ruiny zamku w melsztynie
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Zamek w Melsztynie – co kryje się w jego podziemiach?

Pojechaliśmy dzisiaj do Zamku w Melsztynie, który znajduje się niedaleko naszego domu, a przy którym byliśmy może dwa razy życiu. Zamek położony jest w spokojnym miejscu na wzgórzu wśród drzew i jest dobrze widoczny, gdy przejeżdża się samochodem drogą główną numer 980. Chociaż tyle razy tamtędy przejeżdżaliśmy, to nie mieliśmy jeszcze okazji przygotować szczegółowego opisu tego miejsca i w detalach przedstawienia go na blogu.

O Zamku w Melsztynie w ostatnim czasie zrobiło się głośno z dwóch powodów. Po pierwsze gmina Zakliczyn otrzymała pieniądze i planowana jest jego odbudowa. Po drugie w serialu Korona Królów na TVP1 jednym z głównych bohaterów w trzecim sezonie jest Spytko II z Melsztyna, syn Jaśka i wnuk Spytka I, który zbudował zamek. Jaśka i Spytka I mogliśmy oglądać w Koronie Królów przy Władysławie Łokietku i Kazimierzu Wielkim. W serialu często możemy usłyszeć nazwę Melsztyn.

zamek w melsztynie my na szlaku

Zamek Melsztyn – dojazd, godziny otwarcia, parking, zwiedzanie

Zamek znajduje się w powiecie tarnowskim w województwie małopolskim w miejscowości Melsztyn między Brzeskiem i Tarnowem. Współrzędne zamku: 49°52’09.5″N 20°46’18.4″E.

Dojazd: Na miejsce możemy dojechać z Tarnowa przez Wojnicz, Sukmanie i Roztokę. W Melsztynie trzeba skręcić w prawo na Dębno i po 200 metrów skręcić w lewo za znakiem prowadzącym do zamku.

Parking: Samochód można zatrzymać w pobliżu zamku na poboczu po prawej lub lewej stronie. Współrzędne: 49°52’16.2″N 20°46’14.7″E

Godziny otwarcia: zamek jest otwarty 24 godziny na dobę, dlatego w każdej chwili można do niego przyjechać.

Zwiedzanie: W Melsztynie znajdują się tylko ruiny, dlatego zwiedzanie polega na przejściu się między pozostałościami warowni.

wycieczka do zamku w melsztynie
zamek melsztyn
zamek w melsztynie rekonsrukcja
pozostalosci po melsztynie

Kilka słów z historii zamku – rekonstrukcja

Podobno w XI wieku na melsztyńskim wzgórzu istniała drewniana stróżówka. Budowę zamku rozpoczął w 1347 roku Spycymir Leliwita, który pełnił funkcję kasztelana krakowskiego. Obiekt był ośrodkiem ruchu husyckiego w Polsce. Po 1500 roku kasztelan wiślicki Mikołaj Jordan odkupił zamek i rozbudował. W następnych latach warownia zmieniała właścicieli. Uległa zniszczeniu podczas konfederacji barskiej podczas ataków przez wojska rosyjskie. Od tego czasu popadał w ruinę. W 2019 roku rozpoczęto prace związane z jego odbudową. Ma zostać przywrócona wieża i wykonany strop nad parterem. W nim ma znaleźć się sala z ekspozycją.

zamek w melsztynie odbudowa
pozostalosci po melsztynie

Legenda o zamku znajdującym się w Melsztynie

Według legendy i opowiadań miejscowych pod zamkiem mają znajdować się podziemne tunele, które wiodą pod rzeką Dunajec aż do klasztoru w Zakliczynie oddalonego o 3 kilometry. Stajnie podziemne miały chronić ludność przed nieprzyjacielem. Podobno znajdują się w nich ogromne skarby. Jeśli od parkingu będziemy kierować się w stronę zamku, to być może na drodze będziemy mogli usłyszeć odgłosy galopujących koni i zobaczyć rycerza w pięknej zbroi. Nie przestraszcie się, to duch Spytka III. Inne legendy głoszą, że kamienie, które zostały użyte podczas budowy zamku, trafiły tutaj aż z Gór Świętokrzyskich, zostając przytransportowane przez diabły.

zamek melsztyn z dzieckiem
przelom dunajca

Melsztyn dla fanów Korony Królów

Chociaż w serialu Korona Królów była migawka zamku z podpisem Melsztyn, to jednak nie ta budowla została przedstawiona a inny zamek znajdujący się na terenie Polski. Jeśli oglądasz serial, to na pewno skojarzysz postacie w nim występujące i związane z melsztyńskim zamkiem.

  • Spycimir z Melsztyna – zaufany człowiek i doradca Władysława Łokietka, a następnie Kazimierza Wielkiego. To właśnie on rozpoczął budowę zamku.
  • Jasiek z Melsztyna – syn Spycymira i zaufany człowiek Kazimierza Wielkiego.
  • Spytek II z Melsztyna – syn Jaśka i zaufana osoba na dworze Królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.

Zobacz naszą podróż śladami Korony Królów po Polsce

Jeśli będziesz w Melsztynie, to kilkanaście kilometrów dalej znajduje się Zamek w Czchowie, który jest już po rekonstrukcji i warto go odwiedzić. Ta budowla również wspominana jest w serialu. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące zwiedzania Zamku w Czchowie.

melsztyn korona krolow

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *