Toruń – najpiękniejsze miasto w Polsce. Poznaj 20 największych atrakcji

Gdy podróżowaliśmy po województwie kujawsko-pomorskim, to zastanawialiśmy się, co warto zobaczyć w Toruniu? Jakie największe atrakcje koniecznie musimy poznać? Co możemy zwiedzić z dzieckiem? Jakie zabytki odwiedzić i czym Toruń może nas oczarować?

Co znajdziesz w tym wpisie?

Po zwiedzaniu zgodnie stwierdziliśmy, że Toruń to dla nas najpiękniejsze miasto w Polsce. Na miejscu spędziliśmy 3 dni, starając się zobaczyć wszystko, o czym warto byłoby później napisać na blogu. Co się okazało? Toruń słynie z licznych zabytków, ciekawych tematycznie muzeów oraz świetnych punktów widokowych na miasto. Zacznijmy jednak od początku, od pierwszych chwil po przyjeździe do Torunia.

Jak dojechać do Torunia i gdzie znaleźć bezpłatny parking?

Toruń znajduje się przy autostradzie A1, więc jest chętnie odwiedzanym miejscem przez osoby jadące z południa Polski nad Morze Bałtyckie. Pamiętam, jak z rodziną byłem kilkanaście lat temu w Toruniu, podczas podróży nad morze. Z tamtej wizyty niestety nic nie pamiętam, ponieważ miałem chyba wtedy dopiero 10 lat. Później już w mieście nigdy nie byłem. Tym razem jechaliśmy z Bydgoszczy, dlatego szybko przejechaliśmy drogą numer 80. Zobacz najciekawsze atrakcje w Bydgoszczy.

W okolicach toruńskiego rynku występuje strefa płatnego parkowania, więc jeśli chcemy zaoszczędzić kilkanaście złotych na parkingu, to warto poszukać nieco dalej. My zatrzymaliśmy się przy ulicy Adama Mickiewicza. Tam jest bezpłatny parking, a do rynku nie jest daleko, bo około 15 minut spacerem. Po drodze już jest kilka miejsc wartych zobaczenia, o których za chwilę napiszę. Jeśli szukasz darmowego parkingu w Toruniu, to wyznacz sobie w nawigacji współrzędne: 53.012046, 18.589116.

Mapa atrakcji Torunia

Wszystkie atrakcje i najpiękniejsze miejsca w Toruniu, które opisaliśmy poniżej, zaznaczyliśmy na mapie, żeby ułatwić Ci zaplanowanie zwiedzania.

Dolina Marzeń i Zegar Astronomiczny

Zwiedzanie Torunia rozpoczynamy od Doliny Marzeń i znajdującego się na jego terenie Zegara Astronomicznego przy Alejach Jana Pawła II. Jest to urokliwy park niedaleko rynku, w którym można zatrzymać się na chwilę i odpocząć. Warto przyjechać tutaj w porze wiosennej, gdy wszystko kwitnie, a przepływająca Struga Toruńska wygląda wtedy bardzo ładnie. W centrum znajduje się zegar słoneczny powstały z okazji Roku Kopernikowskiego. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.008449, 18.598842.

Toruń atrakcje
Toruń atrakcje

Krzywa Wieża w Toruniu – jedna z głównych atrakcji w Toruniu

Można powiedzieć, że Krzywa Wieża to symbol Torunia, dlatego odwiedziliśmy ją już na samym początku. Znajduje się przy ulicy Pod Krzywą Wieżą. Jest to średniowieczna baszta obronna, która jak się dobrze przypatrzymy, to zobaczymy, że znacznie odbiega od pionu. Dlaczego w Toruniu znajduje się Krzywa Wieża?

Wiąże się to z pewną legendą, w której jeden z Krzyżaków wbrew zasadom zakochał się w córce kupca. Jako pokutę otrzymał postawienie pochyłej wieży, która miała być symbolem złamania reguły zakonu. Tak naprawdę wieża powstała jako system obronny dawnego Torunia, a krzywa jest dlatego, ponieważ obsunęła się na piaszczystej nawierzchni. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.008397, 18.602070.

Toruń atrakcje

Rynek Starego Miasta – to miejsce koniecznie musisz zobaczyć

Rynek Starego Miasta, to centrum i serce Torunia, które od pierwszego obejrzenia wygląda bajecznie. To właśnie tutaj kierują swoje kroki turyści odwiedzający miasto. Liczne kawiarnie, restauracje, zabytki przyciągają turystów. Znajduje się tam Ratusz Staromiejski, pomnik flisaka, pomnik Mikołaja Kopernika, rzeźba osiołka, kościół pod wezwaniem Ducha Świętego. Często można tam spotkać przewodników oferujących swoje usługi przy oprowadzaniu po mieście. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.010737, 18.604063.

Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
przewodnik
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje

Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu – atrakcja dla lubiących podróże

Co warto zobaczyć w Toruniu? Na pewno Muzeum Podróżników imienia Tony`ego Halika znajdujące się na ulicy Franciszkańskiej 9/11. Z zewnątrz niepozorne, a w środku niezwykle ciekawe miejsce – jedyne takie muzeum w Polsce. Elżbieta Dzikowska i Tony Halik to znani podróżniczy, którzy zbierali skarby podczas swoich wspaniałych podróży po świecie. Po śmierci Tony’ego Elżbieta Dzikowska przekazała zbiory miastu urodzin męża – Toruniowi.

Toruń atrakcje

Adres, dojazd i parking

Adres: Muzeum Podróżników, ulica Franciszkańska 9/11, 87-100 Toruń. Współrzędne: 53.011503, 18.603101.

Dojazd: Muzeum znajduje się niedaleko rynku, dlatego łatwo do niego trafić idąc ulicą Chełmińską, a następnie skręcając na ulicę Franciszkańską.

Parking: W pobliżu rynku znajduje się strefa płatnego parkowania, natomiast jeśli bezpłatnie chcemy zostawić samochód, to można to zrobić na ulicy Adama Mickiewicza. Wtedy do muzeum i rynku to około 15 minut. Współrzędne: 53.012020, 18.588656.

W Muzeum znajduje się szatnia, w której można zostawić kurtki czy parasole.

Cennik i godziny otwarcia

Godziny otwarcia: Muzeum w poniedziałki jest nieczynne. W inne dni otwarte jest od 1 maja do 30 września od 10:00 do 18:00 i od 1 października do 30 kwietnia od 10:00 do 16:00.

Cennik: Bilet normalny kosztuje 14 złotych a ulgowy 11 złotych. Warto wybrać się w środę, ponieważ wtedy wejście jest bezpłatne.

Toruń atrakcje

Muzeum Podróżników Toruń – zwiedzanie

Muzeum Podróżników w Toruniu mieści się w barokowym spichrzu oraz zabytkowej kamienicy. Zielona elewacja z daleka przyciąga wzrok i zachęca do wejścia. Na trzech piętrach znajduje się kilka sal, które z zainteresowaniem odwiedza się jedna po drugiej. Zbiory są naprawdę imponujące. Jedna z sal prowadzi przez krainę łowców głów. Piękną biżuterię świata można znaleźć w innej.

Kilka godzin można chodzić, czytać i oglądać eksponaty. Są tam ciekawe fotografie, mapy, kamery oraz ubrania, które robią niesamowity klimat tego miejsca. Muzeum w różnorodny oraz ciekawy sposób przedstawia działalność podróżników, a także odkrywa przed odwiedzającymi, niezwykłe zakątki dawnych kultur jak i z różnych miejsc na ziemi co umożliwia jeszcze bliższe poznanie ich obyczajów i codzienności w bardzo trafny i prosto rozumiany sposób. Brakuje tylko wystaw multimedialnych, które mogłyby pobudzić zmysły i chęci do nowych podróży. Przy większej ilości turystów może być problem, ponieważ sale muzeum są niezbyt duże.

Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje

Dom Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik to postać niesamowicie istotna dla Polaków, ale również dla świata. Ten niezwykły człowiek urodził się właśnie w Toruniu, w jednej z kamienic mieszczących się w południowej części Zespołu Staromiejskiego, przy ul. Kopernika 15/17. Dom rodzinny astronoma został zachowany w gotyckiej XV-wiecznej architekturze. Dzisiaj, mieści się w nim oraz w sąsiedniej kamienicy muzeum poświęcone Kopernikowi – Dom Mikołaja Kopernika.

W pierwszej części turyści mogą zachwycać się układem wnętrz i ich wystrojem, charakterystycznymi dla wieków od XV do XVIII. Druga kwanta przeznaczona jest w całości dla Mikołaja Kopernika, historii jego życia oraz dzieła, którego dokonał. Ostatnia część muzeum znajduje się w piwnicach kamienic. Jest to głównie zapoznanie się z tradycją i tajnikami wypieku piernika. Można również spróbować swoich sił w piernikowej pracy. To miejsce jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania atrakcji Torunia.

Godziny otwarcia i ceny biletów

 • W poniedziałki nieczynne,
 • Od 1 maja do 30 września: wtorek – niedziela: 10:00 – 18:00,
 • Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela: 10:00 – 16:00,
 • Bilet na sale ekspozycyjne – bilet normalny 17 zł,
 • Bilet na sale ekspozycyjne – bilet ulgowy 13 zł,
 • Film 4D – bilet normalny 17 zł,
 • Film 4D – bilet ulgowy 13 zł,
 • W środy wstęp na wystawy stałe bezpłatny.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Domu Mikołaja Kopernika. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.010290, 18.604009.

Toruń atrakcje

Pomnik Flisaka na Rynku Staromiejskim

Pomnik Flisaka na Rynku Staromiejskim, to fontanna przedstawiająca flisaka, grającego na skrzypcach, zaś wokół niego ustawionych jest na okrągłej studni siedem sporych rozmiarów żab, które wytryskują wodą z pysków. Pomnik powstał w 1914 roku, wykonany zaś został przez Georga Wolfa, młodego artystę rzeźbiarza, który urodził się w Toruniu. Monument ufundowali mieszczanie i według znanej wersji, pomnik powstał na podstawie legendy.

Opowieść ta głosi, że pewnego roku wskutek rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę klątwy, Toruń zapełnił się żabami. Płazy były tak uciążliwe, iż burmistrz wyznaczył nagrodę dla tego, kto pozbędzie się żab. Udało się to pewnemu flisakowi o imieniu Iwo, który swoją grą na skrzypcach zwabił płazy. Podążały one za Iwo i piękną muzyką aż dotarły do Bramy Chełmińskiej, czyli na teren obecnej dzielnicy Mokre. Wtedy flisak przestał grać, zaś żaby zostały już na podmokłym obszarze. W ten sposób, Iwo, stał się wybawicielem mieszkańców Torunia, a Ci z wdzięczności wznieść jego pomnik. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.010290, 18.604009.

Muzeum Historii Torunia

Muzeum Historii Torunia znajdujące się na Starym Mieście przy ulicy Łaziennej 16 (250 m od Rynku Staromiejskiego.), to tak naprawdę jeden z pięciu oddziałów Okręgowego Muzeum w Toruniu. Znajduje się ono w zabytkowej kamienicy, która niegdyś zamieszkiwana była przez zamożny toruński ród Eskenów. Wystawy oferują do zobaczenia towary toruńskich kupców, dokumenty związane z miastem oraz zabytki. Muzealne wystawy są ubogacone licznymi multimediami. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.009398, 18.607357.

Godziny otwarcia i ceny biletów

 • W poniedziałki nieczynne,
 • Od 1 maja do 30 września: wtorek – niedziela: 10:00 – 18:00,
 • Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela: 10:00 – 16:00,
 • Bilet na sale ekspozycyjne – bilet normalny 14 zł,
 • Na sale ekspozycyjne – bilet ulgowy 11 zł.

Bulwar Filadelfijski

Bulwar Filadelfijski w Toruniu znajduje się w prawobrzeżnej części miasta, pomiędzy Zespołem Staromiejskim a Wisłą. Nabrzeże o długości około 2 km zaczyna się przy przystani AZS, a kończy przy Moście Kolejowym im. E. Malinowskiego. Od dawna nabrzeże pełniło funkcje portowe i handlowe. Ale w końcu popularność portu spadła i rozpoczęto jego rozbudowę.

Na jego miejscu rozpoczęła się budowa nabrzeża w obecnym kształcie. Otwarto je w 1973 r. z okazji obchodów Roku Kopernikańskiego. Nazwa Bulwaru Filadelfijskiego została mu nadana w 1976 r., na cześć placu Filadelfii – Trójkąt Toruński. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.008086, 18.608754.

Zamek Krzyżacki – jedna z największych atrakcji w Toruniu

Właściwie ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu to pozostałości po najstarszej warowni krzyżackiej na Ziemi Chełmińskiej. Ten teren jest częścią toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (zobacz wszystkie obiekty na liście UNESCO w Polsce). W 1454 r. zamek został zdobyty przez mieszczan Starego Miasta Torunia, przez co wybuchła polsko – krzyżackiej wojna, lecz zaraz rozebrano fortecę. W 1966 r. ruiny zamku zostały odkopane. Współcześnie upamiętniają zwycięstwo nad Zakonem Krzyżackim oraz powrót Torunia do Polski. Adres: ulica Przedzamcze 3. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.009353, 18.610481.

Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje
Toruń atrakcje

Smok Toruński – atrakcja dla dzieci

Smok koloru czarnego o długości około dwóch metrów, z czterema łapami i zrośniętymi błonami tak jak u nietoperza, podobno pojawił się na Przedzamczu w 1746 roku. Wynika tak z akt archiwalnych, w których ponoć były spisane z opowieści dwojga świadków. Niestety akta zaginęły i nigdy nie dowiedziano się całkowitej prawdy o smoku. Na pamiątkę pojawienia się smoka, powstało jego ceramiczne odwzorowanie. Adres: ul. Przedzamcze 20. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojście do atrakcji: 53.010709, 18.608812. Trzeba uważać, bo można go nie zauważyć.

Toruń atrakcje

Rynek Nowomiejski

Rynek Nowomiejski to główny plac średniowiecznego Nowego Miasta Torunia, wchodzącego w skład obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNSECO. To tutaj koncentruje się ruch turystyczny i biegną ruchliwe ulice, np. ul. Królowej Jadwigi i św. Katarzyny. Znajdują się na nim m.in.:

 • Kościół ewangelicki Trójcy Świętej,
 • Kościół św. Jakuba,
 • Gospoda Pod Modrym Fartuchem,
 • Apteka Pod Złotym Lwem.

Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Rynku Nowomiejskiego w Toruniu: 53.011611, 18.610962.

Toruń atrakcje
Toruń atrakcje

Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu

Planetarium imienia Władysława Dziewulskiego w Toruniu dzieli się na trzy części: planetarium, geodium i orbitarium. Cudowną atrakcją w planetarium jest to, że można udać się w podróż do gwiazd. Dzięki specjalnemu projektorowi, na sztucznym niebie można zobaczyć kilkaset gwiazd z dowolnego miejsca na świecie. Popularnością cieszą się również pokazy astronomiczne o Wszechświecie. W geodium ukazane są interaktywne wystawy, poświęcone kuli ziemskiej. Natomiast w orbitarium można sterować modelem sondy kosmicznej, która przybliża misje kosmiczne. Adres: ul. Franciszkańska 15. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.011486, 18.602543. Więcej informacji na stronie internetowej planetarium.

Godziny otwarcia

 • poniedziałek – nieczynne,
 • wtorek – środa: 10:45 – 15:00,
 • czwartek: 10:45 – 16:30,
 • piątek – sobota: 10:15 – 17:00,
 • niedziela: 10:45 – 16:30.

Dom Legend Toruńskich – główna atrakcja dla dzieci w Toruniu

Dom Legend Toruńskich to bardzo ciekawe miejsce, które pomoże Ci przenieść się do świata legend związanych z pięknym Toruniem. Jest to pierwsza taka atrakcja na naszym szlaku podróżniczym, w której połączono muzeum i teatr z udziałem widzów. Wybierając się tam, trzeba być przygotowanym, że będziesz miał zlecone odegrać jakąś scenkę z pomocą animatorów przed innymi zwiedzającymi, którzy Ci towarzyszą.

Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich to połączenie interaktywnego muzeum z teatrem

Przeczytaliśmy na stronie internetowej, że jeśli do nich dotrzemy, to zostaniemy bohaterami legend. Nie wiedzieliśmy dokładnie, co nas czeka, ale po wizycie, wiemy, że powinieneś mieć wygodne ubranie i czyste skarpetki. One przydadzą się kiedy goście będą oddawać pokłon Grubej Marynie, którą zagrasz. Weź ze sobą jeszcze worek dobrego humoru i patrz na widowisko z przymrużeniem oka.

Przecież uśmiech tutaj to podstawa. Atrakcja ta przeznaczona jest na pewno dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale czasem w nas, dorosłych warto odnaleźć cząstkę dziecka, chociaż na chwilę. Nie wszystkim jednak specyficzny humor prowadzącego może się spodobać i może wyjść z muzeum zawiedziony.

Dom Legend Toruńskich

Poznaliśmy 6 legend toruńskich podczas jednej wizyty

Musisz jeszcze być przygotowany, że animatorzy używają wyjątkowych słów, posługują się gwarą regionu. Jeśli masz ochotę, to przeczytaj wcześniej najpopularniejsze słówka, a może jesteś z tych terenów i je bardzo dobrze znasz. My mieliśmy już jedną lekcję w Żywym Muzeum Piernika, a tutaj była kolejna. Animatorzy wczuwają się bardzo dobrze w swoje zadania, zachęcają przybyłych gości do odgrywania scenek, a czas upływa szybko.

Gdzie znajduje się Dom Legend Toruńskich i jak wygląda wizyta?

Dom Legend Toruńskich jest usytuowany w piwnicach przy ulicy Szerokiej 35. Do bajkowego świata schodzimy po schodach i musimy zadzwonić dzwonkiem, aby podszedł któryś z gospodarzy tego miejsca. Tam dowiadujemy się, czy dziś jest możliwość dostania się do środka, czy naszą wizytę najlepiej przełożyć. Można też tego dowiedzieć się oczywiście za pośrednictwem telefonu. My akurat byliśmy na miejscu, więc wybraliśmy wersję spotkania osobistego.

Za pierwszym razem zostaliśmy odprawieni z kwitkiem, bo w ten dzień nie zapowiadała się żadna grupa, a nie chcieliśmy czekać, aż uzbiera się 5 osób. Nie chcieliśmy tracić czasu na oczekiwanie na chętnych. Był to środek tygodnia i nie byliśmy na 100% pewni, że ktoś przyjdzie. Jeden z animatorów poinformował, że na następny dzień zapowiedziała się grupa dzieciaków na 10:00. Stwierdziliśmy, że taka grupa będzie odpowiednia, zwłaszcza że jesteśmy z dzieckiem. Na następny dzień oczywiście udało się już dostać na korytarz, na którym oczekuje się na przyjście Strażnika od drzwi Domu Legend Toruńskich.

Już tutaj ktoś musi mu pomóc. Dzieciaki były szczęśliwe, że mogą zostać takimi pomocnikami. Za drzwiami znajduje się kilka pomieszczeń, które są podzielone tak, aby grupa miała miejsce do oglądania odgrywanych przedstawień. Warto pomyśleć o zmianie systemu działania muzeum poza sezonem, gdy ludzi jest mniej, żeby chętni na poznanie legend nie odchodzili z tego miejsca rozczarowani.

Dom Legend Toruńskich

Każdy może zostać bohaterem legend o Toruniu

W pierwszej legendzie przeszliśmy krzyżackie przysposobienie do boju, ale też ruszyliśmy z piką w rękach na naszych wrogów. W drugiej legendzie ja i Mateusz zostaliśmy poproszeni o odegranie wizyty króla Władysława Jagiełły w Toruniu. Z jednej strony była to bardzo fajna rola. Mój mąż został królem, ale ja musiałam być gospodynią, mieszkającą na piętrze. Nie pytajcie, jak się zakończyła ta scenka? Przechodząc dalej, bardzo dużo par stoczyło ze sobą bitwy flisaków na tratwach pływających po rzece, a na sam koniec oddali pokłon Grubej Marynie. Był nawet śmiałek, który wpadł na pomysł pocałować Grubą Marynę w stopę.

Po zmianie animatora dostaliśmy się w ręce kolejnego strażnika, który pozamykał nam dzieciaki w żelaznej klatce. Bały się, że zostaną im odgryzione paznokcie lub ich ciało zostanie pozostawione sępom. Do udziału w kolejnej legendzie także zostałam wylosowana spośród zebranych. Moim zadaniem było uruchomić stopą prawdziwy dzwon w miniaturze Trąby Bożej z Katedry Świętych Janów. Jak szybko go uruchomiłam, tak szybko chciałam go zatrzymać, dźwięk był bardzo głośny. Dzieci piszczały z radości. Ostatnia legenda wyczerpała nas z sił.

Każdy kojarzy Krzywą Wieżę w Toruniu, a tutaj trzeba ją zbudować własnymi siłami. Nadzór budowlany przypadł Mateuszowi nad grupą dzielnych pracusiów. Każdy później mógł sprawdzić swoją czystość serca. Pokaz trwał około 45 minut i jak zauważyliście, zostało przedstawionych 6 legend. Jak w Żywym Muzeum Piernika od samego początku panował klimat tamtych czasów (nawet kolega w kasie miał specjalne ubranie), tak w Domu Legend Toruńskich obsługa z kas też mogłaby pomyśleć o strojach związanych z toruńskimi legendami.

Dom Legend Toruńskich
Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich – informacje praktyczne: adres, cennik, zasady odwiedzin

Adres: ulica Szeroka 35, 87-100 Toruń. Współrzędne: 53.010206, 18.606069. Pamiętaj, będąc na Rynku Staromiejskim i przy pomniku Mikołaja Kopernika dystans do Domu Legend Toruńskich to zaledwie 85 kroków.

Cennik: Dzieci i uczniowie do lat 26 zapłacą w 2020 roku 14 złotych, dorośli 19 złotych, a seniorzy w wieku 65+ tylko 16 złotych.

W sezonie warto zrobić wcześniejszą rezerwację.

Czas zwiedzania: Od 35 do 45 minut. Pokazy rozpoczynają się o pełnych godzinach, ale musi być minimum 5 osób zainteresowanych, a nie może przekraczać 50 osób.

Godziny otwarcia: Od 10:00 do 18:00. Ostatnie zaproszenie w danym dniu odbywa się o 17:00.

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu warto zobaczyć z dzieckiem

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu początkowo był jedynie ogrodem botanicznym, za sprawą doktora medycyny Johanna Gottlieba Shultza, który z zadłużonego obszaru zbudował piękny ogród z licznymi stawami, mostkami i altankami. Po śmierci doktora oraz w późniejszych latach teren ogrodu przekazywany był z instytucji do instytucji, aż w końcu, dzięki Arnbertowi Sadeckiemu, do ogrodu zaczęto sprowadzać zwierzęta z Argentyny.

Dopiero w 1965 roku ogród zyskał miano zoologicznego. Obecnie można w nim podziwiać 55 gatunków drzew, 24 gatunki krzewów i około 50 gatunków zwierząt. Ogród zoobotaniczny w Toruniu posiada także mini zoo dla dzieci. Adres: ul. Bydgoska 7. Więcej informacji na stronie internetowej ZOO w Toruniu. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.008743, 18.590481.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Młyn Wiedzy to interaktywne centrum naukowe, gdzie zwiedzający mogą prowadzić doświadczenia, edukować się w różnych dziedzinach nauki. Czemu akurat młyn? Ponieważ obiekt znajduje się w zabytkowych, XIX-wiecznych młynach Richtera. Obiekt ma 4 segmenty do zwiedzenia. Im wyżej wychodząc, tym bardziej zapiera dech. Na samym wejściu znajduje się gigantyczne wahadło, które sięga po sam dach budynku.

Każda sala jest jedyna w swoim rodzaju, a eksponaty znajdujące się tam bardzo ciekawe. Dowiesz się tam wielu informacji i ciekawostek. Zdumiewające doświadczenia, w których można brać udział osobiście. Efekty i zjawiska działające na słuch wzrok dotyk, sala zabaw, a także świat owadów. Adres: ul. Władysława Łokietka 5. Więcej na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.026219, 18.627558.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Gdzie można zjeść najlepsze pierniki w Polsce? Oczywiście w Toruniu. O nich słyszał już chyba każdy. Chociaż za sklepowymi piernikami nie przepadamy, to te toruńskie to kilka półek wyżej. Toruń to jednak nie tylko słodkie pyszności, ale także inne atrakcje.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Muzeum Toruńskiego Piernika czy Żywe Muzeum Piernika?

Przeglądając atrakcje Torunia, można znaleźć dwa podobne do siebie miejsca. Muzeum Toruńskiego Piernika będące jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego na ulicy Strumykowej 14 i Żywe Muzeum Piernika stworzone przez ludzi z pasją na ulicy Rabiańskiej 7. Czym te miejsca się różnią i dlaczego wybraliśmy tylko jedno z nich? Przeczytaliśmy opinie z różnych źródeł i postanowiliśmy wybrać Żywe Muzeum Piernika, w którym można się przenieść do średniowiecznego Torunia. To dwa konkurencyjne obiekty, gdzie w jednym jest bardziej tradycyjnie jak to w muzeum, natomiast w drugim zwiedzanie odbywa się w formie zabawy.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Zwiedzanie i własny wyrób pierników w Toruniu

Zawitaliśmy do Żywego Muzeum Piernika na godzinę 9:45, wtedy to otwierano bramy do obiektu, a pierwsze zwiedzanie miało odbywać się od godziny 10:00. Byliśmy sami w trzy osoby, dlatego zapowiadało się ciekawie. Po pełnej godzinie zostaliśmy zawołani na pierwsze piętro, gdzie przenieśliśmy się do średniowiecza, a tam czekał na nas Mistrz Piernikarski z Wiedźmą Korzenną, pod których okiem nauczyliśmy się przygotowania pierników oraz rytuałów związanych z ich wypiekiem.

Na piętrze jest również sklepik, w którym można zakupić pierniki w różnych kształtach. Te pierniki, które sami wykonaliśmy, mogliśmy sobie zabrać na pamiątkę do domu. Po przejściu na drugie piętro przenieśliśmy się do manufaktury z początku XX wieku. Tam można zobaczyć maszyny służące do wypieku, piec, woskowe formy oraz artystkę malarkę, która przyozdabia pierniki.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Adres, cennik biletów i godziny otwarcia

Adres: Żywe Muzeum Piernika, Rabiańska 9, 87-100 Toruń. Współrzędne: 53.008708, 18.604797.

Cennik: bilet normalny kosztuje 24 złote, a ulgowy 19 złotych. Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo.

Godziny otwarcia: muzeum otwarte jest codziennie od godziny 10:00 do 18:00. W sezonie turystycznym warto zarezerwować sobie bilet online.

Czas zwiedzania: około 80 minut. Wejście o pełnych godzinach.

Twierdza Toruń Fort IV – atrakcja historyczna

Fort IV jest doskonale zachowanym obiektem fortecznym zewnętrznego pierścienia twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Panuje tu niesamowita atmosfera, która pozwala na przeniesienie się do przeszłości. W tym forcie trasa wiedzie przez część koszarową, podziemnymi tunelami do części bojowej. Adres: ul. Bolesława Chrobrego 86. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.041056, 18.632850. Więcej informacji o zwiedzaniu, godzinach otwarcia i biletach dostępne na stronie internetowej Twierdzy Fort IV Toruń.

Wieża Ratuszowa – taras, z którego najpiękniej widać Toruń

Wieża Ratuszowa w Toruniu okazała się świetnym punktem widokowym na miasto w tak piękną pogodę, jaka nam towarzyszyła. Zdecydowaliśmy się na nią wyjść, po tym, jak zwiedziliśmy część miasta piechotą. Przeważnie jest tak, że robimy sobie wycieczkę po mieście, a następnie udajemy się na punkt widokowy, aby zobaczyć te miejsca z innej perspektywy. Jest nam łatwiej ocenić topografię terenu i z ciekawością szukamy znane nam już odwiedzone wcześniej miejsca. Najpiękniejsze miasto w Polsce wyglądało zjawiskowo.

Wieża Ratuszowa
Wieża Ratuszowa
Wieża Ratuszowa

Punkty widokowe w Toruniu

Wysokość Wieży Ratuszowej w Toruniu do platformy widokowej sięga 40 metrów. Swoją pięknością i formą nawiązuje do flandryjskich wież Beffroi. Obiekt ten należy do najstarszych wież rynkowych w Polsce, ale też w środkowej i wschodniej Europie. Pochodzi z 1274 roku. Jej budowę rozpoczęto w połowie XIII wieku. Aktualny wygląd istnieje od roku 1385. Zmiany, jakie zostały w ten czas wprowadzone to na pewno podniesienie istniejącej wieży, a także udekorowanie fryzem arkadowym. W tymże roku pojawił się zegar, który można podziwiać z czterech stron świata i sprawdzać aktualną godzinę. Był on pierwszym tego typu mechanizmem w państwie krzyżackim. Jest on drugim najstarszym w Polsce, jako pierwszy najstarszy jest ten we Wrocławiu.

Wieża Ratuszowa
Wieża Ratuszowa
Wieża Ratuszowa

W środku wieży znajduje się także składający z dwunastu dzwonów carillon. Ciekawostką też jest, że w roku 1430 wieża posiadała spiczastą iglicę zakończoną koroną. Oznaczało to niezależność mieszczańską Torunia. Na rogach wieży znajdowały się cztery mniejsze wieżyczki. W czasie szwedzkiego bombardowania w 1703 roku wieża straciła dach, pożar pochłonął prawie cały wystrój wnętrz. Dopiero w latach 1722 do 1737 wykonano odbudowę tego miejsca. Na pewno udało się odbudować dach, a także przeprowadzono prace związane z odtworzeniem wnętrz i dobudowaniem ryzalitu, który wzmocnił ścianę grożącą zawaleniem.   

Wieża Ratuszowa
Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa w Toruniu – cennik biletów, godziny otwarcia i zwiedzanie

Cennik wejścia na taras widokowy: Bilet można nabyć w kasie w Ratuszu. Zapłaciliśmy dość dużo, z tego co pamiętam to 16 zł za jeden bilet.

Godziny otwarcia: Wieża jest otwarta przez siedem dni w tygodniu przez cały rok, z tym że różnie w zależności od sezonowości. Od maja do końca września w godzinach od 10:00 do 20:00. W kwietniu i październiku od 10:00 do 18:00. Od listopada do końca marca od 10:00 do 16:00.

Do wejścia należy kierować się na południowe skrzydło Ratusza. Podczas wejścia wąskimi i krętymi schodami będziesz mógł podziwiać niewielkie zbiory, z których dowiesz się historii tego miejsca, a także zobaczysz jej dawny wygląd. 

Współrzędne wieży widokowej: 53.010282, 18.604526.

Wieża Ratuszowa

Platforma widokowa – Panorama Torunia

Poza centrum miasta nad Wisłą znajduje się bezpłatny punkt widokowy Panorama Torunia. Dojechać na miejsce można ulicą Majdany. Najlepiej przyjechać na miejsce wieczorową lub nocną porą, kiedy oświetlone miasto wygląda zjawiskowo. My niestety nie mieliśmy takiej okazji. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking na kilka samochodów. Współrzędne geograficzne miejsca widokowego: 53.004750, 18.610672.

Platforma widokowa - Panorama Torunia
Platforma widokowa - Panorama Torunia
Platforma widokowa - Panorama Torunia

Areszt Śledczy w Toruniu – Okrąglak

Okrąglak to tak naprawdę Areszt Śledczy w Toruniu. Nazywany jest tak ze względu na swój okrągły kształt. Przebywają tam tymczasowo aresztowani mężczyźni, nieletni odbywający karę po raz pierwszy oraz recydywiści penitencjarni. Budowę rozpoczęto w 1853 roku, natomiast zakończono dopiero w 1866 roku. Mimo że jest to areszt śledczy, to warto zobaczyć ciekawy kształt. Co jak co, ale jest to jedna z atrakcji Torunia. Adres: Piekary 53. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do atrakcji: 53.011248, 18.601435.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.