie ma tam spektakularnych atrakcji. Ze wzgórz: Godów i Rogal mierzących niespełna 400 m n.p.m. znajdujących się nad wsią, jest okazja obejrzeć widoki na: Kotlinę Sandomierską, Beskid Wyspowy, Beskid Niski oraz Gorce. Ten, kto będzie miał szczęście, to zobaczy nawet Tatry. My natomiast lubimy odwiedzać takie miejsca i przekonywać na blogu, że jednak warto tam przyjechać.

Przez miejscowość i w jej pobliżu przebiega kilka szlaków i ścieżek turystycznych

  1. Rowerowy szlak żółty w stronę Wojnicza i Szczepanowa,
  2. Rowerowy szlak czerwony do Dębna – można zaplanować wycieczkę do Zamku w Dębnie,
  3. Droga Świętego Jakuba Via Regia: Medyka – Zgorzelec,
  4. Okrężny szlak czerwony w na terenie gminy Brzesko. Przechodzi przez Brzesko, Biesiadki, Gosprzydową, Porębę Spytkowską i Jasień,
  5. Ścieżka niebieska na Bocheniec, czyli to jest szczyt, na który my się wybraliśmy z Porąbki Uszewskiej. Zobacz opis szlaku na Bocheniec.

Porąbka Uszewska i najbliższe okolice – miejsca, które warto zobaczyć

  1. Sanktuarium – grota NMP z Lourdes,
  2. Kościół świętego Andrzeja Apostoła w Porąbce Uszewskiej,
  3. Wzgórze Bocheniec w Jadownikach,
  4. Miasto Brzesko,
  5. Zamek w Dębnie,
  6. Iwkowa,
  7. Wieża widokowa na Szpilówce,
  8. Czchów,
  9. Zamek w Melsztynie.

Grota Matki Bożej w Porąbce Uszewskiej

Po wycieczce na Bocheniec udaliśmy się jeszcze do Groty Matki Bożej z Lourdes. Jej pomysłodawcą był pewien wikary, który wrócił z pielgrzymki do Lourdes w 1900 roku. Postanowił wznieść grotę, która miała przypominać tę z Francji, w której objawiła się Maryja. W 1904 roku wszystko było już gotowe. W środku stoi figura Matki Bożej Niepokalanej.

Grota Porąbka Uszewska

Jak dojść do groty Matki Bożej w Porąbce Uszewskiej? – Święta Bernadetta

Najlepiej dojść z parkingu przy kościele, ponieważ przy wejściu na teren sanktuarium nie ma parkingu. Współrzędne parkingu: 49.9323, 20.6773. Dojście z kościoła zajmuje około 5 minut, ponieważ to tuż za rzeką Niedzwiedź. Droga zwana Aleją Jubileuszową prowadzi przez drewniany mostek, a później po betonie. Na trasie mija się figurę Maryi, świętej Bernadetty w towarzystwie owieczek oraz świętego Maksymiliana Kolbe. Wejście jest bezpłatne. Święta Bernadetta jest osobą, której objawiła się Matka Boża niedaleko Lourdes.

Parking 5 minut od Groty Matki Bożej z Lourdes
Parking przy kościele w Porąbce Uszewskiej 5 minut od Groty Matki Bożej z Lourdes
FACEBOOK I IG
Alejka Jubileuszowa prowadzi spod kościoła do groty
Aleja Jubileuszowa prowadzi spod kościoła do groty
Figura Maryi Porąbka Uszewska
Święty Maksymilian Kolbe
Maksymilian Kolbe

Polskie Lourdes, czyli miejsce pielgrzymek turystów z całego kraju

Chociaż Porąbka Uszewska nie jest tak bardzo znana wśród mieszkańców naszego kraju, to uznawana jest za polskie Lourdes. Przyjeżdżają tutaj pielgrzymi z różnych części Polski. W sezonie od maja do października odbywają się tam Msze Święte. Po lewej przy ołtarzu świętej Bernadetty jest cudowna woda oraz kamień z groty we Francji. W Porąbce Uszewskiej istniało kiedyś Diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe. Organizowało ono pielgrzymki w różne święte miejsca. Bardzo ważną osobą dla sanktuarium w Porąbce Uszewskiej był zmarły w 2014 roku ksiądz Czesław Konwent. Dzięki niemu wykonano tak wiele prac przy Grocie Matki Bożej.

Grota Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej
Grota Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej
Ołtarz Świętej Bernadetty
Ołtarz w Grocie w Porąbce
Zakrystia polskie Lourdes

Historia Groty Matki Bożej, godziny otwarcia i cennik

Jeśli będziesz już na miejscu, to na ścianie groty znajduje się specjalny czerwony przycisk. Naciśnij go, a poznasz historię Groty Matki Bożej w Porąbce Uszewskiej. My kilka lat temu byliśmy tam po godzinie 6 rano. Nie wiedzieliśmy, że ten głos będzie tak bardzo słychać. A tego nie można wyłączyć. Kiedyś byliśmy bardzo wcześnie i było otwarte, więc możliwe, że wejść można o każdej porze. Nie ma żadnego cennika, dlatego wejście jest bezpłatne. Jest tam kilka tablic, dlatego można poznać najważniejsze informacje związane z tym miejscem i okolicą.

Historia groty w Porąbce Uszewskiej

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *