Łysica z dzieckiem. Szlak z Kakonina

28.11.2018 | Mieszkamy przy granicy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. W minionym dniu przyjechaliśmy w Góry Świętokrzyskie z Beskidu Niskiego i rozpoczęliśmy zdobywanie Korony Gór Świętokrzyskich w 2018 roku. Jesteśmy tutaj po raz pierwszy od dłuższego czasu. Dziś chcemy zdobyć Łysicę – najwyższy szczyt pasma, chociaż mierzący zaledwie 612 m n.p.m.

Szlakiem czerwonym na Łysicę z dzieckiem

Wyruszamy z kwatery, którą mamy w Świętej Katarzynie. Do Kakonina, skąd mamy ruszać jest kilka kilometrów, dlatego szybko tam docieramy. Od samego rana na polu mamy temperaturę poniżej zera. Ubieramy się ciepło i wyjeżdżamy po śniadaniu przed godziną 9. Zapowiada się wreszcie piękna i słoneczna pogoda. Nie było takiej od wielu dni. 

Świętokrzyski Park Narodowy 

Przyjeżdżamy do Kakonina i zatrzymujemy się na parkingu przy drewnianej, zabytkowej zagrodzie świętokrzyskiej. Jest tam kilka miejsc parkingowych, o które w sezonie może być ciężko. Teraz jest spokój, więc oprócz nas stoi tam jeden samochód. Wchodzimy na czerwony szlak, który jest Głównym Szlakiem Świętokrzyskim. Już kiedyś tędy szliśmy, podczas marszu tym najdłuższym szlakiem turystycznym w Górach Świętokrzyskich. Rozpoczynamy łagodne podejście na Przełęcz Świętego Mikołaja. Razem z nami idzie także szlak koloru niebieskiego.

Przełęcz Świętego Mikołaja w Świętokrzyskim Parku Narodowym

Wchodzimy na obszar Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Maszerujemy pod górę po opadłych, pomarańczowych liściach. Jadąc w kierunku Kakonina, widzieliśmy, że szczyt jest zmrożony. To dziwne, bo jesteśmy tylko o około 150 metrów niżej. Dochodzimy na Przełęcz Świętego Mikołaja 544 m n.p.m. Stoi tam kapliczka pod jego wezwaniem. Mikołaj jest patronem pielgrzymów i podróżnych. Można tam zatrzymać się na krótką przerwę. 

Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich 

Idziemy dalej, a las zaczyna się powoli zmieniać. Korony drzew ukazują zimę, a na dole jeszcze jesień. Wygląda to trochę jak w bajce. Przechodzimy przez Przełęcz Kakonińską i rozpoczynamy podejście na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Mijamy 2 osoby z kotem, więc witamy się z nimi wesoło. Cały czas idziemy lasem. Widoków tutaj nie uświadczymy. Przechodzimy pod szczytem Agata 508 m n.p.m. i chwilę później jesteśmy już na Łysicy. Tutaj mamy inny świat. Jest zimowo, a na pewno o wiele zimniej niż było przy podejściu. Na szczycie znajduje się bardzo popularne wśród turystów gołoborze. Łysica zaliczana jest do Korony Gór Świętokrzyskich, a także do Korony Gór Polski. 

Łysica – informacje praktyczne

  • Szczyt znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
  • Miejsce postoju w Kakoninie przy wejściu na szlak.
  • Dystans góra-dół: 8,5 km.
  • Suma przewyższeń: 300 m.
  • Czas przejścia: 2-3 h.
  • Dojście jest spokojnie bez większych wzniesień.

Zobacz inne wpisy na blogu

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *