Nieoczywiste miejsca i szlaki w Górach Świętokrzyskich – 30 atrakcji do 35 kilometrów od Kielc. Co zobaczyć oprócz Łysej Góry i Łysicy?

Co warto zobaczyć pod Kielcami? Gdzie pojechać na krótką wycieczkę z dzieckiem poza miasto? Co zwiedzić i jakimi szlakami wędrować po Górach Świętokrzyskich oprócz Łysicy i Łysej Góry? Pod jednym z postów w naszych social mediach dostaliśmy komentarz, w którym nasza czytelniczka pisała o tym, że przyjechała w Góry Świętokrzyskie, zobaczyła kilka najpopularniejszych miejsc i nie wiedziała, co ma dalej zwiedzać, więc pojechała w inne miejsce.

Co znajdziesz w tym wpisie?

ZOBACZ NASZE NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE

Świętokrzyskie do odkrycia – mniej znane miejsca także są piękne!

To nasza kolejna podróż po pięknych zakątkach Polski. W 2020 roku spędziliśmy kilkanaście dni na zwiedzaniu województwa łódzkiego i województwa kujawsko-pomorskiego. Kilka miesięcy temu jeździliśmy po województwie zachodniopomorskim, z którego przygotowujemy tekst na bloga. Tym razem za sprawą 4. Turystycznych Mistrzostw Blogerów odwiedziliśmy województwo świętokrzyskie.

W tym wpisie chcemy Ci pokazać 30 miejsc, które warto zobaczyć do 35 kilometrów od Kielc. Do tego obejrzysz w całym wpisie ponad 300 zdjęć, które zrobiliśmy podczas 8-dniowej podróży. Staraliśmy się wybrać takie szlaki i miejsca, które są nieznane dla turystów z Polski, a może i dla samych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Zwłaszcza teraz w czasach pandemii ludzie poszukują ciszy, spokoju i odreagowania od codziennego stresu. Podczas zwiedzania okolic stolicy województwa mieliśmy kilka założeń, co do odwiedzanych miejsc:

  1. Bez biletów i kolejek,
  2. Bez pośpiechu i stresu,
  3. Miejsca dla rodzin z dziećmi,
  4. Trasy piesze na spokojny spacer i górską wędrówkę,
  5. Bez popularnych miejsc, które wszyscy znają – chcemy pokazać piękno miejsc nieoczywistych i pokazać je światu,
  6. Bez tłumów (w większości z tych miejsc możesz być zupełnie sam).

kilka lat temu przeszliśmy Główny Szlak Świętokrzyski

Gdzie pojechać na wycieczkę w okolice Kielc? Atrakcje turystyczne zaznaczyliśmy na mapie

Zapraszamy na wspólną podróż po mniej znanych i być może nieoczywistych miejscach w Górach Świętokrzyskich i okolicy Kielc. Przygotuj sobie coś do picia, bo ten nasz przewodnik wyszedł naprawdę obszerny. Wszystkie te miejsca odwiedziliśmy w ciągu 8 dni z naszym 3-letnim dzieckiem. Zobacz je poniżej na mapie.

Rezerwat Przyrody Perzowa Góra i legendarna świątynia

Rezerwat Przyrody Perzowa Góra znajduje się 23 kilometry od Rynku w Kielcach. Jest rezerwatem przyrody nieożywionej, w którym znajduje się szczyt o takiej samej nazwie – Perzowa Góra oraz bardzo ciekawa i wyglądająca tajemniczo Grota Świętej Rozalii z kaplicą. Czemu tajemniczo? Ponieważ znajduje się pośrodku lasu, kilkanaście minut drogi od drogi głównej i związana jest z nią ciekawa legenda. Podobno sam król Kazimierz Wielki chronił się w grocie przed grasującą epidemią.

Rezerwat Przyrody Perzowa Góra

Legenda o Perzowej Górze

Podobno na stokach góry, pewien pasterz o imieniu Perz pasł krowy. Jednego wieczora dostał olśnienia i pojawiła się przed nimi ubrana na biało pewna kobieta. Wręczyła mu klucz, dzięki któremu miała powstać w tym miejscu piękna świątynia. Był jednak jeden warunek. Perz nie mógł upuścić klucza, chociażby działy się najstraszniejsze rzeczy. Niestety, nie udało się, bo chwilę po zniknięciu kobiety, pojawiły się węże i inne gady. W tym samym czasie zaczęły piąć się w górę mury świątyni. Niestety chłop tak się przestraszył, że upuścił klucz. Wtedy wszystko zniknęło. Zostały tylko kamienie, które utworzyły grotę.

Rezerwat Przyrody Perzowa Góra

Jak dojechać na miejsce i gdzie zaparkować?

Z Kielc musisz jechać na Micigózd, Strawczyn i Hucisko. Samochód możesz zostawić w Hucisku na zakręcie przy wejściu do lasu. Jest tam urokliwa kapliczka oraz tablice informacje. Nie jest to typowy parking, ale zmieści się około 5 samochodów.

  • Współrzędne naszego postoju pod Perzową Górą: 50.9690, 20.3882.
Rezerwat Przyrody Perzowa Góra parking

Jak dojść na Perzową Górę?

Od samochodu ruszyliśmy w kierunku lasu po kamiennych schodach. Między drzewami było bardzo tajemniczo, bo od samego początku mieliśmy mgłę. Szliśmy intuicyjnie pod górę, trzymając się co chwilę kolejnych schodków. Ścieżka w terenie była wydeptana. Po drodze mogliśmy obejrzeć liczne formacje skalne, a na samej górze czekała na nas wielka skała z Grotą Świętej Rozalii. My jeszcze przeszliśmy po kamieniach i dotarliśmy na szczyt Perzowej Góry. Samo wzniesienie mierzy 395 m n.p.m.

  • Długość trasy góra – dół: 1 kilometr,
  • Czas przejścia góra – dół: 30 minut,
  • Do samochodu musisz wrócić tą samą drogą. Jak masz nawigację w telefonie i umiesz się nią posługiwać, to możesz zejść inną drogą,
  • Na zwiedzanie tego miejsca z wejściem i zejściem zarezerwuj sobie około 60 minut.
Rezerwat Przyrody Perzowa Góra
przewodnik
Rezerwat Przyrody Perzowa Góra
Rezerwat Przyrody Perzowa Góra
Rezerwat Przyrody Perzowa Góra
Rezerwat Przyrody Perzowa Góra

Rezerwat Przyrody Barania Góra – szlak czarny z Oblęgorka

Barania Góra, jak się okazuje znajduje się również w Górach Świętokrzyskich, 16 kilometrów od Kielc. Nie prezentuje się tak okazale, jak jej „siostra” z Beskidu Śląskiego, jednak urzeka bukowym lasem i pięknym wąwozem. Właśnie na te wąwozy warto zwrócić uwagę. Barania Góra mierzy 427 m n.p.m. i znajduje się na Głównym Szlaku Świętokrzyskim. Szczyt jest zalesiony, jednak widokowe są partie podszczytowe.

Rezerwat Przyrody Barania Góra - szlak czarny z Oblęgorka

Jak dojechać na miejsce i gdzie zaparkować?

Z Kielc musisz jechać na Miedzianą Górę, a potem na Bugaj i Oblęgorek. Najlepiej zatrzymać się na parkingu nad Muzeum Henryka Sienkiewicza. Jeśli tam nie będzie miejsca, to zostaw samochód w centrum miejscowości przy szkole.

  • Współrzędne parkingu: 50.9581, 20.4762.
Rezerwat Przyrody Barania Góra - szlak czarny z Oblęgorka

Jak dojść na Baranią Górę?

Z parkingu ruszyliśmy w górę za czarnym szlakiem. Na początku przywitała nas tablica informacyjna dotycząca rezerwatu. Nie uszliśmy zbyt wiele, a już musieliśmy zejść ze szlaku. Z prawej strony na łące pasły się koniki. W tej mgle wyglądały zjawiskowo. Kilka minut przerwy i byliśmy z powrotem na trasie. Weszliśmy na dobre do lasu. Szlak czarny prowadził malowniczą ścieżką, pod zawalonym drzewem i przez wąwozy. Miejscami musieliśmy się schylać i omijać drzewa. Zobaczcie, jak ciekawie wyglądają korzenie drzew.

Co jakiś czas na trasie mijaliśmy tablice informacyjne ścieżki dydaktycznej. Już prawie na samej górze były także ławeczki do odpoczynku. Po dotarciu na rozwidlenie szlaków skręciliśmy w prawo, żeby wejść jeszcze na szczyt. Nie był jednak oznaczony, dlatego zaczęliśmy wracać. Przy dobrej pogodzie warto iść dalej w kierunku wschodnim, żeby obejrzeć widoki z partii podszczytowych.

  • Długość trasy góra – dół: 3,5 kilometra,
  • Czas przejścia góra – dół: 1 godzina i 20 minut,
  • Do samochodu musisz wrócić tą samą drogą.
Rezerwat Przyrody Barania Góra - szlak czarny z Oblęgorka
Rezerwat Przyrody Barania Góra - szlak czarny z Oblęgorka
Rezerwat Przyrody Barania Góra - szlak czarny z Oblęgorka
Rezerwat Przyrody Barania Góra - szlak czarny z Oblęgorka
Rezerwat Przyrody Barania Góra - szlak czarny z Oblęgorka
Rezerwat Przyrody Barania Góra - szlak czarny z Oblęgorka
Okolice szczytu Baraniej Góry

Oblęgorek – Pałacyk Henryka Sienkiewicza i ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza

Jeśli już pisaliśmy wyżej o Baraniej Górze, to warto wspomnieć więcej o samym Oblęgorku. W miejscowości znajduje się Pałacyk Henryka Sienkiewicza razem z pięknym parkiem. Niestety, jak tam trafiliśmy, to budynek był obstawiony rusztowaniami. Chwilę wcześniej byliśmy na bardzo ciekawej ścieżce dydaktycznej, nieco poniżej parku. Ścieżka na pewno spodoba się dzieciakom, ale starsi także znajdą coś dla siebie.

Skąd Sienkiewicz w Oblęgorku?

Okazuje się, że wybitny Polak mieszkał w Oblęgorku od 1902 do 1914 roku. Pałacyk służył mu jako letnia rezydencja. Nie ma się czemu dziwić, bo Oblęgorek skąpany w słońcu wygląda wspaniale. Po śmierci Henryka Sienkiewicza w dworku mieszkała jego żona oraz syn. Później dzieci pisarza przekazały dworek dla państwa, dzięki czemu można było stworzyć Muzeum Henryka Sienkiewicza.

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza i Aleja Lipowa

Będąc w Oblęgorku nie sposób ominąć niedawno powstałej ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej oraz zjawiskowej Alei Lipowej. Ścieżka powstała w 2020 roku i jest jedynym takim miejscem na terenie województwa świętokrzyskiego. Prowadzi z Oblęgorka przez Baranią Górę do tarasu widokowego pod Górą Siniewską. Na ścieżce można przeprowadzać eksperymenty ze światłem, poznać i posłuchać mieszkańców lasu, zagrać w gry terenowe, przejść sensoryczną ścieżkę zmysłów, czy poznać tajemnice wodnego świata. Czy warto przyjechać do Oblęgorka? Na to pytanie chyba już nie trzeba odpowiadać.

  • Współrzędne parkingu przy Muzeum Henryka Sienkiewicza: 50.9581, 20.4762,
  • Współrzędne parking na początku ścieżki: 50.9529, 20.4729.

Taras widokowy pod Siniewską Górą w Oblęgorze

Taras widokowy pod Siniewską Górą jest punktem kulminacyjnym powyższej ścieżki wiodącej z Oblęgorka. Można jednak podzielić sobie swoją wycieczkę i pod taras widokowy dojechać samochodem. My tak zrobiliśmy i dotarliśmy tam w godzinach popołudniowych. Mgły z poranka opadły i otworzyły nam się wspaniałe widoki na południe. Przy wieży widokowej w Oblęgorze znajdują się elementy dydaktyczne, tablice informacyjne, toalety czy ławeczki. Jest także multimedialna tablica z zaznaczonymi atrakcjami gminy Strawczyn. Dojazd z Kielc to około 20 kilometrów.

  • Co ważne – na taras widokowy można dostać się windą, dlatego osoby z niepełnosprawnościami również mogą podziwiać widoki,
  • Wstęp jest bezpłatny i dostępny całą dobę,
  • Polecamy odwiedzić to miejsce o zachodzie słońca,
  • My trafiliśmy na wycieczkę zorganizowaną, więc było trochę ludzi,
  • Na miejscu spędzisz około 20 minut.

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

Z Kielc musisz jechać na Miedzianą Górę, Bugaj, Oblęgorek i Oblęgór. W tym przypadku najlepiej wpisać współrzędne, bo jak jechaliśmy, to nie widzieliśmy żadnego znaku kierującego na miejsce.

  • Współrzędne tarasu widokowego i parkingu: 50.9696, 20.4417,
Taras widokowy pod Siniewską Górą w Oblęgorze
Taras widokowy pod Siniewską Górą w Oblęgorze

Co można zobaczyć z tarasu widokowego?

  1. Wiele niskich szczytów województwa świętokrzyskiego,
  2. Oczywiście Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich i całego województwa świętokrzyskiego,
  3. Telegraf górujący nad Kielcami i samo miasto Kielce (Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego),
  4. Babia Góra w Beskidzie Żywieckim,
  5. Nawet Tatry! Rysy, Świnica czy Krywań. Tatry są oddalone od tarasu widokowego o ponad 200 kilometrów. Trzeba mieć szczęście, żeby złapać takie widoki.
Taras widokowy pod Siniewską Górą w Oblęgorze
Taras widokowy pod Siniewską Górą w Oblęgorze

Czytaj dalej na kolejnej stronie:

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.