Aragonia – 13 atrakcji, które warto zobaczyć

Aragonia to region w północno-wschodniej Hiszpanii składający się z trzech prowincji: Saragossa, Huesca oraz Teruel. Od północy graniczy z Francją. Czy warto tam pojechać na zwiedzanie? Przekonaliśmy się, że jak najbardziej. Zobaczyliśmy tam piękne zamki, fantazyjne formacje skalne, wodospady, czerwony kanion i jedno z najpiękniejszych miejsc w Aragonii, a nawet całej Hiszpanii – Monasterio de Piedra. Atrakcje podzieliliśmy sobie na 6 głównych kategorii.

Zobacz również tekst o Andaluzji – innym pięknym regionie Hiszpanii.

1. Zamki w Aragonii

Aragonia zamkami stoi i tych kilka udało nam się zobaczyć. Najciekawszy i najbardziej okazały był Zamek Loarre. Później kolejno: Zamek Peracense, Montearagon oraz Tornos. Ten ostatni to głównie ruiny. Nie dość, że warto pojechać tam ze względu na wartość historyczną, to jeszcze można podziwiać wspaniałe widoki, które rozciągają się w pobliżu.

 • Zamek Montearagon – wisiała tabliczka, żeby nie wchodzić, ponieważ jest niebezpiecznie.
 • Zamek Loarre – przyjechaliśmy w ten dzień, kiedy akurat było zamknięte.
 • Zamek Tornos – małe pozostałości murów, ale z pięknym widokiem.
 • Zamek Peracense – przyjechaliśmy, gdy było zamknięte, ale warto pójść ścieżką na punkt widokowy.
Zamek Montearagon
Zamek Montearagon
Zamek Loarre
Zamek Loarre
Zamek Tornos
Zamek Tornos
Zamek Peracense
Zamek Peracense

2. Formacje skalne

Formacje skalne także przyciągały naszą uwagę. Gdy jeździliśmy po Aragonii, to po drodze można było oglądać różne skały, ale te najbardziej zapadły nam w pamięć.

 • Mallos de Riglos – w miejscowości znajduje się kilka parkingów, na których można zatrzymać samochód i wyruszyć na trekking. Poniżej skał wytyczono szlak turystyczny, a pomiędzy skałami prowadzą wydeptane ścieżki.
 • Mallo de Aguero – oglądaliśmy je z punktu widokowego przed wjazdem do miejscowości. Można obejść ścieżką skały dookoła.
 • Abrigo de la Cocinilla del Obispo – ciekawe miejsce z licznymi formacjami skalnymi i stanowiskami archeologicznymi. Znajdują się tam ścieżki piesze, a przy szlaku można spotkać wielu wspinaczy. Na końcu znajduje się punkt widokowy – Mirador Pinares De Rodeno.
Mallo de Aguero
Mallos de Riglos
przewodnik
Mallo de Aguero
Mallo de Aguero
Abrigo de la Cocinilla del Obispo
Abrigo de la Cocinilla del Obispo
Mirador Pinares De Rodeno
Mirador Pinares De Rodeno

3. Miasto Albarracin

Miasto Albarracin jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii. Przyjeżdża do niego wiele osób. My tam mieliśmy swoją bazę wypadową na zwiedzanie atrakcji Aragonii. Miasto znajduje się pomiędzy górami i ma swój niesamowity klimat. Można wybrać się tam np. na spacer przy murach obronnych.


Albarracin
Albarracin

4. Niezwykłe miejsca

Te trzy niezwykłe miejsca to jedne z najpiękniejszych atrakcji, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży dookoła Półwyspu Iberyjskiego. Pierwsze to Monasterio de Piedra, drugie Canon Rojo Teruel, a trzecie Ruta del Parrizal w Beceite.

 • Monasterio de Piedra – to klasztor, w którym znajduje się między innymi Muzeum Wina, a także niezwykły park historyczny z wodospadami, skalnymi schodami i wspaniałą grotą. Pisaliśmy o tym już więcej na blogu – sprawdź Monasterio de Piedra.
 • Canon Rojo Teruel – to czerwony kanion, do którego można łatwo dotrzeć samochodem i poczuć się jak w westernie. Krajobraz jest bardzo suchy, a prawie pionowe ściany robią wrażenie. Można go zobaczyć z dołu oraz z góry.
 • Ruta del Parrizal w Beceite – to wąwóz na rzece Matarrana, który jest niezwykle urokliwy. Można wybrać się na trasę. Pisaliśmy o tym pięknym miejscu na blogu – Ruta del Parrizal w Beceite.
Monasterio de Piedra
Monasterio de Piedra
Canon Rojo Teruel
Canon Rojo Teruel
Ruta del Parrizal w Beceite

5. Punkty widokowe

Cała Aragonia to niezwykły punkt widokowy, bo podczas jazdy samochodem można sporo zobaczyć. Tutaj podamy dwa takie ciekawe miejsca, które nas zainteresowały.

 • Laguna de Zaida – na Google Maps i na zdjęciach widać, że powinna być tam woda. Gdy dotrzesz na miejsce, to teren okaże się suchy. Taka sytuacja jest już od wielu lat. To przykład osuszonej laguny, której tereny zostały wykorzystane do uprawy.
 • Casas de Esper – to mała miejscowość, a nad nią przy drodze znajduje się zatoczka. Z niej rozciągają się piękne panoramy widokowe, między innymi na Pireneje. Wcześniej przy krętej drodze też warto kilka razy się zatrzymać.
Laguna de Zaida
Laguna de Zaida
Casas de Esper
Casas de Esper

6. Wodospad

W Aragonii znajduje się także sporo wodospadów. Czytałeś już wcześniej o Monasterio de Piedra, a tutaj zobacz jeszcze na Cascada de Calomarde. Wodospad znajduje się przy drodze – można go zobaczyć z dołu i z góry z punktu widokowego.

Cascada de Calomarde
Cascada de Calomarde

Czy warto pojechać do Aragonii?

Warto, ponieważ ten region Hiszpanii jest niezwykle interesujący. Jeśli ktoś lubi zamki i naturalne atrakcje, to zostanie tutaj o wiele dłużej niż my. Najlepiej ten region zwiedzać samochodem. My tak właśnie podróżowaliśmy. Przygotowaliśmy też obszerny tekst o Hiszpanii – sprawdź koniecznie atrakcje Hiszpanii.

Aragonia
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.