Bieszczady,  Podkarpackie,  Podróże z dzieckiem

Połonina Wetlińska, Chatka Puchatka i Osadzki Wierch – najłatwiejszy szlak

09.10.2018 | Drugi dzień w Bieszczadach. Pogoda zapowiada się wyśmienicie. 7:45 słońce już wstało, więc jedziemy z naszej kwatery na Przełęcz Wyżną. Dziś w planach Połonina Wetlińska i wyjście na nią najłatwiejszym szlakiem. Dotarcie na parking zajmuje nam 20 minut. Już widzimy nasz cel. Chatka Puchatka bardzo dostojnie wygląda, jak patrzy się na nią z dolinek.

Połonina Wetlińska w Bieszczadach – mapa, parking i bilety wstępu

Jesteśmy na parkingu na Przełęczy Wyżniej (nad Berehami) 872 m n.p.m. Płacimy 20 złotych za postój i zbieramy się do wyjścia. Oprócz nas jest jeszcze kilka samochodów. Na górę prowadzi szlak żółty i jest to tak zwana Końska Droga. Przechodzimy przez drogę numer 897 i mijamy bary oraz pomnik J.Harasymowicza. Pierwszym punktem na naszej trasie jest kasa biletowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Opłata wstępu to 7 złotych bilet normalny. Płacimy 14 i wchodzimy dalej. Maja wędruje za darmo.

Opis szlaku na Połoninę Wetlińską do Chatki Puchatka z Przełęczy Wyżnej  

Początkowo maszerujemy lekko pod górę. Podejście nie jest ciężkie. Droga prowadzi głównie po kamieniach. Jest ona szeroka i trudno się na niej zgubić. Idziemy pomału, dlatego co chwilę mijają nas kolejne osoby. Z lewej strony przychodzi szlak czarny z Górnej Wetlinki. Od tego miejsca rozpoczynamy około 40-minutowe podejście leśną drogą, a potem wychodzimy już nad granicę lasu i zbliżamy się do Chatki Puchatka. Od 2015 roku obiekt stracił miano schroniska i teraz klasyfikuje się go jako Schron Turystyczny BdPN. W kolejnych latach przewidziana jest przebudowa obiektu. 

Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej

Nie wchodzimy od razu do środka, tylko idziemy najpierw ponad Chatkę Puchatka i stajemy na najwyższym punkcie, z którego dobrze widać Połoninę Caryńską. Z drugiej strony jest także Smerek, a obok Wielka Rawka. Tradycyjnie najlepiej wygląda kibelek, który jest nieczynny. 🙂 Wracamy pod drzwi i wchodzimy do środka. Tam mamy chwilę czasu na jedzenie, przebieranie Mai i krótki odpoczynek. W schronie można kupić: kawę, herbatę, czekoladę czy kalendarz bądź magnes. 

Połonina Wetlińska z dzieckiem

Wychodzimy na zewnątrz i wchodzimy na szlak czerwony, znany jako Główny Szlak Beskidzki. Chcemy dojść na Osadzki Wierch 1253 m n.p.m. Czas mamy wyliczony. 40 minut na dojście, 35 minut na powrót i 30 minut na zejście na parking. Wtedy Maja się obudzi do przebierania i jedzenia. 🙂 Planując szlak z dzieckiem, trzeba mieć wszystko dobrze obliczone. Ruszamy najpiękniejszym szlakiem Bieszczadów. Widoki rozpościerające się z Połoniny Wetlińskiej są bajkowe. Taki sam plan jak my na wyjście na Połoninę Wetlińską miało kilkaset innych osób. Myśleliśmy, że październikowe Bieszczady nie będą tak bardzo popularne. Zwłaszcza że dzień wcześniej na Hyrlatej nie było nikogo. Po drodze, dzięki ratownikowi GOPR-u, który szedł przed nami, dostrzegliśmy pasącego się wśród trawy jelenia. 

Osadzki Wierch z Chatki Puchatka

Idziemy po prostej ścieżce i pod koniec docieramy do schodów. Kilkanaście stopni i staniemy na skałach Osadzkiego Wierchu 1253 m n.p.m. Jest to drugi co do wysokości i najwyższy dostępny szlakiem turystycznym szczyt w paśmie Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach Zachodnich. Widoki z niego też są niczego sobie, zwłaszcza że coraz lepiej widać odległy Smerek 1222 m n.p.m. Najwyższy szczyt Połoniny Wetlińskiej to Roh mierzący 1255 m n.p.m. 

Zejście z Połoniny Wetlińskiej na Przełęcz Wyżną

Wracamy tym samym szlakiem, najpierw czerwonym do Chatki Puchatka, a potem żółtym na Przełęcz Wyżną. Po drodze Angelika spotyka swoją koleżankę ze szkoły podstawowej. Tak to jest. 🙂 30 kilometrów od siebie nie mogą się spotkać, to zobaczyły się ponad 200 kilometrów od domu. 🙂 Bardzo dużo na szlakach jest wycieczek szkolnych. Jedną z nich mijamy i słyszymy, że dziewczyna przy podejściu nabawiła się kontuzji i cała grupa musi wrócić się do autobusu. W lesie mamy jeszcze okazję zobaczyć pasącą się sarnę. Dla niektórych jest to wielkie przeżycie. My to mamy codziennie pod oknem przy domu. 🙂 Docieramy po godzinie 13 na parking. Tam kupujemy magnes i wracamy do kwatery, po drodze zatrzymując się w miejscowym sklepie w Wetlinie. 

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.