Góry Świętokrzyskie,  Opisy górskich szlaków,  Podróże z dzieckiem,  Świętokrzyskie

Góra Łysica z dzieckiem. Opis łatwego szlaku, mapa, zdjęcia

28.11.2018 | Mieszkamy przy granicy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. W minionym dniu przyjechaliśmy w Góry Świętokrzyskie z Beskidu Niskiego i rozpoczęliśmy zdobywanie Korony Gór Świętokrzyskich w 2018 roku. Jesteśmy tutaj po raz pierwszy od dłuższego czasu. Dziś chcemy zdobyć górę Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, chociaż mierzący zaledwie 612 m n.p.m.

Wyruszamy z kwatery, którą mamy w Świętej Katarzynie. Do Kakonina, skąd mamy ruszać jest kilka kilometrów, dlatego szybko tam docieramy. Od samego rana na polu mamy temperaturę poniżej zera. Ubieramy się ciepło i wyjeżdżamy po śniadaniu przed godziną 9. Zapowiada się wreszcie piękna i słoneczna pogoda. Nie było takiej od wielu dni. 

Mapa trasy turystycznej na górę Łysicę – najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich

Jak widać na mapie Gór Świętokrzyskich, wejście na Łysicę zajmuje około 1: 30 h. Do przejścia jest 4,2 km z darmowego parkingu w Kakoninie.

Parking w Kakoninie – Przełęcz Świętego Mikołaja – Skała Agaty – Góra Łysica – Parking w Kakoninie

Wejście na górę Łysicę łatwym szlakiem od strony Kakonina

Przyjeżdżamy do Kakonina i zatrzymujemy się na parkingu przy drewnianej, zabytkowej zagrodzie świętokrzyskiej. Jest tam kilka miejsc parkingowych, o które w sezonie może być ciężko. Teraz jest spokój, więc oprócz nas stoi tam jeden samochód. Wchodzimy na czerwony szlak, który jest Głównym Szlakiem Świętokrzyskim. Już kiedyś tędy szliśmy, podczas marszu tym najdłuższym szlakiem turystycznym w Górach Świętokrzyskich. Rozpoczynamy łagodne podejście na Przełęcz Świętego Mikołaja. Razem z nami idzie także szlak koloru niebieskiego.

Przełęcz Świętego Mikołaja w Świętokrzyskim Parku Narodowym

Wchodzimy na obszar Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Maszerujemy pod górę po opadłych, pomarańczowych liściach. Jadąc w kierunku Kakonina, widzieliśmy, że szczyt jest zmrożony. To dziwne, bo jesteśmy tylko o około 150 metrów niżej. Dochodzimy na Przełęcz Świętego Mikołaja 544 m n.p.m. Stoi tam kapliczka pod jego wezwaniem. Mikołaj jest patronem pielgrzymów i podróżnych. Można tam zatrzymać się na krótką przerwę. 

Szczyt Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich 

Idziemy dalej, a las zaczyna się powoli zmieniać. Korony drzew ukazują zimę, a na dole jeszcze jesień. Wygląda to trochę jak w bajce. Przechodzimy przez Przełęcz Kakonińską i rozpoczynamy podejście na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Mijamy 2 osoby z kotem, więc witamy się z nimi wesoło. Cały czas idziemy lasem. Widoków tutaj nie uświadczymy. Przechodzimy pod szczytem Agata 508 m n.p.m. i chwilę później jesteśmy już na Łysicy. Tutaj mamy inny świat. Jest zimowo, a na pewno o wiele zimniej niż było przy podejściu. Na szczycie znajduje się bardzo popularne wśród turystów gołoborze. Łysica zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich, a także do Korony Gór Polski. 

Najkrótszy i najłatwiejszy szlak turystyczny na górę Łysicę w Górach Świętokrzyskich

Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę, prowadzi ze Świętej Katarzyny. Oznaczony jest kolorem czerwonym. Już w ciągu 1 godziny można znaleźć się na szczycie. Jest to jednak wędrówka najbardziej stromym stokiem Łysicy.

Aby wejść ze Świętej Katarzyny na Łysicę, trzeba zakupić bilet do Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Idąc najłatwiejszym szlakiem na Łysicę w Górach Świętokrzyskich, trzeba zakupić bilet wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Cena biletu wynosi 8 złotych normalny i 4 ulgowy.

Mapa szlaku ze Świętej Katarzyny na Łysicę

Święta Katrzyna – Góra Łysica – Święta Katarzyna | długość 2 km, czas przejścia 1 h.

Łysica – informacje praktyczne

  • Szczyt znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego,
  • Miejsce postoju w Kakoninie przy wejściu na szlak,
  • Dystans góra-dół: 8,5 km,
  • Suma przewyższeń: 300 m,
  • Czas przejścia: 2-3 h,
  • Dojście jest spokojnie bez większych wzniesień,
  • Szczyt Łysica należy do Korony Gór Polski,
  • Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Łysicę prowadzi ze Świętej Katarzyny.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *