Kielce – atrakcje na weekend. Co warto zobaczyć w Kielcach?

Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego. Większość z turystów nie zdaje sobie sprawy, ile ciekawych atrakcji i pięknych miejsc można znaleźć w Kielcach. Jest sporo atrakcji turystycznych, muzea, rezerwaty przyrody, zjazd tyrolką, jaskinie, Ogród Botaniczny, Centrum Geoedukacji, Muzeum Zabawek, a nawet pierwsza w mieście manufaktura słodyczy. W okolicy są Góry Świętokrzyskie, Zamek w Chęcinach, Jaskinia Raj i wiele innych ciekawych miejsc. Brzmi zachęcająco? Jeśli tak, to zapraszamy na wspólną podróż po ciekawych miejscach, które warto zobaczyć w Kielcach. 

Naszą podróż po stolicy woj. świętokrzyskiego można podzielić na kilka etapów. Kilka lat temu byliśmy tylko przejazdem, gdy jechaliśmy w Góry Świętokrzyskie. Później mijaliśmy je w drodze do Warszawy. Następnie wpadliśmy na wschód słońca na Kadzielnię.

W 2021 roku reprezentowaliśmy województwo świętokrzyskie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów, na których zajęliśmy 3 miejsce. Przygotowaliśmy wtedy bardzo obszerny wpis o 30 atrakcjach, które warto zobaczyć do 35 kilometrów od Kielc. Odbyliśmy też odbyliśmy krótki spacer do Informacji Turystycznej. Kilka dni temu kolejny raz stanęliśmy na podium w mistrzostwach, tym razem reprezentując woj. lubuskie. W drodze z Warszawy zdecydowaliśmy się odwiedzić Kielce, które chodziły za nami już od dłuższego czasu. W okolicy można odwiedzić nową atrakcję – Park Legend w Nowej Słupi.

Kielce - atrakcje na weekend.

Co warto zobaczyć w Kielcach? Mapa atrakcji turystycznych

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy miejsca, które warto zobaczyć w Kielcach. Oczywiście, atrakcji może być jeszcze więcej, natomiast my właśnie te miejsca poznaliśmy podczas swojej podróży. Od razu możesz znaleźć również ciekawe miejsca w okolicy. Polecamy najpierw udać się do Centrum Informacji Turystycznej – tam tuż obok można obejrzeć pomnik dzika. Adres informacji turystycznej: ulica Henryka Sienkiewicza 29.

Co jest fajnego w Kielcach? Atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić i poznać bliżej

Poniżej znajdziesz miejsca, które odwiedziliśmy podczas naszych podróży do tego miasta. Zdjęcia z Kadzielni są sprzed kilku lat, natomiast pozostałe z tego roku. Miasto jest raczej spokojne i na pewno wielu zaskoczy. Ktoś, kto tutaj przyjedzie, pomyśli sobie, że faktycznie jest tutaj, co robić. Można zatracić się podczas spaceru po rezerwatach przyrody, a dzieci będą zachwycone same tworząc lizaki. 

Nocleg w Kielcach

My ze znalezieniem noclegu w Kielcach nie mieliśmy problemu. Przy rezerwacji korzystaliśmy z Bookingu. Ceny były różne i to już wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. My nocowaliśmy w wynajętym mieszkaniu tuż przy parku miejskim. Do Rynku mieliśmy zaledwie kilka minut.

Rezerwat Przyrody Kadzielnia – miejsce pełne wrażeń

Kadzielnia to jedno z obowiązkowych miejsc, które warto zobaczyć na terenie miasta. Jest to teren dawnego kamieniołomu, w którym wydobywano wapień. Na środku znajduje się charakterystyczna Skałka Geologów. I właśnie to miejsce chroni rezerwat. Skałę można oglądać podczas spaceru jedną ze ścieżek. Punkty widokowe znajdują się w różnych częściach. Znaleźć tutaj można również jaskinie i schroniska. Podobno jest ich tutaj aż 25. Niektóre z jaskiń są udostępnione do zwiedzania. Kadzielnia znana jest również z koncertów i kabaretów. Jeśli ktoś szuka ekstremalnych wrażeń, to warto zjechać na tyrolce nad Jeziorem Szmaragdowym. Przeczytaj więcej o Rezerwacie Przyrody Kadzielnia.

Kielce - atrakcje na weekend.

Park Miejski im. Stanisława Staszica

Zwiedzanie atrakcji Kielc rozpoczęliśmy od Parku Miejskiego imienia Stanisława Staszica. To jeden z najstarszych w całej Polsce. Weszliśmy do niego od strony ulicy Solnej. Najpierw dotarliśmy nad Staw Podzamecki, którego można obejść. Wielu osób wykorzystuje to miejsce na nordic walking oraz bieganie. Przez miasto i park przebiega rzeka Silnica, jest figura św. Jana Nepomucena, pomnik Stefana Żeromskiego, Stanisława Staszica czy słynna Baszta Plotkarka z XIX wieku. Następnie wyszliśmy na ulicę Jana Pawła II i skręciliśmy w lewo. 

Kielce - atrakcje na weekend.
Kielce - atrakcje na weekend.
Kielce - atrakcje na weekend.
przewodnik
Kielce - atrakcje na weekend.

Dworek Laszczyków w Kielcach

Dotarliśmy do Dworku Laszczyków. To niepozorne miejsce, można powiedzieć, że znajduje się w centrum miasta. Dworek był otwarty, więc weszliśmy do środka. We wtorek otwarty był od godziny 8 i dodatkowo wejście w ten dzień mieliśmy bezpłatne. W środku znajduje się wystawa tematyczna, a także zostało przygotowane jedno pomieszczenie, w którym mogliśmy zobaczyć, jak prawdopodobnie wyglądał jeden z pokoi. Budynek wygląda bardzo malowniczo. Jest jednym z oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej. Tuż za dworkiem znajduje się budynek administracyjny. Bilet normalny do Dworku Laszczyków kosztuje 7 złotych. 

Dworek Laszczyków
Dworek Laszczyków

Muzeum Zabawek i Zabawy – atrakcja dla dzieci w Kielcach

Dalej doszliśmy już do Muzeum Zabawek i Zabawy, które znajduje się tuż obok Placu Wolności. Weszliśmy przez szeroką bramę. Już na początku przywitały nas duże szachy, więc zaczęliśmy grać, ale w warcaby, ponieważ w ogóle na szachach się nie znamy. Spędziliśmy tam 15 minut, a później weszliśmy już do muzeum. Zakupiliśmy bilety wstępu, a później mogliśmy oglądać wystawę. Przeważnie w takich muzeach jest tak, że większą radość mają osoby starsze, którym wracają wspomnienia. Podobnie było w Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Bilet normalny do kieleckiego muzeum kosztuje 22 złote, a ulgowy 11. Zobaczysz tam między innymi: Reksia, Misia Uszatka, klocki, układanki, żołnierzyki itd. Więcej znajdziesz tutaj: muzeumzabawek.kielce.eu 

Muzeum Zabawek i Zabawy
Muzeum Zabawek i Zabawy

Magia Karmelu

Jeszcze przed wejściem do muzeum, zobaczyliśmy „potykacz”, na którym ujrzeliśmy informację o Magii Karmelu. Obiekt znajdował się po drugiej stronie Placu Wolności. Zdecydowaliśmy się tam wybrać, ponieważ to kolejna atrakcja dla dzieci w Kielcach. Gdy dotarliśmy na miejsce, to okazało się, że jest tam bardzo słodko. Można poczuć piękny zapach podczas wyrabiania masy na cukierki. To miejsce ma swoją historię, ponieważ znajduje się w dawnej aptece. Odnaleźliśmy tam również tajemne przejście. Dzieci w tym miejscu mogą stworzyć własnego lizaka i uczestniczyć w warsztatach. To pierwsza w Kielcach manufaktura słodyczy. Maja po stworzeniu lizaka dostała również dyplom małego karmelarza. Można dodatkowo zakupić coś słodkiego, a dla małych dzieci przygotowano plac zabaw. Więcej znajdziesz na stronie www: magiakarmelu.pl

Magia Karmelu
Magia Karmelu

Muzeum Narodowe w Kielcach

Muzeum Narodowe znajduje się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Obiekt ma już ponad 100-letnią tradycję. W muzeum można obejrzeć różne wystawy, między innymi: malarstwa, sztuki ludowej czy archeologii. Pałac pochodzi z XVII wieku, a od 1971 roku jest siedzibą i głównym budynkiem muzeum. Podczas zwiedzania można obejrzeć również różne wystawy czasowe. Bilet normalny na zwiedzanie pałacowych wnętrz kosztuje 20 złotych. Muzeum Narodowe w Kielcach ma swoje oddziały, do których także warto zajrzeć. Więcej na oficjalnej stronie internetowej: mnki.pl.

Muzeum Narodowe w Kielcach
Muzeum Narodowe w Kielcach

Spacery po Kielcach z Jakubem Juszyńskim

Jakub Juszyński jest mieszkańcem Kielc i pasjonatem podróży. Prowadzi blog podróżniczy tymrazem.pl i organizuje bezpłatne spacery po Kielcach. Warto się na takie zwiedzanie wybrać. My spędziliśmy z Kubą ponad godzinę i w tym czasie oprowadził nas po zabytkach miasta. Kuba na swoim blogu pisze „Od 2014 roku organizuję spacery po naszym mieście i regionie. Jeżeli chcesz do nich dołączyć to po prostu przyjdź na miejsce spotkania w wyznaczonym terminie Każdy spacer to okazja do odkrycia nowych, ciekawych miejsc, poznania innych, aktywnych ludzi i miłego spędzenia czasu! Spacerujemy w zimie i w lecie, w dzień i w nocy, w słońcu i w śniegu więc dla każdego znajdzie się coś miłego. Zobacz szczegóły: tymrazem.pl/tym-razem-kielce-spacery.

Spacery po Kielcach z Jakubem Juszyńskim
Spacery po Kielcach z Jakubem Juszyńskim
Spacery po Kielcach z Jakubem Juszyńskim

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach

Z Jakubem weszliśmy między innymi do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP. Zbudowano ją w stylu barokowym i znajduje się na tak zwanym Wzgórzu Zamkowym tuż obok Muzeum Narodowego. Dawniej w średniowieczu istniała w tym miejscu mała świątynia. Bryła obecnej katedry pochodzi z XVII wieku. Można umówić się na zwiedzanie katedralnego skarbca oraz krypty.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach

Rynek

Poszliśmy dalej, żeby dowiedzieć się więcej o historii Kielc. Minęliśmy Muzeum Stefana Żeromskiego, skwer imienia Stefana Żeromskiego z pomnikiem Armii Krajowej i przez Plac Wolności poszliśmy na Rynek. Po drodze dotarliśmy jeszcze do pomnika Pszczoły Miodnej. Ten znajduje się przy ulicy Stefana Żeromskiego 1. Czy to jedyny pomnik pszczoły w Polsce? Jeszcze się z innym nie spotkaliśmy. Dalej już dotarliśmy na Rynek, który w godzinach wieczornych tętnił życiem. Kiedyś, gdy byliśmy w Kielcach poza sezonem, to spotykaliśmy tam tylko przechodniów. Można tam zobaczyć ślady po starym ratuszu czy pręgierz. Poprzedni ratusz spłonął podczas wielkiego pożaru w 1800 roku. Po wieczornym spacerku wróciliśmy do noclegu i czekaliśmy na kolejny dzień.

Rynek
Rynek
Rynek
Rynek

Centrum Geoedukacji w Kielcach

Następnego dnia w środę zwiedzanie rozpoczęliśmy od Centrum Geoedukacji. To obiekt, który można zwiedzać indywidualnie lub z wirtualnym przewodnikiem. Jest to bardzo ciekawe miejsce i nawet pozycja obowiązkowa w Kielcach. Centrum położone jest kilka minut od centrum miasta. Oprócz wejścia do obiektu, warto przespacerować się ścieżkami po Rezerwacie Przyrody Wietrznia. Wejście jest bezpłatne. Przeczytaj więcej o Centrum Geoedukacji w Kielcach.

Centrum Geoedukacji w Kielcach

Ogród Botaniczny w Kielcach

Po zwiedzaniu  pojechaliśmy dalej do ogrodu botanicznego. Znajduje się na zboczach góry Karczówka, na którą również można się wybrać z tego samego parkingu. Zwiedzanie ogrodu zajęło nam około 45 minut. Wejście jest biletowane i obowiązują godziny otwarcia. Bilet normalny kosztuje 14 złotych. Oprócz roślin jest ciekawe odsłonięcie geologiczne. Przeczytaj więcej o Ogrodzie Botanicznym w Kielcach.

Ogród Botaniczny w Kielcach

Rezerwat Skalny Ślichowice

W innej części miasta znajduje się kolejny ciekawy Rezerwat Skalny Ślichowice. To rezerwat przyrody nieożywionej, po którym także można spacerować. Jest wytyczona specjalna ścieżka. Rezerwat powstał w 1952 roku i jest najmniejszym w mieście. Wygląda bardzo malowniczo, dlatego polecamy, aby tam trafić. Przeczytaj więcej o Rezerwacie Skalnym Ślichowice.

Rezerwat Skalny Ślichowice

Czy warto przyjechać do Kielc?

Odpowiadamy, że tak, ponieważ można bardzo pozytywnie się zaskoczyć. Podobno nawet mieszkańcy Krakowa przyjeżdżają do stolicy woj. świętokrzyskiego, bo jest tyle do zwiedzania. Nawet niektórzy nasi czytelnicy pisali, że byli bardzo zadowoleni z wizyty w mieście. Kielce są bardzo spokojnym miastem i nawet, gdy spacerowaliśmy w wakacyjny wieczór, to na ulicach było bardzo pusto. Co więcej, okolica zachęca, żeby tutaj przyjechać. Po zwiedzaniu miasta można od razu wybrać się w Góry Świętokrzyskie na Łysicę oraz Łysą Górę.

Rezerwat Skalny Ślichowice
Czy warto przyjechać do Kielc?
Czy warto przyjechać do Kielc?
Czy warto przyjechać do Kielc?
Rzeźba Przysięga Miłości
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.